Na początku stycznia NASA udostępniła zdjęcia pokazujące planetoidę Ultima Thule. Kształtem przypominała ona bałwana. Jak się jednak okazało, obiekt z bałwanem ma niewiele wspólnego, a naukowcom kojarzy się obecnie bardziej z naleśnikiem i orzechem włoskim.
Analiza kolejnych zdjęć wykonanych przez sondę New Horizons wykazała, że planetoida Ultima Thule wygląda inaczej, niż pierwotnie uważano.
Dwie części, z których się składa, nie są - jak się okazuje - kuliste, a płaskie. Co za tym idzie - bardziej niż bałwana przypominają naleśnik i orzech.
To nie jest bałwan
Dlaczego jednak pierwsze zdjęcia wprowadziły naukowców w błąd? Odpowiedź jest prosta. Zostały one zrobione pod innym kątem niż kolejne.
- Większy płat nazywany "Ultima" bardziej przypomina wielki naleśnik, natomiast mniejszy płat nazywamy "Thule" i jest zbliżony kształtem do spłaszczonego i wydłużonego orzecha włoskiego - wyjaśniła w oświadczeniu NASA.
- To naprawdę niesamowita sekwencja obrazów zrobiona przez statek kosmiczny, badający mały świat oddalony od ziemi o 6,5 miliarda kilometrów - powiedział główny badacz misji Alan Stern z Southwest Research Institute. - Nic takiego nie zostało wcześniej uwiecznione na zdjęciach - dodał.
Centralny kadr nowej sekwencji zdjęć został zrobiony o godzinie 12.42 czasu wschodniego w Nowy Rok, kiedy sonda New Horizons znajdowała się około ośmiu tysięcy kilometrów za planetoidą i 6,5 miliarda kilometrów od Ziemi. Poprzednie zdjęcie, na którym planetoida przypominała bałwana, zostało zrobione półtorej godziny wcześniej, czyli o 11.08 czasu wschodniego.
Czym jest Ultima Thule?
Ultima Thule znajduje się w Pasie Kuipera. Jest to obszar rozciągający się za orbitą Neptuna. Znajduje się w nim wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego.
Planetoida oficjalnie nazywana jest "2014 MU69" i jest najdalszym obiektem, w pobliżu którego znajdował się statek kosmiczny. Po raz pierwszy została odkryta przez Teleskop Hubble'a w 2014 roku.
Autor: anw/aw / Źródło: NASA, CNN
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute