Najnowsze

"Założymy się, że nie spodziewaliście się takiej pobudki". Ptak naśladujący płacz dziecka

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
The Guardian
Lirogon wspaniały potrafi naśladować płaczące dziecko
Lirogon wspaniały potrafi naśladować płaczące dziecko

Od klaksonów samochodowych, przez młoty pneumatyczne, aż po piły łańcuchowe. Lirogon wspaniały potrafi naśladować każdy z tych odgłosów. Jeden z przedstawicieli tego gatunku z zoo Taronga w Sydney nauczył się imitować płacz dziecka.

Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae) o imieniu Echo, który mieszka w ogrodzie zoologicznym Taronga w Sydney, potrafi naśladować rozdzierający płacz dziecka. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób ten siedmioletni samiec udoskonalił ten przerażający krzyk, ponieważ zoo jest obecnie zamknięte w związku z trwającym w Sydney lockdownem.

Kierowniczka jednostki ds. ptaków w Taronga Zoo, Leanne Golebiowski powiedziała, że Echo zaczął próbować naśladować płacz dziecka już rok temu.

- Mogę tylko przypuszczać, że nauczył się tego od naszych gości. Pewnie ćwiczył dźwięk podczas lockdownu. Martwi mnie to jednak, ponieważ wydawało mi się, że zoo jest szczęśliwym miejscem dla rodzin - powiedziała Golebiowski. - Są jeszcze dwa inne dźwięki, które wydaje w tej chwili, a których dopiero co się nauczył. Jeden to odgłos wiertarki elektrycznej, który jest przerażająco dokładny, a drugi to nasz alarm przeciwpożarowy. Ma już nawet opanowany komunikat "ewakuuj się" - dodała.

"Założymy się, że nie spodziewaliście się takiej pobudki. Nasz Echo ma niesamowitą zdolność do odwzorowywania różnych dźwięków - w tym płaczu dziecka" - czytamy w poście udostępnionym przez zoo na Twitterze.

Zaloty lirogonów

Doktor Alex Maisey, biolog z australijskiej uczelni La Trobe University powiedział brytyjskiemu "Guardianowi", że dzikie lirogony naśladują szeroki wachlarz dźwięków i jest to część ich zalotów.

- Muszą mieć niesamowitą pamięć, aby być w stanie odtworzyć tak wiele dźwięków - powiedział. - Mają też swoje własne, szczególne piosenki, które idą w parze z ruchami tanecznymi. Jeśli jesteś silnym samcem, który dostaje dużo jedzenia, to będziesz w stanie poświęcić dużo czasu na ćwiczenia tańca i różnych dźwięków - dodał.

Samice lirogonów są również doskonałymi naśladowcami, ale używają swoich zdolności z innego powodu. - Myślimy, że mogą one naśladować wiele drapieżnych ptaków i zwierząt jako sposobu na obronę gniazda - powiedział Maisey.

Lirogon wspaniały potrafi naśladować płaczące dziecko
Lirogon wspaniały potrafi naśladować płaczące dziecko

Autor:anw

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Taronga Zoo Sydney

Pozostałe wiadomości