Władze Svalbardu spodziewały się rekordowych opadów. Lokalnie na Spitsbergenie spadło prawie 90 l/mkw. Ewakuowano 24 domy.
Intensywne opady deszczu w zachodniej części Spitsbergenu (największej wyspy w archipelagu Svalbard, na północ od Norwegii) doprowadziły do ewakuacji 140 osób. W regionie padało od nocy z poniedziałku na wtorek. Opady ustały we wtorek po południu.
Przygotowywali się na najgorsze
Władze przygotowały się i w poniedziałek zaleciły ewakuację 24 domów, znajdujących się na terenach podatnych na zalania i lawiny błotne. W związku z zagrożeniem, mieszkańcy stolicy Svalbardu - Longyearbyen - byli zmuszeni do opuszczenia swoich domostw.
Znacznie mniej deszczu
Spodziewano się bardzo trudnych warunków, szczególnie w poniedziałek późnym wieczorem, jednak pogoda nie była aż tak gwałtowna. Obawiano się także lawin błotnych, a powstało jedno małe osuwisko.
- W nocy właściwie było spokojnie. Otrzymaliśmy zgłoszenie o niewielkim osuwisku, jednak nie spowodowało ono żadnej szkody - poinformowały lokalne władze.
Choć synoptycy spodziewali się rekordowych opadów - nawet 600 l/mkw. deszczu - wody spadło znacznie mniej. Według norweskiego serwisu pogodowego yr.no, na lotnisku w Svalbardzie opady wyniosły ponad 40 l/mkw., a w miejscowości Ny-Alesund na Spitzbergenie spadło ponad sześć razy mniej deszczu od prognozowanej wartości (87 l/mkw. wody).
#Svalbard-nedbør - så mye har kommet. Svalbard lufthavn: 41,7 mm, Isfjord radio: 47,2, Ny-Ålesund: 86,8 mm (nest høyeste i måleperiodene) pic.twitter.com/LeAsd040Gn
— Meteorologene (@Meteorologene) 8 listopada 2016
Arktyczna pustynia
Opady, które wystąpiły na Spitsbergenie były znacznie niższe od prognozowanych, jednak nawet taka ilość wody to bardzo dużo dla tej norweskiej wyspy. Intensywny deszcz w tym rejonie może być katastrofalny z uwagi na ubogą szatę roślinną i jałową glebę regionu. Surowy klimat utrudnia magazynowanie opadów, dlatego praktycznie całkowicie spływa on po powierzchni. Opady na Svalbardzie są dość niskie i wahają się rocznie od 200 do 300 l/mkw. rocznie, co ma związek z oddziaływaniem suchych mas powietrza arktycznego. Svalbard jest tzw. arktyczną pustynią.
Wyjątkowo ciepło
O tej porze roku wyspa powinna być pokryta lodem i śniegiem. Natomiast obecnie pogoda nie sprzyja opadom śniegu. W okolicy północnego koła podbiegunowego jest teraz o około 10-15 st. C cieplej niż zazwyczaj na początku listopada.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika SCREEN STORY (@screenstory.no) 7 Lis, 2016 o 12:59 PST
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Bublik Polina (@bublik_polina) 7 Lis, 2016 o 1:45 PST
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Lars H. Smedsrud (@larssmedsrud) 7 Lis, 2016 o 1:29 PST
Wybrzeża Svalbardu pokryte są lodem. Zobacz, jak odrywa się jego fragment:
Autor: AD/map / Źródło: nve.no, wetteronline.de, thelocal.no, norwaytoday.info