Mieszkańcy Wenecji ponownie zmagali się z "aqua alta", czyli wysokim poziomem wody. W poniedziałek, w kulminacyjnym momencie, jej poziom przekroczył 140 centymetrów. Plac Świętego Marka był zalany przez kilka godzin.
W poniedziałkowy poranek pod wodą znalazło się 64 procent obszaru historycznego centrum Wenecji. Poziom wody sięgnął 144 centymetrów. Przed południem ludzie brnęli przez plac Świętego Marka w wodzie sięgającej do kolan. Później woda zaczęła stopniowo opadać, osiągając 77 centymetrów. Dla porównania, w niedzielę poziom przypływu wyniósł 120 centymetrów.
"Wysoka woda" przypomniała o sobie w Wenecji ponad miesiąc po rekordowej powodzi, która spowodowała straty szacowane na więcej niż miliard euro.
Rok intensywności
Obecny rok przechodzi do historii, jako wyjątkowy pod względem intensywności i liczby nadzwyczajnych zjawisk w tym włoskim mieście. Pięć razy zanotowano ponad 140 centymetrów wody. Rekord padł 12 listopada, gdy jej poziom wzrósł do 187 centymetrów i był najwyższy od ponad pół wieku.
Na wtorek weneckie centrum obserwacji przypływu (CPSM Venezia) zapowiada 140 centymetrów. Ten poziom ma zostać osiągnięty około godziny 9.
System, który nie działa
- Oczywiście, nie mamy takich problemów, jak Izrael, ale ważne będzie podkreślenie znaczenia naszego systemu alarmowania i interwencji z wykorzystaniem modelu tego kraju w przypadku wysokiej wody - oświadczył burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro. Tak odniósł się do izraelskiego systemu syren zawiadamiających o nalotach. - Przyszłość zależy od szybkości reakcji - stwierdził burmistrz.
Jak się zauważa, obecny system ostrzegania przed nadejściem wody nie jest skuteczny, między innymi dlatego że dźwięk nie dociera do mieszkańców wszystkich rejonów miasta.
Przed "wysoką wodą" Wenecję uchronić ma system MOSE (MOdulo Sperimentale Elettromeccanico). Budowa konstrukcji rozpoczęła się w 2003 roku i miała zakończyć się w 2011 roku. Niestety, projekt nie został ukończony z powodu opóźnień, skandali i problemów z przekroczonym budżetem. Na początku grudnia odbyły się wstępne testy systemu, ale w pełni sprawny ma być w 2021 roku. CZYTAJ WIĘCEJ O SYSTEMIE MOSE
Czym jest "acqua alta"?
Termin "acqua alta" w tłumaczeniu oznacza "wysoką wodę" i określa wyjątkowo duży przypływ. Zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz chłodnego wiatru bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. "Acqua alta" występuje najczęściej między jesienią i wiosną.
Autor: dd / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl