Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla Pomorza. Możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle.
Wisła nadal stanowi zagrożenie. Tym razem niebezpiecznie może być na Pomorzu.
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia
W województwie pomorskim obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Na Wiśle w rejonie Tczewa obserwowany jest wzrost poziomu wody w strefie wody wysokiej. W ciągu najbliższej doby przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego. Alert będzie obowiązywał do godziny 18.
Na Pomorzu, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej przez Włocławek, w ujściowym odcinku Wisły przewiduje się wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Zatoce Gdańskiej nie spowoduje utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza. Alert wygaśnie w sobotę w południe.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW informują o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Sytuacja na rzekach
Około godziny 11 w piątek stany alarmowe wód były przekroczone w miastach:
- Kępa Polska na rzece Wisła (woj. mazowieckie),
- Wyszogród na rzece Wisła (woj. mazowieckie),
- Jawiszowice na rzece Wisla (woj. małopolskie),
- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie).
Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:
Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:
Woda powoli opada
Fala wezbraniowa na Wiśle opuszcza Mazowsze i przemieszcza się poniżej stopnia wodnego we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie). - Spadki poziomu Wisły cały czas postępują - powiedział kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku Jan Jerzy Ryś. Jak dodał, w piątek rano poziom rzeki w Wyszogrodzie wynosił 563 centymetrów, czyli jeszcze 13 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 529 cm, czyli 29 cm ponad stan alarmu.
W Wyszogrodzie od czwartku poziom Wisły obniżył się o ponad 70 cm, a w Kępie Polskiej o ponad 60 cm.
Od wtorku w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów obowiązuje do odwołania alarm przeciwpowodziowy.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje również w Płocku, gdzie został wprowadzony w środę wieczorem. Jak poinformował dyżurny płockiego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w piątek rano poziom Wisły na wodowskazie Grabówka wynosił 300 cm przy stanie alarmowym wynoszącym tam 278 cm, a na wodowskazie Borowiczki 320 przy stanie alarmowym 340 cm.
Od czwartku poziom Wisły obniżył się na obu tych wodowskazach o ponad 30 cm. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotarła do Płocka w czwartek rano.
Zbiornik Włocławski
W Płocku rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To rozciągający się do Włocławka największy sztuczny akwen w Polsce, który ma 58 kilometrów długości i 1,2-2 km szerokości.
Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.
Autor: anw/rp / Źródło: IMGW, PAP