Nadchodząca noc oraz niedziela w wielu regionach może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia we wszystkich województwach. Przed skutkami groźnej aury ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Za sprawą trzech dynamicznych układów niżowych, które rządzą pogodą w Polsce, silny wiatr szybko nie ustanie. Czytaj więcej z prognozie pogody na najbliższe pięć dni.
Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem w całym kraju. Przed niebezpieczną aurą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz" - SMS-a o takiej treści otrzymali w sobotę od RCB mieszkańcy dziesięciu województw.
‼️ALERT RCB ‼️
— RCB (@RCB_RP) 9 marca 2019
Uwaga! Dziś (9.03) wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz.
‼️Alert RCB został uruchomiony w południowej i centralnej części Polski.‼️ pic.twitter.com/FUtMxBoPHc
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Pomarańczowe alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnymi porywami wiatru obowiązują w województwach:
- pomorskim w powiatach słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 55 do 70 kilometrów na godzinę, w porywach miejscami do 100 km/h. Możliwe jest wystąpienie burz. Ostrzeżenie będzie ważne między godz. 2 a 10 w niedzielę;
- zachodniopomorskim w powiatach sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego południowo-zachodniego i zachodniego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Wieczorem wiatr przejściowo osłabnie. Po północy średnia prędkość wiatru stopniowo wzrośnie od 50 km/h do 65 km/h, a porywy miejscami do 100 km/h. Możliwe są również burze. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 10 w niedzielę.
- lubuskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów złotowskiego,pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego), gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach miejscami do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Alert będzie obowiązywał w woj. lubuskim między godz. 20 w sobotę a 2 w niedzielę, woj. dolnośląskim między 20 w sobotę a 3 w niedzielę, woj. opolskim między 21 w sobotę a 4 w niedzielę, woj. wielkopolskim między 21 a 3 w niedzielę;
- łódzkim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach miejscami do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h. Ostrzeżenia będzie ważne między godz. 22 w sobotę a 4 w niedzielę;
- podkarpackim, lubelskim i mazowieckim (z wyłączeniem powiatów na północy województwa) - gdzie przewiduje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości 30 km/h-45 km/h, w porywach po południu do 80 km/h, a w drugiej połowie nocy do 110 km/h. W pierwszej połowie nocy wiatr będzie przejściowo słabszy, w porywach do 65 km/h. W woj. mazowieckim alerty będą obowiązywać między godz. 14 w sobotę a 13 w niedzielę, a w woj. lubelskim i podkarpackim między godz. 15 w sobotę a 15 w niedzielę;
- śląskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach miejscami od 90 km/h do 110 km/h z południowego zachodu i zachodu. Możliwe są również burze. Alert będzie obowiązywał do godz. 6 w niedzielę;
- małopolskim i świętokrzyskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 34 km/h do 45 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h z południowego-zachodu i zachodu. Możliwe są również burze. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 7 w niedzielę.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Na terenie województwa zachodniopomorskiego (z wyłączeniem powiatów, w których obowiązują alerty drugiego stopnia) przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Możliwe są burze. Alerty obowiązywać będą do niedzieli do godziny 6.
W województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 50 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu. Możliwe są burze. Ostrzeżenia w woj. pomorskim ważne będą od godz. 2 do godz. 10 w niedzielę, a w woj. kujawsko-pomorskim od godz. 23 w sobotę do godz. 6 w niedzielę.
W woj. wielkopolskim (w powiatach z wyłączeniem tych, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia) przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, w porywach miejscami 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Możliwe są burze. Alerty ważne będą od godz. 21 w sobotę do godz. 3 w niedzielę.
W woj. mazowieckim w powiatach na północy województwa przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach po południu do 80 km/h, a w drugiej połowie nocy do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Początkowo w nocy wiatr będzie przejściowo słabszy, w porywach do 65 km/h. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 13 w niedzielę.
W woj. podlaskim w powiatach hajnowskim, bielskim, wysokomazowieckim oraz siemiatyckim od godziny 5 do 13 w niedzielę obowiązuje alert przed silnymi porywami wiatru. Osiągną maksymalną prędkość 75 km/h.
Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Powinno się przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,anw/map / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB