Od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w obawie przed rozsiewaniem koronawirusa SARS-CoV-2. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do Polaków wiadomości SMS przypominające o obostrzeniach. Każdy, kto wychodzi z domu, musi mieć na sobie odpowiednią zasłonę.
W czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało przypomnienie do wszystkich mieszkańców kraju o obowiązku zakrywania ust i nosa. Nakaz został wydany w ramach środków prewencyjnych przed koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19.
Jak podaje RCB w swoim komunikacie, osoby zakażone, u których choroba przechodzi bezobjawowo, nie będą w ten sposób nieświadomie zakażać innych.
Obowiązek ten dotyczy osób poruszających się po ulicach, także komunikacją miejską lub własnym pojazdem (kiedy ze sobą jadą osoby "obce" tj. nie mieszkające ze sobą), przebywających w urzędach, sklepach, pracy czy miejscach świadczenia usług. Można nosić maski i maseczki, można też wykorzystać części odzieży, na przykład szalik. Ważne jak zakładać, nosić i zdejmować to, czym zasłaniamy część twarzy.
Obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązuje do odwołania.
Uwaga❗️ Alert RCB❗️
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) April 16, 2020
Dzisiaj został uruchomiony #AlertRCB do mieszkańców całej Polski, o treści:
Od dzis obowiazuje nakaz zaslaniania ust i nosa. Przy wychodzeniu z domu zakryj te czesci twarzy. Wiecej: https://t.co/ISRYYA6BJG#ZostanWDomu #koronawirus pic.twitter.com/xnMuUPfHHE
Kto jest zwolniony z nakazu?
RCB podało, że zakrywanie nosa i ust obowiązuje wszystkich.
Wprowadzono jednak kilka wyjątków. Dotyczą one:
dzieci do lat 4;
osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane);
osób, które bez pomocy nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane);
osób poruszających się samochodem - jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą;
osób poruszających się samochodem - jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4;
pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. (jednak osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa);
kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni, o ile są oddzieleni od pasażerów przesłoną;
duchownych sprawujących obrzędy religijne;
rolników wykonujących prace w gospodarstwie;
żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Jak prawidłowo używać maseczek
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, aby nie używać ponownie masek jednorazowych.
Wielorazowe maseczki z tkanin - jak informuje Ministerstwo Zdrowia - powinny być wygodne, posiadać zauszniki, składać się z wielu warstw materiału, pozwalać na swobodne oddychanie oraz nadawać się do prania w temperaturze co najmniej 60 stopni.
Autor: kw/aw / Źródło: RCB