500 lat mrożonych słodkości. Muzeum lodów czeka na gości
Pierwsze na świecie muzeum lodów powstało we włoskim miasteczku nieopodal Bolonii. Można w nim poznać historię smakołyku, a także zobaczyć nietypowe eksponaty, np. XVIII-wieczny traktat o lodach.
W Anzola dell' Emilia nieopodal włoskiej Bolonii powstało pierwsze na świecie muzeum lodów - smakołyku, który wynalazł w 1530 roku dla rodu Medyceuszy alchemik Cosimo Ruggieri.
Uniwersytet lodziarzy, popularne maszyny
W muzeum, które zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych, upamiętniony został m.in. Francesco Procopio Cuto, który dał ludowi lody, wcześniej dostępne wyłącznie dla najbogatszych. W 1686 roku otworzył w Paryżu lodziarnię "Le Procopo", która do dziś się tam znajduje.
Na miejscu można też poznać dorobek braci Carpigiani, na cześć których muzeum otrzymało swoję nazwę - Carpigiani Gelato Museum. Poerio i Bruto Carpigiani w 1945 roku zaczęli rozpowszechniać zbudowaną przez siebie maszynę do lodów, z której do teraz wytwórcy lodów korzystają najchętniej. Dziennie sprzedaje się na całym świecie aż 150 mln lodów wyprodukowanych właśnie w automacie Carpigianich.
Bracia mają na koncie jeszcze jedną zasługę - dzięki nim w 2003 roku powołany do życia został Gelato University, w którym nauki pobierają lodziarze z całego świata. Siedziba uczelni znajduje się naprzeciwko muzeum.
Wspaniałe eksponaty
W muzeum zebrano wiele wspaniałych eksponatów, m.in. pierwszy zapisany przepis na arabski syrop cukrowy, a także traktat "De Sorbetti" o leczniczych właściwościach lodów napisany w XVIII wieku przez neapolitańczyka Filippo Baldiniego. Znajduje się tu też około 20 zabytkowych maszyn do lodów, w tym Cattabirga - pierwsza automatyczna, wynaleziona w 1931 roku.
Autor: map/ŁUD / Źródło: Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.
Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?
14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.
14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"
Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.
Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"
Początek czerwca może przynieść wyczekiwany przełom w pogodzie. Według obecnych prognoz w niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 27-28 stopni Celsjusza. Jednak zanim to nastąpi, w czwartek i piątek czeka nas lekkie ochłodzenie. O szczegółach opowiadał na antenie TVN24 synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szansa na przełom. "To już będzie gorąca pogoda"
Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.
Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"
Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.
Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"
Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.
Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami
Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.
Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata
Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.
Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie
Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.
"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"
Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.
Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.
"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"
Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.
Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać
Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę
Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".
Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu
Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.
To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają
Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.
Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos
Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?