32 lata temu czas na Ziemi zaczął być korygowany o sekundę przestępną. Dodawana jest czasem w czerwcu lub w grudniu na postawie obserwacji astronomicznych po to, aby zsynchronizować doby z nieco opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi.
Sekundę przestępną wprowadzać muszą państwa, które podpisały postanowienia Konwencji Metrycznej z 1875 roku. Obecnie ma ona 51 członków. Na mocy tej regulacji wprowadzono jednolity międzynarodowy system miar, obejmujący także system odmierzania czasu.
W 1967 roku oficjalnie przyjęto atomową definicję sekundy. Uznano wówczas, że czas odmierzany przez zegary atomowe jest o wiele bardziej dokładny i stabilny niż czas uzyskiwany przez obserwacje astronomiczne. Istnieją liczne nieregularności we wzajemnym ruchu Ziemi, Księżyca i Słońca.
Przeciętna sekunda rzadziej niż raz na rok
Międzynarodowa Unii Astronomiczna przyjęła zasadę dopasowania czasu atomowego (TAI) do czasu uzyskiwanego z obserwacji astronomicznych (UT1). W ten sposób powstał korygowany czas atomowy UTC.
Od 30 czerwca 1979 roku czas atomowy UTC (aktualna podstawa do wyznaczania czasu lokalnego w poszczególnych krajach) korygowany jest o 1 sekundę, aby różnica między czasem UT1 i UTC nie przekroczyła wartości 0,9 sekundy. Obecnie różnica między tymi dwoma czasami wynosi około 2-3 milisekund dziennie. Dlatego też przestępna sekunda musi być wprowadzana średnio nieco rzadziej niż raz na rok. W 2011 roku jej nie będzie.
Korekta czasu w czerwcu lub w grudniu
Korekty dokonuje się na koniec ostatniego dnia grudnia lub ostatniego dnia czerwca w danym roku. Oznacza to, że na przykład w Polsce dodawana jest jako 0:59:60 1 stycznia czasu środkowo-europejskiego (CET) lub 1:59:60, 1 lipca czasu wschodnioeuropejskiego (EET).
Informacja o terminie wprowadzenia sekundy przestępnej jest podawana z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wprowadza się ją jednocześnie na całym świecie, w tym samym momencie. Uwzględnia się przy tym różnice w czasie lokalnym wynikające z przyjęcia przez poszczególne państwa stref czasowych.
Sekunda ujemna
Możliwe jest również skrócenie wybranej minuty do 59 sekund. Do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ czas astronomiczny stale się opóźnia względem czasu atomowego.
Autor: usa/ms / Źródło: gum.gov.pl