Temperatura powy偶ej 30 stopni mo偶e by膰 niebezpieczna dla zdrowia. Ryzyko ro艣nie, gdy przebywamy zamkni臋ci w samochodzie. Reporter TVN24 przeprowadzi艂 eksperyment, kt贸ry pokaza艂, jak szybko wzros艂a temperatura wewn膮trz auta oraz jak na tak膮 zmian臋 zareagowa艂 organizm.
Od kilku dni w kraju utrzymuje si臋 bardzo wysoka temperatura. We wtorek m臋偶czyzna zaparkowa艂 auto w pe艂nym s艂o艅cu. Czteroletni膮 wnuczk臋 zostawi艂 w 艣rodku - nie zostawi艂 jej nawet otwartych okien. Kiedy 61-letni dziadek robi艂 zakupy, na spocone i wyra藕nie zm臋czone dziecko zwr贸cili uwag臋 inni klienci sklepu. O szczeg贸艂ach zdarzenia przeczytasz tutaj.
Takie zachowanie mo偶e mie膰 op艂akane skutki. Reporter TVN24 postanowi艂 przekona膰 si臋 na w艂asnej sk贸rze, jak wygl膮da przebywanie w tak膮 pogod臋 w samochodzie wystawionym na dzia艂anie s艂o艅ca.
Nad eksperymentem czuwa艂 ratownik medyczny Daniel Strumian. Jak powiedzia艂, pierwsz膮 reakcj膮 naszego organizmu po wej艣ciu do takiego samochodu b臋dzie nadmierne pocenie si臋. Drug膮 rzecz膮 b臋dzie przyspieszenie pulsu.
- To b臋d膮 takie g艂贸wne oznaki, 偶e co艣 z naszym organizmem zaczyna si臋 dzia膰. My艣l臋, 偶e po oko艂o 20 minutach b臋dziemy mieli do艣膰 - m贸wi艂 Strumian jeszcze przed rozpocz臋ciem pr贸by.
W momencie, w kt贸rym reporter wsiada艂 do auta, temperatura w 艣rodku wynosi艂a 32,8 stopnia Celsjusza. Z ka偶d膮 minut膮 robi艂o si臋 coraz cieplej.
- Czu膰 bardzo wysok膮 temperatur臋. Pami臋tajmy o tym, 偶e dziecko odczuwa to jeszcze mocniej, jego organizm jest mniej przystosowany do r贸偶nych zmian - stwierdzi艂 ratownik.
13 stopni wi臋cej
Po 20 minutach termometr wskazywa艂 ju偶 46,2 st. C, czyli a偶 13 stopni wi臋cej. W przypadku takiej r贸偶nicy temperatury organizm ludzki zaczyna walczy膰. Aby sch艂odzi膰 organizm, wyst臋puje pot. Serce zaczyna pracowa膰 szybciej. Przed eksperymentem puls redaktora wynosi艂 oko艂o 90 uderze艅 serca na minut臋. Po sp臋dzeniu 20 minut w rozgrzanym aucie wzr贸s艂 do 114.
- Jest nam ci臋偶ko, co tu du偶o m贸wi膰. Twarze spocone, ci臋偶ko si臋 oddycha - m贸wi艂 podczas eksperymentu Piotr Borowski, reporter TVN24.
- Dzieci na pewno reaguj膮 szybciej - szybciej si臋 odwadniaj膮, szybciej zachodz膮 zmiany w ich organizmie. Pami臋tajmy r贸wnie偶 o tym, 偶e dziecko zaczyna panikowa膰, zaczyna p艂aka膰, co r贸wnie偶 przyspiesza proces tracenia si艂 - m贸wi艂 Strumian.
Co zrobi膰 po wyj艣ciu z auta?
Nale偶y mie膰 na uwadze, 偶e osoba, kt贸ra dopiero co opu艣ci艂a rozgrzane auto mo偶e dozna膰 szoku termicznego. Ratownik zaleci艂 przede wszystkim nawodnienie.
- Na pewno warto jest poda膰 p艂yny, jednak nie zimne, tylko w temperaturze pokojowej, w ma艂ych ilo艣ciach. Dodatkowo mo偶emy przygotowa膰 zimne kompresy na czo艂o, kark, aby sch艂odzi膰 ten organizm, ale pami臋tajmy, 偶eby robi膰 to stopniowo - powiedzia艂 ratownik.
Zadbajmy o bezpiecze艅stwo swoje i najbli偶szych, poniewa偶 w kolejnych dniach niebezpieczne upa艂y nie odpuszcz膮.
Ca艂o艣膰 eksperymentu zobaczysz tutaj:
Autor: kw/aw / 殴r贸d艂o: tvn24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽tvn24