10 kg w dół na diecie wegańskiej. Nowe ciało i nowe życie

Metamorfoza Mai Nowak
Metamorfoza Mai Nowak
Metamorfoza Mai Nowak

Weganizm to słowo kluczowe tej metamorfozy. Maja Nowak, po wyeliminowaniu ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego, schudła prawie 10 kg, ale spadek wagi traktuje jako efekt uboczny metamorfozy. Zyskała dużo więcej: zdrowie, szczęście, miłość, spokój i wiarę w swoje możliwości.

"Weganizm to fanaberia dziwnych ludzi" - taka jest powszechna opinia na temat wegańskiego stylu życia. Tymczasem tak naprawdę mało o nim wiemy. Owiany jest wieloma mitami i wciąż ma złą prasę, szczególnie w naszym kraju, gdzie mięso uważane jest za podstawę codziennego menu. Czym jest weganizm i jakie są jego zalety? Tego dowiecie się na przykładzie bohaterki naszej metamorfozy Mai Nowak.

Zwolnienia z wf-u

Maja przeszła problem z nadprogramowymi kilogramami miała przez wiele lat.

- Byłam leniwym dzieckiem i nastolatką unikającą WF-u, na którym nigdy nic mi nie szło. Nie potrafiłam poprawnie serwować na lekcjach z siatkówki, więc myślałam, że do niczego się nie nadaję. To ciągnęło się za mną przez lata - wspomina nasza bohaterka.

- Od zawsze miałam tendencję do tycia (podobno po babci) i wierzyłam w to, że aby dobrze wyglądać, muszę być na diecie - przyznaje. Próbowała niejednej. - Niektóre z nich przynosiły naprawdę korzystne rezultaty. Potrafiłam schudnąć siedem kilogramów w trzy tygodnie - wspomina. Gdy jednak wprowadzała do jadłospisu więcej kalorii, znowu zaczynało się błędne koło tycia.

- Byłam zakompleksiona, chociaż świetnie to ukrywałam, ciągle porównując się do innych, zastanawiając się dlaczego inni mogą jeść i nie tyją, a ja muszę wszystkiego sobie odmawiać, a i tak do szczupłych nie należę - dodaje.

Wegetarianizm to za mało

Maja od 20. roku życia była wegetarianką, jednak czuła, że to, co robi w celu ochrony zwierząt, jest niewystarczające. W październiku 2013 r. obejrzała kilka wykładów i filmów dokumentalnych m.in. "Widelec zamiast noża", "Inspirujący wykład, który może zmienić twoje życie" Gary’ego Yurofsky’ego i "101 powodów by przejść na weganizm", po których zdecydowała, że zdecyduje się na następny krok.

- Zrozumiałam, że przez lata żyłam w niewiedzy na temat żywienia. Że weganizm to nie asceza, jedzenie tylko sałaty, ale przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie, naszą planetę i zwierzęta - wyjaśnia.

Miała wówczas 28 lat i ważyła 65 kg.

Marsz w nieznane

Przejście na weganizm nie było dla naszej bohaterki łatwe, mimo, że z codziennego menu musiała wykluczyć tylko jajka i nabiał. Bała się, czy wytrzyma, i zastanawiała, co będzie jeść.

- Na początku czułam się, jakbym chodziła po nieznanym lądzie. Nie wiedziałam jeszcze, co z czym łączyć aby było najkorzystniej, co jeść zamiast jajek, których pochłaniałam sporo, bo miały mało kalorii - opowiada.

Szybko jednak okazało się, że ma mnóstwo pomysłów na urozmaicenie diety. Wprowadziła do niej produkty, których zawsze unikała, bo uchodziły za kaloryczne: owoce, ryż czy kasze.

"To niezdrowe"

Okazało się, że największym problemem jest nie to, co je, ale jak reaguje na to otoczenie. Rodzina, znajomi i koledzy z pracy wypowiadali mało sympatyczne komentarze: "to niezdrowe", "robisz sobie krzywdę", "długo tak nie wytrzymasz”.

Korzyści płynące ze zmiany diety odczuła bardzo szybko. - Zaczęłam więcej i szybciej biegać. Poczułam przypływ energii, której nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Z dnia na dzień zauważyłam spadek tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha, co przez lata było moją zmorą. Dodatkowo cały czas czułam się lekko na żołądku. Po kilku miesiącach zauważyłam poprawę stanu moich włosów i paznokci - opowiada nasza bohaterka.

"Raw till 4"

Przełomem w przechodzeniu na weganizm było zastosowanie diety "raw till 4" miesiąc po przejściu na wolną od produktów zwierzęcych. Stworzyła ją najbardziej znana na kanale YouTube weganka Freelee The Banana Girl. Jej dieta roślinna w wersji wysokowęglowodanowej zakłada, że 80 proc. dziennego spożycia kalorii dostarcza się organizmowi z węglowodanów. Do godziny 16 je się tylko surowe produkty, najlepiej owoce. Na kolację spożywa się dużą ilość ziemniaków, ryżu, czy kaszy z warzywami.

- Byłam zachwycona tym pomysłem. Śniadanie w postaci np. koktajlu z pięciu bananów i daktyli stało się stałym bywalcem w moim menu. Wreszcie mogłam jeść, nie musiałam ograniczać kalorii. Kiedyś 50 g ryżu wydawało mi się kosmiczną porcją, na "raw till 4" zjadałam 200 g i wcale nie uważałam tego za zbyt wiele - tłumaczy Maja.

Jak je Maja?

Nasza bohaterka przestała kurczowo trzymać się zasad "raw till 4 " około pół roku temu. Teraz dzień zaczyna wprawdzie od owoców, ale po ryż z warzywami często sięga już w okolicach drugiego śniadania.

- Jem, co chcę i kiedy chcę, jednak nadal są to produkty tylko pochodzenia roślinnego i nadal w wersji wysokowęglowodanowej - opisuje.

- Dzięki "raw till 4" wyleczyłam swój umysł z ograniczeń, z małych porcji, ze stereotypu że aby być szczupłym trzeba jeść mało, najlepiej tylko sałatkę. Otóż można jeść dużo, ale muszą to być właściwe dla naszego organizmu produkty - dodaje

Łańcuch korzyści

Na wegańskiej diecie w niecałe dwa lata Maja schudła prawie 10 kg. Ale to nie waga jest dla niej największym osiągnięciem. Zmieniło się całe jej życie.

Wygląd - Ze strony zewnętrznej zmieniłam swój wygląd, wiele osób mówi mi, że przed weganizmem wyglądałam jak po 40-tce. Zdarza się, że ludzie, którzy znają mnie z tamtego okresu teraz mnie nie poznają - mówi nasza bohaterka.

Motywacja

Otworzył mi się umysł. Przestałam przejmować się ludźmi i tym, co o mnie myślą. Założyłam kanał na YouTube, zaczęłam mówić o weganizmie i inspirować innych do zmian - mówi.

Sport

- Z kanapowego lenia stałam się osobą aktywną, która zamiast upijać się w weekend i myśleć o tym, jaka jest beznadziejna, że znowu skusiła się na frytki, wstaje rano i idzie na rower. Albo pomachać ciężarami na siłowni. Albo pobiegać - tłumaczy.

W niedzielę 30 września pobiegnie w Półmaratonie Praskim w Warszawie.

Miłość

- Poznałam najważniejszą osobę w moim życiu, mężczyznę, który jest moim wsparciem i motywacją. I to nie był przypadek. Gdyby nie weganizm, nigdy byśmy się nie poznali - zapewnia.

Minimalizm

- Zrozumiałam, że do szczęścia nie są potrzebne mi rzeczy, które gromadziłam w swoim otoczeniu: buty, ubrania, torebki, kosmetyki. Z uporem maniaka zaczęłam się wszystkiego pozbywać, czuć przy tym niesamowitą ulgę i wolność. Bo szczęście jest w nas, a nie w przedmiotach, które posiadamy. Bogactwem jest świadomość, że wiele nam nie trzeba aby móc prawidłowo funkcjonować - opisuje.

Mały krok do wielkich zmian

- Weganizm miał być tylko zmianą mojego sposobu żywienia. Okazał się małym krokiem do wielkich zmian w moim życiu. To nie znaczy, że każdy przechodząc na weganizm dokonuje takich rewolucji. Jednak dla mnie to życie w harmonii ze sobą, ale również z innymi. Mając poczucie, że robimy coś dobrego, sami stajemy się lepsi. I możemy tę pozytywną energię przekazywać dalej. To bardzo proste - podsumowuje.

Rok na diecie "raw till 4" Mai Nowak
Rok na diecie "raw till 4" Mai Nowak

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W przeważającej części kraju warunki na drogach są niebezpieczne. W 13 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed opadami marznącymi.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP