Informacje
 • Sonda z Księżyca wróciła na Ziemię. Chiny obiecują: podzielimy się próbkami

  17-12-2020 17:18 Misja sondy Chang'e 5

  Moduł powrotny chińskiej sondy Chang'e 5, który opuścił w niedzielę orbitę okołoksiężycową, w środę wylądował na terenie regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna. W czwartek Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna zapewniła, że podzieli się danymi i próbkami ze Srebrnego Globu z naukowcami z innych krajów.

  Moduł chińskiej sondy księżycowej Chang'e 5 z kapsułą zawierającą próbki gruntu Srebrnego Globu wylądował w środę w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna - poinformowała agencja Xinhua.

  Misja sondy Chang'e 5

  Misja rozpoczęła się 24 listopada od wystrzelenia sondy z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie - prowincji Hajnan. Pojazd wyniosła w kosmos rakieta Długi Marsz 5B. Na początku grudnia lądownik sondy osiadł na powierzchni Księżyca oraz pobrał około dwa kilogramy próbek gruntu i skał, tak zwanego regolitu.

  Moduł powrotny Chang'e 5 opuścił w niedzielę orbitę okołoksiężycową, uruchamiając cztery silniki rakietowe na 22 minuty.

  Była to pierwsza taka misja od ponad 40 lat. Podobną wykonała w 1976 r. sonda Łuna 24 wystrzelona przez Związek Sowiecki.

  Próbki i dane dla naukowców z innych krajów

  Chiny zamierzają podzielić się danymi i próbkami gleby zebranymi na Księżycu przez sondę Chang’e 5 z naukowcami z innych krajów – zapewnił w czwartek wicedyrektor Chińskiej Państwowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Wu Yanhua.

  Próbki zostaną wykorzystane głównie do badań naukowych – zaznaczył Wu na konferencji prasowej. Wcześniej informowano, że część próbek trafi na publiczną wystawę.

  Dzięki misji Chang’e 5 Chiny stały się trzecim krajem świata, po Stanach Zjednoczonych i Związku Sowieckim, któremu udało się przywieźć na Ziemię próbki księżycowej gleby oraz drugim krajem z flagą na Księżycu.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...