Informacje
 • Rekordowe pożary w Kalifornii. Od początku roku spłonął obszar większy niż połowa Belgii

  06-10-2020 08:45 Walka z ogniem się nie kończy

  Ponad 1,6 miliona hektarów - tyle strawiły pożary w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych od początku 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż wynosił poprzedni rekord sprzed dwóch lat. A to nie koniec, ponieważ strażacy nieprzerwanie walczą nowo pojawiającymi się ogniskami.

  Kalifornia - najbardziej zaludniony stan USA - ucierpiała w tym roku w pięciu z sześciu największych pożarów lasów i zarośli w historii. Z najbardziej niszczycielskim ogniem straż pożarna zmaga się od połowy sierpnia. Zginęło co najmniej 31 osób, około 100 tysięcy osób musiało być ewakuowanych, a ponad 8500 domów i innych zabudowań zostało zniszczonych.

  Jak poinformował w niedzielę kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire), od początku 2020 roku spłonęło 1,6 miliona hektarów, czyli więcej wynosi powierzchnia jednego z amerykańskich stanów - Connecticut. Dla porównania, to także więcej niż połowa Belgii. Tym samym został pobity rekord z 2018 roku, kiedy ogień strawił prawie 809 tys. ha. W najbardziej destrukcyjnym pożarze zginęło co najmniej 85 cywilów i zniszczonych zostało prawie 19 tys. domów i konstrukcji w górskim mieście Paradise i wokół niego.

  - Nie ma słów na opisanie tego, co się stało i co dalej się dzieje - powiedział rzecznik Cal Fire, Scott McLean. - To pokazuje, jak suchy jest stan i jak niestabilna jest roślinność - dodał.

  >>> NIEBO W KALIFORNII ZMIENIŁO KOLOR NA CZEROWNY

  Pożary się nie kończą

  Cal Fire podał również, że obecnie ponad 16 500 strażaków walczy z 23 poważnymi pożarami. W sobotę wybuchło 27 kolejnych. Pod koniec września największym zagrożeniem był pożar o nazwie Bobcat, który wybuchł 6 września w lesie Angeles National Forest (pasmo górskie San Gabriel) na terenie hrabstwa Los Angeles. Jak zauważyła wtedy CNN, czyni go to drugim największym pożarem w historii hrabstwa.

  W tym sezonie pożarowym najbardziej doświadczona przez żywioł jest Kalifornia, ale przypomnijmy, że ogromne zniszczenia powstały również w stanach Oregon i Waszyngton. Życie straciło tam co najmniej 10 osób.

  Według Cal Fire strażacy mają odpocząć wraz z nadejściem w tym tygodniu niższej temperatury w północnej Kalifornii, z szansą na deszcz.

  Susza i upały

  Eksperci w kontekście pożarów USA zwracają uwagę na notowane ekstremalnie wysokie wartości temperatury, które są efektem zmian klimatycznych. Fala upałów zbiegła się z suchymi warunkami, nie pomaga też silny wiatr.

  W latach 2010-2017 Kalifornia cierpiała z powodu długotrwałej suszy, powodującej inwazje owadów i choroby, które zniszczyły miliony drzew. Nastąpiło to po dziesięcioleciach walki z pożarami, co zamieniło niektóre lasy w "beczkę prochu" - pisze agencja Reutera. Wysokie ceny nieruchomości w miastach i budowa drugich domów na lato spowodowały rozwój społeczności na peryferyjnych, dzikich obszarach, które w naturalny sposób płonęły przez tysiąclecia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...