Informacje
 • "Gwiazda Betlejemska" rozbłyśnie na niebie po prawie 800 latach

  18-12-2020 08:36 Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna
  Pełnia Robaczego Księżyca Foto: NASA/ Bill Ingalls | Video: Kontakt 24

  Obserwatorzy nieba będą mogli już niebawem - 21 grudnia, podziwiać na niebie "Gwiazdę Betlejemską". Ostatni raz zjawisko to było widziane blisko 800 lat temu, w 1226 roku.

  W dniu przesilenia zimowego (21 grudnia) gazowe olbrzymy - Jowisz i Saturn - znajdą się na niebie tak blisko siebie, że dla wielu obserwatorów będą wyglądały jak jedna, wielka i świecąca gwiazda. Właśnie dlatego zjawisko to potocznie nazywane jest "Gwiazdą Betlejemską", a przez astronomów "Wielką Koniunkcją 2020 roku".

  Wielka Koniunkcja

  Co sprawia, że ​​tegoroczne zjawisko jest takie rzadkie? Minęło prawie 400 lat odkąd te dwie planety znalazły się tak blisko na niebie, i prawie 800 lat od zrównania się w nocy, tak jak będzie to miało miejsce w tym roku. Według NASA, podczas koniunkcji, planety będą w odległości tylko 0,1 stopnia kątowego. Odpowiada to zaledwie jednej piątej średnicy tarczy Księżyca w pełni.

  Koniunkcje mają miejsce wtedy, gdy dwa obiekty niebieskie obserwowane z Ziemi wydają się przechodzić na niebie bardzo blisko względem siebie. Oczywiście niekoniecznie są one wówczas fizycznie blisko, a po prostu wyglądają w ten sposób z powodu swoich wzajemnych ustawień na orbitach wokółsłonecznych.

  - Koniunkcje takie jak te mogą mieć miejsce każdego dnia w roku, w zależności od tego, gdzie planety znajdują się na swoich orbitach - powiedział Henry Throop, astronom z NASA. - Data koniunkcji jest określana przez położenie Jowisza, Saturna i Ziemi na ich ścieżkach wokół Słońca, podczas gdy data przesilenia jest określana przez nachylenie osi Ziemi. Przesilenie to najdłuższa noc w roku, więc ten rzadki zbieg okoliczności zachęci ludzi do wyjścia i obserwacji - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....