Informacje
 • Duża część Europy w okowach zimy. "Sytuacja jest katastrofalna"

  08-02-2021 16:58 Niemcy, Wielka Brytania, Bułgaria i inne kraje

  Nie tylko Polska zmaga się z trudną, zimową pogodą. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii z powodu intensywnych opadów śniegu i oblodzeń doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym i kolejowym. Przez niebezpieczne warunki komunikacji powietrznej do Bułgarii nie dotrze zapowiedziana dostawa szczepionek przeciwko COVID-19.

  Chaos komunikacyjny pojawił się na niemieckich drogach już w niedzielę wieczorem. W niektórych miejscach spadło ponad 30 centymetrów śniegu. Ekstremalne warunki pogodowe prognozowane są do końca dnia w poniedziałek.

  Stanęły pociągi, auta ugrzęzły w zaspach

  Szczególnie dotknięte atakiem zimy są landy środkowych i północnych Niemiec: północno-wschodnia Hesja, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Saksonia. Również jednak w innych krajach związkowych sytuacja jest trudna.

  Nadejście zimy doprowadziło do poważnych ograniczeń w ruchu kolejowym.

  "Ze względu na ekstremalne burze (śnieżne) w dużej części kraju odwoływane są pociągi, a te, które kursują, mają opóźnienia"  poinformowały niemieckie koleje na stronie internetowej. W wielu miejscach ruch dalekobieżny został zawieszony do odwołania. Ograniczenia dotyczą zwłaszcza regionów Berlina i Hamburga, gdzie prawie nie kursują pociągi dalekobieżne. Zawieszono połączenia z obu miast w kierunku Hanoweru, Kolonii, Frankfurtu i Monachium. Również z Drezna "aż do odwołania nie będzie pociągów dalekobieżnych w kierunku Lipska, Frankfurtu, Hanoweru i Kolonii". Ponadto całkowicie wstrzymano "ruch dalekobieżny na północ od Frankfurtu".

  W Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec samochody grzęzły w głębokich zaspach śniegu. W Getyndze w środkowej części kraju opady spowodowały niemal całkowite zatrzymanie ruchu na autostradzie A7.

  Ciężarówki, które utknęły w zaspach, zablokowały kilka autostrad także na północy i wschodzie Hesji, również w środkowych Niemczech. - Sytuacja jest katastrofalna – powiedział w poniedziałek rano rzecznik policji w Fuldzie. W wielu miejscach ciężarówki i inne samochody stały w korkach od sześciu godzin - pisze dziennik "Die Welt".

  Niż Tristan nad Europą Środkową i środkową częścią Morza Śródziemnego w połączeniu z wyżem Gisela nad Skandynawią przynosi więcej lodowatego powietrza.

  We wtorek opady śniegu powinny zaniknąć w całych Niemczech z wyjątkiem wybrzeża.

  Zima w Czechach

  Obfite opady śniegu od rana w poniedziałek komplikują sytuację na drogach w Czechach. W niektórych regionach problemy stwarzają oblodzone nawierzchnie. Autobusy i pociągi mają po kilka godzin opóźnienia, a część połączeń odwołano.

  W ciągu nocy spadło w Czechach do 15 centymetrów świeżego śniegu. Najsilniejsze opady wystąpiły w środkowych i wschodnich regionach. Na południowych Morawach sytuację na drogach komplikuje marznąca mżawka. Według meteorologów opady śniegi słabną i będą występować jedynie lokalnie, a przede wszystkim w górach.

  Najtrudniejsza sytuacja jest na autostradzie D8 z Pragi w stronę Drezna, gdzie w rejonie Ujścia nad Łabą utworzyły się kilkukilometrowe korki. Liczący 10 kilometrów korek powstał też na autostradzie D1, głównym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Brna. W nocy autostrada D1 była zamykana na kilku odcinkach.

  Ruch na autostradzie w stronę Polski w pobliżu Ostrawy zablokował wypadek ciężarówki. Dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony zamknięta jest droga I/10 z Tanvaldu do Harrachova i dalej do Polski.

  Kilkadziesiąt interwencji podejmowali strażacy, udrażniając drogi zatarasowane drzewami i gałęziami, które łamią się pod ciężarem śniegu. W pobliżu miejscowości Hostieradice na Morawach upadające drzewo uderzyło w samochód, nikt na szczęście nie został poszkodowany.

  Drzewa blokowały także niektóre odcinki połączeń kolejowych. Z powodu opadów śniegu Koleje Czeskie (CzD) sygnalizowały opóźnienia lub odwołanie około 20 połączeń, w tym pośpiesznych oraz EuroCity.

  Sypnęło w krajach Beneluksu

  Zimowa pogoda w Holandii od rana sprawia problemy na drogach i kolejach. Z powodu problemów z komunikacją w miastach takich jak Amsterdam, Rotterdam, Utrecht i Lejda podjęto decyzję o odwołaniu zajęć lekcyjnych. Poniedziałek miał być pierwszym dniem, w którym uczniowie wracają do nauki stacjonarnej po obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19.

  Zamknięta została także część autostrad.

  Biuro pogodowe KNMI wydało alarmy meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu. Z powodu niekorzystnej do podróżowania aury Departament Dróg Ministerstwa Transportu zalecił unikanie wszelkich podróży, z wyłączeniem tych, które są "absolutnie konieczne".

  Ograniczony został ruch pociągów.

  - Nie możemy mieć żadnej pewności co do liczby pociągów, tras i częstotliwości  poinformowali przedstawiciele głównego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen.

  Królewski Instytut Meteorologiczny (RMI) w Belgii przewiduje, że przez kolejne dni w tej części kontynentu utrzyma się mroźna, zimowa pogoda. Choć już teraz jest wyjątkowo zimo, belgijscy meteorolodzy prognozują, że największy mróz pojawi się w środę wieczorem. W wielu regionach kraju termometry mogą pokazywać do -13 stopni Celsjusza.

  Przed zimowymi zagrożeniami wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

  Sztorm Darcy szaleje w Wielkiej Brytanii

  Także Wielka Brytania zmaga się z trudną pogodą. Przyczyną ciężkiego śniegu, silnych porywów wiatru i oblodzeń jest sztorm Darcy. W części kraju wydano pomarańczowe i żółte alerty przed gołoledzią i opadami.

  Przez pogodę nie dotrą szczepionki

  Zaplanowana na poniedziałek dostawa ponad 17 tysięcy dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 nie dotarła do Bułgarii z powodu śnieżyc w Niemczech  podał resort zdrowia w Sofii, ostrzegając, że opóźni to plan kampanii szczepień.

  W niedzielę w Bułgarii rozpoczęło się szczepienie innym preparatem przeciw COVID-19, wyprodukowanym przez koncern AstraZeneca. Nie ustanowiono ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania tej szczepionki  w części innych krajów szczepionka tej firmy jest podawana osobom, które nie skończyły 55 lat.

  Sofia zamówiła 4,5 miliona dawek tego preparatu.

  Na naradzie z udziałem premiera Bojko Borisowa w poniedziałek rano nie podjęto decyzji o zaostrzeniu restrykcji epidemicznych ani nie wycofano się z podjętej tydzień wcześniej decyzji o poluzowaniu lockdownu (m.in. otwarto szkoły, centra handlowe i siłownie).

  Jednak dalsze decyzje, takie jak planowane otwarcie lokali gastronomicznych, nie mogą zostać zrealizowane. Obecnie w kraju czynne są wyłącznie restauracje w hotelach, jeżeli klienci mają w nich rezerwacje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...