Informacje
 • Burze piaskowe nie przestają nękać Chin.
  "Piasek dostaje się do oczu i nosa"

  15-04-2021 18:35 Mieszkańcy nie czują się dobrze
  Burza piaskowa w Chinach Foto: Reuters | Video: ENEX

  Częste burze piaskowe to coraz większy problem dla mieszkańców Chin. Kolejny raz zjawisko to nawiedziło ten kraj w czwartek. Miasta spowiły się chmurą pyłu i piachu, a niebo zabarwiło na żółto.

  Przez część Chin przeszła silna burza piaskowa. Gdy tylko gigantyczna chmura pyłu i pachu wdarła się do Pekinu, niebo zabarwiło się na żółto. Stacje pomiarowe wykazały, że powietrze ma fatalną jakość.

  Około godziny 16 w czwartek lokalnego czasu zaczęto odnotowywać znaczące przekroczenia norm jakości powietrza. Wieczorem było jeszcze gorzej.

  Częste zjawisko

  Według chińskiej służby meteorologicznej, burza przyniosła pył i piach z Mongolii i chińskiego regionu Mongolii Wewnętrznej. Z powodu silnego wiatru może przenieść się także do środkowych i wschodnich Chin.

  Meteorolodzy pocieszyli, że burze były mniejsze i mniej szkodliwe dla zdrowia niż dwa poprzednie, do których doszło w ubiegłym miesiącu. Ponadto prędkość wiatru była dużo większa, dzięki czemu burza szybciej się przemieszczała.

  - Nie czuję się dobrze. W tym roku mieliśmy już kilka burz piaskowych – powiedział Gary Zi, 48-letni mieszkaniec Pekinu. - Jakość powietrza jest znacznie gorsza niż w poprzednich latach. Oddychanie staje się trudne. Piasek dostaje się do oczu i nosa – dodał.

  Będą walczyć z problemem

  Mieszkańcy kraju twierdzą, że przyczyną coraz częstszych burz piaskowych są zmiany klimatu i aktywność wiatru nad mongolską pustynią Gobi.

  Władze Chin zamierzają posadzić miliony drzew wzdłuż granicy z Mongolią, aby zablokować dostawanie się zanieczyszczeń burze piaskowe. Projekt nazwano Wielkim Zielonym Murem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....