Co przyniesie pogoda w lutym? Prognoza długoterminowa IMGW

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w EuropieVentusky.com
wideo 2/20

Czego można spodziewać się w pogodzie w lutym? Czy jest szansa na falę mrozów, jaką pamiętamy z połowy stycznia? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę temperatury dla nadchodzącego miesiąca.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyglądają się temu, jak może wyglądać luty 2021 roku w pogodzie. Co wynika z ich przewidywań?

Z modeli IMGW-TWS (Teweles-Wobus Score) oraz WRF-CFS (Weather Research and Forecasting - Climate Forecasting System) opracowanych przez IMGW wynika, że w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich może czekać nas znaczne ochłodzenie z temperaturą spadającą do -18 stopni Celsjusza. Ale jeszcze większy mróz jest przewidywany pod koniec miesiąca.

Luty według modelu IMGW-TWS

Jak wynika z modelu TWS z 25 stycznia, w pierwszych 10 dniach lutego na południu Polski przewiduje się występowanie temperatury minimalnej powietrza skrajnie od -15 st. C do -5 st. C w szczytowych partiach górskich (Kasprowy Wierch, Śnieżka), na południowym wschodzie (Komańcza od -12 st. C do 1 st. C) oraz na wschodzie i północnym wschodzie kraju przez przeważnie od -10 st. C do 2 st. C na Podkarpaciu po wartości od -13 st. C do 0 st. C na Suwalszczyźnie.

Podobnie w centrum - zdaniem synoptyków IMGW - temperatura minimalna może wynieść przeważnie od -10 st. C do 2 st. C. "Na zachodzie kraju może wahać się na ogół od -7 st. C do 3 st. C (od Wielunia po Szczecin), natomiast w części północnej możemy się spodziewać występowania minimalnej temperatury od -6 st. C do 4 st. C" - czytamy w przewidywaniach synoptyków.

Z kolei temperatura maksymalna powietrza na przeważającej powierzchni kraju może się wahać przeważnie od -2 st. C do nawet 10 st. C. Niższe wartości temperatury maksymalnej powinniśmy odnotować w górach (Kasprowy Wierch od -8 st. C do 0 st. C i Śnieżka od -7 st. C do 2 st. C) oraz w północno-wschodniej części kraju (Suwałki od -6 st. C do 6 st. C).

Rozkład temperatury minimalnej powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Kolejne dni lutego

Jak według IMGW zapowiada się kolejna dekada miesiąca? W dniach 10-20 lutego będzie nieco chłodniej. Model IMGW-TWS z 25 stycznia wskazuje, że temperatura minimalna powietrza na Kasprowym Wierchu i Śnieżce wyniesie od -18 st. C do -5 st. C oraz od -18 st. C do 0 st. C w północno-wschodniej i wschodniej części kraju (od Komańczy po Suwałki). W części północnej od Olsztyna do Gdańska oraz na południu (w Zakopanem i Muszynie) model przewiduje wahanie temperatury minimalnej od -15 st. do 0 st. C, natomiast w pozostałej części kraju przeważnie od -13 st. C do lokalnie 2 st. C. Nieco wyższe wartości temperatury minimalnej, bo od -10 st. C do 2 st. C, możliwe są na obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego do Łeby oraz na Helu (od -8 st. C do 2 st. C).

Jak przewiduje IMGW, niższych wartości temperatury maksymalnej powietrza w drugiej dekadzie lutego możemy się spodziewać także w szczytowych partiach górskich - na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. Tutaj termometry mogą pokazać od -13 st. C do -2 st. C. Zbliżone do pierwszej dekady lutego wartości temperatury maksymalnej powietrza możliwe są w północno-wschodniej części kraju (Białystok, Suwałki), tam możliwe jest odnotowanie wartości od -6 st. C do 6 st. C.

Na wschodzie i północy Polski oraz w Zakopanem model IMGW-TWS przewiduje zmienność temperatury maksymalnej powietrza od -4 st. C (miejscami -6 st. C) do 8 st. C. W pozostałej, zachodniej części kraju, zmienność temperatury maksymalnej przewidywana jest od około -3 st. C, miejscami -2 st. C, do około 8-9 st. C. Lokalnie w pasie Polski południowej od Krakowa do Wrocławia temperatura maksymalna prawdopodobnie będzie się wahać od -2 st. C do 10 st. C. To - zdaniem IMGW - może sprawić, że obszar ten może okazać się najcieplejszym w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca.

Rozkład maksymalnej temperatury powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Ostatnia dekada lutego według IMGW-TWS

W ostatniej dekadzie nadchodzącego miesiąca, czyli 21-28 lutego, model IMGW-TWS przewiduje temperaturę minimalną poniżej -10 st. C na Kasprowych Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18 st. C) po Suwalszczyznę (-14 st. C). Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna może wahać się od -8 st. C do 1 st. C. Najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać może wybrzeże z wartościami od -6 st. C do 2 st. C.

Zgodnie z informacjami synoptyków IMGW najwyższe wartości temperatury maksymalnej według modelu IMGW-TWS spodziewane są w południowo-zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu - wartości od 0 st. C do 10 st. C, miejscami 11 st. C. Na pozostałym obszarze prognozowane są wartości od -3 st. C do 6 st. C.

Eksperymentalny model WRF-CFS

Co o warunkach pogodowych na luty mówi drugi model WRF-CFS? Według danych z 25 stycznia znaczne ochłodzenie ma nastąpić w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS. Okres 3-6 lutego przewidywany jest jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie lutego. Jednocześnie można zauważyć, że pomimo niższych wartości temperatury minimalnej i maksymalnej obszary Polski potencjalnie najchłodniejsze w okresie prognozy wskazywane są bardzo podobnie przez oba modele.

Przerwa od mroźnych dni jest przewidywana od 7 lutego, wtedy zdaniem synoptyków napływ mas powietrza spowoduje wzrost temperatury powietrza do końca pierwszej dekady lutego.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 2-3IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 5-7IMGW

Jak przekazał IMGW, druga dekada lutego według modelu WRF-CFS rozpocznie się od dobowej temperatury minimalnej powietrza blisko 0 st. C w całym kraju. "Takie warunki mogą trwać nawet do 17 lutego. Dopiero od 18 lutego model WRF-CFS prognozuje kolejne ochłodzenie. 20 lutego dobowa minimalna temperatura powietrza dla północno-wschodniej części Polski oraz terenach górskich może spaść do około -20 st. C" - czytamy w przewidywaniach IMGW.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 13-17IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 18-20IMGW

Co później?

Jak podali synoptycy, w drugiej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują niższe wartości temperatury minimalnej w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich.

"Model WRF-CFS przewiduje występowanie temperatury minimalnej powietrza do około -20 st. C na zdecydowanie większym obszarze Polski, a nawet w okolicach Białegostoku może osiągnąć wartość -28 st. C. Jedynie na północnym zachodzie i zachodzie kraju temperatura minimalna powietrza może oscylować wokół -5 st. C" –czytamy w prognozie.

Zdaniem IMGW, takie odczyty wydają się być nieprawdopodobne, natomiast należy mieć na uwadze, że różnica temperatury pomiędzy biegunem zimna w Suwałkach i biegunem ciepła we Wrocławiu nie raz już potrafiła wynosić kilkanaście stopni. "Przedstawiona prawdopodobna sytuacja jest wynikiem modelu matematycznego, który próbuje opisać i przewidzieć rozwój zjawisk fizycznych zachodzących w atmosferze" - zauważają synoptycy.

W trzeciej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują wyższe wartości temperatury minimalnej w północno-zachodniej części Polski oraz terenach górskich. Według modelu WRF-CFS minimalna wartość może osiągnąć jednak nawet -28 st. C dla okolic Białegostoku, podczas gdy model IMGW-TWS prognozuje spadek temperatury minimalnej zaledwie do -14 st. C.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 24-25IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 27-28IMGW

Co wiemy o modelach?

Jak wyjaśnili synoptycy, model IMGW-TWS wskazuje prawdopodobny zakres spodziewanej temperatury powietrza (minimalnej i maksymalnej, które zwyczajowo odnosi się do norm wieloletnich) w trzech kolejnych okresach 10-dniowych dla 87 stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Model WRF-CFS przedstawia zaś możliwy przestrzenny przebieg minimalnej, maksymalnej i średniej temperatury powietrza w horyzoncie do czterech miesięcy, na terenie całej Polski. Natomiast istotny do porównania jest pierwszy miesiąc, który z definicji powinien być obarczony najmniejszą niepewnością.

"Analizując wyniki modeli TWS i WRF-CFS można stwierdzić, że w przypadku przemieszczania się przez obszar Polski układów niżowych w okresie 1-28 lutego możemy mieć do czynienia z falowym napływem zimnego powietrza, które okresowo przyczyni się do występowania niskiej temperatury powietrza (w normie lub poniżej normy jak wskazywała prognoza długoterminowa IMGW-PIB na luty opracowana na podstawie modeli IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes)" - piszą synoptycy.

Jak dodano, występowanie na przemian temperatury minimalnej powietrza w granicach -20 st. C (lokalnie nawet niższej) oraz temperatury maksymalnej powietrza dochodzącej od kilku nawet do 10 st. C, może cechować większą część lutego.

Czy przed nami zima stulecia?

Czy najniższe spodziewane wartości temperatury powietrza, w przypadku faktycznego zaistnienia warunków atmosferycznych do jej wystąpienia, będą oznaczały, że przed nami "zima stulecia"? Przegląd danych pomiarowych pochodzących ze wspomnianych 87 stacji meteorologicznych IMGW-PIB, nawet z ostatnich 5 lat nie wskazuje, aby występowanie temperatury powietrza rzędu -15 st. C czy nawet -20 st. C w naszym kraju było czymś nadzwyczajnym. "Co więcej, występowanie temperatury maksymalnej rzędu 10 st. C i wyżej w lutym również nie jest niczym niespotykanym, co wydaje się być sytuacją znacznie bardziej niepokojącą niż kilkudniowy mróz" -podkreślają synoptycy IMGW.

Jak zauważa Instytut, przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza, natomiast występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym jak dotąd w naszej strefie klimatycznej nie powinno nikogo dziwić.

"Nawet jeśli dziś nie jesteśmy w stanie z wysokim prawdopodobieństwem określić, jaką pogodę przyniosą masy powietrza układów atmosferycznych w lutym, sam fakt, że w przestrzeni publicznej toczą się rozmowy o możliwości wystąpienia rekordowo niskiej temperatury powietrza jest dobrym znakiem, że jesteśmy świadomi zagrożeń, które mogą się z tym wiązać" - zwraca uwagę IMGW. Dodaje, że mając na uwadze powyższe wyniki prognoz kilku modeli długoterminowych, wiele wskazuje na to, iż "zima nie może się zdecydować", czy chce u nas zostać na dłużej i najprawdopodobniej będzie okresami zaglądać, przynosząc chłód i być może opady śniegu.

Autor: anw/dd / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokazać mogą -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. Alarmy na południu kraju

Temperatura mocno spadnie. Alarmy na południu kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Temperatura powietrza w czwartek rano spadła w części kraju poniżej zera stopni. Do Polski napływają zimne i wilgotne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Miejscami pada deszcz i deszcz ze śniegiem.

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.04 pojawią się opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl