Informacje
 • Susza w Polsce. Jakie jest ryzyko jej wystąpienia

  09-03-2021 11:19 Ekohydrolog o stanie gleby w Polsce
  Skutki suszy najbardziej odczuwalne są w środkowej części kraju Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  - Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem - ocenił ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego profesor Maciej Zalewski. Czy to uchroni nas przed suszą?

  - W tym roku prawdopodobieństwo wystąpienia suszy jest zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Już ubiegłoroczne lato było bardziej wilgotne niż poprzednie, tej zimy spadł śnieg, dzięki któremu rezerwa wody w glebie się znacznie odbudowała, ale poziom wód gruntowych jest stosunkowo niski, niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu - powiedział Zalewski. - Jednak jeżeli przez trzy następne miesiące nie będzie opadów, to problem powróci. Ale i tak sytuacja nie powinna być tak krytyczna jak przed rokiem - dodał.

  Susze skutkiem zmian klimatu

  Pokrywa śnieżna, bardzo mała w poprzednich latach, odgrywa kluczową rolę przy odbudowie zasobów wód podziemnych.

  - W zatrzymywaniu tej wody w glebie pomocne są między innymi drzewa. Zimą topniejąca woda ze śniegu wykorzystuje korzenie drzew jako przewody, dzięki którym dostaje się w głąb ziemi. Wody podziemne w coraz większym stopniu będą wykorzystywane do między innymi nawadniania pól, dlatego ich odbudowa jest tak ważna - podkreślił.

  Zalewski przypomniał, że skutki globalnych zmian klimatu odczuwalne są na poziomie regionalnym czy nawet lokalnym - powodują anomalie temperaturowe czy opadowe.

  Jak wskazał, klimat i opady w Europie zależą w dużym stopniu od tego, jak woda krąży w Atlantyku. Jako przykład podał ciepły prąd z Zatoki Meksykańskiej, który podnosi temperaturę w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech.

  - Teraz ten prąd słabnie między innymi w wyniku bardzo intensywnego topnienia lodów na północy i zasilania wodami o niskim zasoleniu. Wpływ ten ocenia się na kilkanaście procent. To z kolei może powodować, że susze i opady nawalne będą występowały coraz częściej, a zimą (coraz częstszy będzie - przypis redakcji) napływ zimnego powietrza arktycznego - tłumaczył ekspert.

  - Dla kreowania bezpiecznej przyszłości, procesy zmian klimatycznych nie powinny być nasilane, o co musimy wszyscy zadbać, na przykład poprzez korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, docieplanie domów, zmianę samochodu na zasilany elektrycznie, a także redukcję ilości spożywanego mięsa, gdyż jego produkcja wiąże się z wycinaniem lasów, emisją metanu i dwutlenku węgla. Każde z tych działań przyczynia się do osiągnięcia pożądanej wizji przyszłości - podsumował Zalewski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....