Informacje
 • Obłoki srebrzyste nad Polską. Iskrzące się niebo na waszych zdjęciach

  29-06-2021 07:36 Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24
  Obłoki srebrzyste 28/29 czerwca Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Poniedziałkowy wieczór sprzyjał obserwacji jednych z najbardziej spektakularnych chmur. W wielu miejscach kraju można było podziwiać obłoki srebrzyste. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

  Czerwcowe noce obfitują w przepiękne zjawiska. W poniedziałek wieczorem pojawiły się warunki sprzyjające obserwacji tak zwanych obłoków srebrzystych. Podziwiać je można było przez kilka godzin w wielu regionach Polski.

  Obłoki srebrzyste - co to takiego?

  Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Warunki sprzyjające do ich obserwacji występują późną wiosną i latem w okolicach zmierzchu lub świtu, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. W przypadku półkuli północnej okres ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

  By szukać obłoków srebrzystych na niebie, warto wybrać się w mniej zaludnione obszary, tak by obserwacja nie była utrudniana przez światło latarni ulicznych, budynków czy podświetlanych billboardów.

  Obłoki srebrzyste w Waszych regionach

  Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze zdjęcia z wieczornych obserwacji.

  "Ostatnio często wypatruję obłoków srebrzystych. Zwykle widoczne są późno w nocy. Tym razem nie trzeba było długo czekać. Taki show na niebie po godzinie 22. I to był szczęśliwy wieczór. Widok był niesamowity" - napisał Reporter 24 o nicku damian_91.

  Jeśli uda Wam się zaobserwować obłoki srebrzyste lub inne zjawisko, którym chcielibyście się pochwalić, wyślijcie swoją relację na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...