Informacje
 • Satelita studentów Politechniki Warszawskiej spłonął w atmosferze

  24-02-2021 15:44 PW-Sat2 zdeorbitował
  Animacja deorbitacji satelity PW-Sat2 Foto: PW-Sat2/Maciej Rebisz | Video: PW-Sat2

  Satelita PW-Sat2 stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej spłonął w atmosferze Ziemi. Urządzenie spędziło na orbicie okołoziemskiej 813 dni. W tym czasie wykonało blisko półtora tysiąca zdjęć.

  Satelita studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat2 uległ deorbitacji – sprowadzono go w gęste warstwy atmosfery. Ostatni sygnał z urządzenia został odebrany 14 minut po północy 23 lutego. Sprzęt spędził na orbicie 813 dni.

  Zawinił żagiel

  PW-Sat2 został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 roku przez rakietę Falcon 9. Jak podała Politechnika Warszawska w komunikacie na swojej stronie internetowej, "podczas głównej części misji pomyślnie zostały przeprowadzone testy wszystkich podsystemów satelity: układu zasilania, układu komunikacji, komputera pokładowego, kamer oraz czujnika Słońca i promieniowania kosmicznego. W tym czasie PW-Sat2 wykonał także pierwsze polskie zdjęcie z pokładu satelity".

  Kilkanaście dni później, 28 grudnia, satelita otworzył żagiel deorbitacyjny. Tego samego dnia udało się odebrać pierwsze zdjęcia z kamer pokładowych. Jednak około trzy dni później żagiel zaczął się rwać. Jak podała PW, z czasem rozerwania objęły około 30-35 procent. To wpłynęło niekorzystnie na działanie satelity i wydłużyło czas deorbitacji.

  Podczas całej misji PW-Sat2 wykonał ponad 5 tysięcy sesji komunikacyjnych i 1,5 tysiąca zdjęć. Ostatnia seria fotografii pochodzi z dnia 20 lutego.

  "Never Gonna Give You Up"

  Koordynatorzy misji poinformowali, że satelita do końca misji był w pełni sprawny.

  "Ze względu na szybką degradację orbity i trudne do przewidzenia położenie satelity, prowadzenie kilku ostatnich sesji było dużym wyzwaniem" – podali w komunikacie.

  W nocy z 22 na 23 lutego, dokładnie o godzinie 00.14.14 stacja naziemna w Gliwicach odebrała ostatnią ramkę radiową z PW-Sata2. Zawierała słowa "Goodbye PW-Sat2" oraz link do piosenki Ricka Astleya "Never Gonna Give You Up".

  - Żagiel deorbitacyjny obniżył orbitę satelity z pierwotnej wysokości 590 kilometrów w dwa lata, miesiąc i 24 dni. Bez zastosowania jakiegokolwiek systemu deorbitacyjnego satelita PW-Sat2 pozostałby na orbicie Ziemi przez około 15 lat – powiedział wicekoordynator misji Dominik Roszkowski.

  Zespół pracujący nad satelitą i tak jest zadowolony z przebiegu misji.

  - Projekt jest naszym zdaniem ogromnym sukcesem edukacyjnym i technologicznym – dodał Roszkowski.

  PW-Sat2 to projekt Studenckiego Koła Astronautycznego (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...