Dron Ingenuity na chwil臋 opu艣ci艂 powierzchni臋 Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemi膮 przebieg艂a pomy艣lnie. NASA przek艂ada艂a lot kilka razy z powodu problem贸w technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.
NASA poda艂a, 偶e 艂azik Ingenuity wzbi艂 si臋 w powietrze na Marsie. Do startu dosz艂o w poniedzia艂ek po godzinie 9.30. Na konferencji zorganizowanej po godzinie 12 agencja poinformowa艂a o kilku szczeg贸艂ach operacji.
Lot trwa艂 oko艂o 40 sekund
Z pierwszych danych wynika, 偶e misja przebieg艂a pomy艣lnie. By艂 to pierwszy w historii sterowany lot w atmosferze innej planety.
Jak poda艂a NASA, lot trwa艂 oko艂o 40 sekund, podczas kt贸rego maszyna wznios艂a si臋 na wysoko艣膰 trzech metr贸w i powr贸ci艂a na powierzchni臋 planety. Wszystkie komponenty maszyny pozosta艂y sprawne. NASA zaprezentowa艂a dwa zdj臋cia drona nad powierzchni膮 Marsa.
- Jego pionierskie aspiracje s膮 podobne do tych Flyera braci Wright, kt贸remu uda艂o si臋 wykona膰 pierwszy nap臋dzany i kontrolowany lot na Ziemi - poda艂a NASA.
- Nie wiemy z historii, co zrobili Orville i Wilbur (Wright) po swym pierwszym locie, ale wiemy, 偶e wkr贸tce potem wr贸cili do pracy i odbyli jeszcze trzy loty tego samego dnia - powiedzia艂a szefowa misji Ingenuity.
Planowane s膮 jeszcze cztery loty drona w ci膮gu 30 marsja艅skich dni, czyli 31 dni na Ziemi.
The little rotorcraft that could.🚁💨
— NASA JPL (@NASAJPL) April 19, 2021
Ingenuity documented its historic ascent today. Here's the #MarsHelicopter's POV during first flight. That's its shadow on the ground below. pic.twitter.com/wXgLyTDbjm
You wouldn’t believe what I just saw.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 19, 2021
More images and video to come...#MarsHelicopterhttps://t.co/PLapgbHeZU pic.twitter.com/mbiOGx4tJZ
Lot by艂 przek艂adany
Dron Ingenuity pierwsze tygodnie misji sp臋dza艂 pod 艂azikiem Perseverance. Dopiero pod koniec marca zosta艂 uwolniony i dotkn膮艂 powierzchni Marsa.
Planowo do pierwszego lotu mia艂o doj艣膰 w niedziel臋 11 kwietnia. NASA musia艂a jednak zrezygnowa膰 z plan贸w, poniewa偶 dron obla艂 jeden z najwa偶niejszych test贸w bezpiecze艅stwa. Eksperci musieli przetestowa膰 wirniki rozp臋dzone do du偶ej pr臋dko艣ci. Jednak sekwencja polece艅 steruj膮ca testem zako艅czy艂a si臋 przedwcze艣nie z powodu wyga艣ni臋cia timera podczas pr贸by przej艣cia komputera pok艂adowego z trybu "Pre-Flight" ("Przed lotem") do trybu "Flight" ("Lot"). Naukowcy poinformowali, 偶e z dronem wszystko w porz膮dku, ale bez tego testu, Ingenuity nie m贸g艂by wznie艣膰 si臋 w atmosfer臋.
Drugim razem lot mia艂 si臋 odby膰 14 kwietnia, ale tak偶e nie doszed艂 do skutku. Usterk臋 uda艂o si臋 jednak naprawi膰.
Dron Ingenuity jest pozbawiony wszelkich instrument贸w badawczych. Jego pojawienie si臋 na powierzchni Marsa mia艂o dowie艣膰 przede wszystkim czy taki typ technologii i bada艅 z powietrza jest mo偶liwy w trudnych warunkach marsja艅skiej atmosfery.
G臋sto艣膰 atmosfery Czerwonej Planety wynosi mniej ni偶 procent g臋sto艣ci atmosfery Ziemi, co wymaga znacznie wi臋kszej pr臋dko艣ci obrotu 艣migie艂 - oko艂o 2500 obrot贸w na minut臋. Maszyna mo偶e lecie膰 te偶 tylko w 艣ci艣le okre艣lonych warunkach. Ingenuity nie mo偶e lata膰 w nocy, bowiem w nawigowaniu polega na obserwacji gruntu przez kamery.
Misja drona jest utrudniona tak偶e ze wzgl臋du na konieczno艣膰 koordynacji tego eksperymentu z badaniami prowadzonymi przez 艂azik Perseverance. Na przyk艂ad Perseverance uwa偶nie obserwuje drona swoimi kamerami, a wi臋c zesp贸艂 odpowiedzialny za lot drona musi zgra膰 sw贸j harmonogram z zespo艂ami odpowiedzialnymi za inne elementy misji Perseverance.
W trakcie swoich lot贸w dron zu偶ywa du偶o energii - setki wat贸w. Bateria, kt贸ra zasila dwa g艂贸wne silniki oraz nap臋d dla sze艣ciu 艣migie艂 Ingenuity, musi radzi膰 sobie ze skokami mocy, gdy dron b臋dzie zmaga艂 z wiatrem i jego podmuchami. Musi by膰 utrzymywane sta艂e napi臋cie, aby unikn膮膰 problem贸w. Natomiast po zimnej marsja艅skiej nocy w baterii nie pozostaje wiele energii i gdy si臋 w dzie艅 nagrzeje, jest do艂adowywana przez panele s艂oneczne. A wi臋c Ingenuity nie mo偶e te偶 lecie膰 wcze艣nie rano. Z kolei zbyt p贸藕ny lot mo偶e wyczerpa膰 baterie bez szans na do艂adowanie ich przed noc膮. Jako najlepszy czas NASA wskazuje wi臋c 艣rodek dnia lub popo艂udnie.
Kolejnym wyzwaniem jest wiej膮cy na Marsie wiatr. Lot Ingenuity testowano w wiatrach symulowanych na podstawie modeli komputerowych, w tym na przyk艂ad na "艣cianie wiatru" skonstruowanej w laboratorium. Jednak nie uda艂o si臋 przetestowa膰 wszystkich mo偶liwych warunk贸w, kt贸re mog膮 wyst膮pi膰 na Marsie.
Cel misji
Kluczowym celem ca艂ej misji Perseverance jest astrobiologia. 艁azik ma szuka膰 dowod贸w na wyst臋powanie 偶ycia mikrobiologicznego miliony lat temu. Jako pierwsze urz膮dzenie wys艂ane na Marsa, zbierze i przechowa pr贸bki ska艂 i py艂u planety. Informacje, kt贸re dostarczy, maj膮 pos艂u偶y膰 w przysz艂o艣ci ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.
Perseverance otrzyma艂 pierwszy zestaw danych dotycz膮cych lotu Ingenuity ju偶 chwil臋 po jego locie. Na podstawie tych informacji zesp贸艂 okre艣la艂, czy pierwszy pozaziemski lot zako艅czy艂 si臋 sukcesem. Wyniki maj膮 by膰 om贸wione na specjalnej konferencji - planowanej na godzin臋 20 w poniedzia艂ek.
Autor: kw/dd / 殴r贸d艂o: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA