Dron Ingenuity odby艂 pierwszy lot w聽atmosferze Marsa

[object Object]
Udany pierwszy lot drona IngenuityTVN24/NASA
wideo 2/20

Dron Ingenuity na chwil臋 opu艣ci艂 powierzchni臋 Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemi膮 przebieg艂a pomy艣lnie. NASA przek艂ada艂a lot kilka razy z powodu problem贸w technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.

NASA poda艂a, 偶e 艂azik Ingenuity wzbi艂 si臋 w powietrze na Marsie. Do startu dosz艂o w poniedzia艂ek po godzinie 9.30. Na konferencji zorganizowanej po godzinie 12 agencja poinformowa艂a o kilku szczeg贸艂ach operacji.

Lot trwa艂 oko艂o 40 sekund

Z pierwszych danych wynika, 偶e misja przebieg艂a pomy艣lnie. By艂 to pierwszy w historii sterowany lot w atmosferze innej planety.

Jak poda艂a NASA, lot trwa艂 oko艂o 40 sekund, podczas kt贸rego maszyna wznios艂a si臋 na wysoko艣膰 trzech metr贸w i powr贸ci艂a na powierzchni臋 planety. Wszystkie komponenty maszyny pozosta艂y sprawne. NASA zaprezentowa艂a dwa zdj臋cia drona nad powierzchni膮 Marsa.

- Jego pionierskie aspiracje s膮 podobne do tych Flyera braci Wright, kt贸remu uda艂o si臋 wykona膰 pierwszy nap臋dzany i kontrolowany lot na Ziemi - poda艂a NASA.

- Nie wiemy z historii, co zrobili Orville i Wilbur (Wright) po swym pierwszym locie, ale wiemy, 偶e wkr贸tce potem wr贸cili do pracy i odbyli jeszcze trzy loty tego samego dnia - powiedzia艂a szefowa misji Ingenuity.

Planowane s膮 jeszcze cztery loty drona w ci膮gu 30 marsja艅skich dni, czyli 31 dni na Ziemi.

Lot by艂 przek艂adany

Dron Ingenuity pierwsze tygodnie misji sp臋dza艂 pod 艂azikiem Perseverance. Dopiero pod koniec marca zosta艂 uwolniony i dotkn膮艂 powierzchni Marsa.

Planowo do pierwszego lotu mia艂o doj艣膰 w niedziel臋 11 kwietnia. NASA musia艂a jednak zrezygnowa膰 z plan贸w, poniewa偶 dron obla艂 jeden z najwa偶niejszych test贸w bezpiecze艅stwa. Eksperci musieli przetestowa膰 wirniki rozp臋dzone do du偶ej pr臋dko艣ci. Jednak sekwencja polece艅 steruj膮ca testem zako艅czy艂a si臋 przedwcze艣nie z powodu wyga艣ni臋cia timera podczas pr贸by przej艣cia komputera pok艂adowego z trybu "Pre-Flight" ("Przed lotem") do trybu "Flight" ("Lot"). Naukowcy poinformowali, 偶e z dronem wszystko w porz膮dku, ale bez tego testu, Ingenuity nie m贸g艂by wznie艣膰 si臋 w atmosfer臋.

Drugim razem lot mia艂 si臋 odby膰 14 kwietnia, ale tak偶e nie doszed艂 do skutku. Usterk臋 uda艂o si臋 jednak naprawi膰.

Dron Ingenuity jest pozbawiony wszelkich instrument贸w badawczych. Jego pojawienie si臋 na powierzchni Marsa mia艂o dowie艣膰 przede wszystkim czy taki typ technologii i bada艅 z powietrza jest mo偶liwy w trudnych warunkach marsja艅skiej atmosfery.

G臋sto艣膰 atmosfery Czerwonej Planety wynosi mniej ni偶 procent g臋sto艣ci atmosfery Ziemi, co wymaga znacznie wi臋kszej pr臋dko艣ci obrotu 艣migie艂 - oko艂o 2500 obrot贸w na minut臋. Maszyna mo偶e lecie膰 te偶 tylko w 艣ci艣le okre艣lonych warunkach. Ingenuity nie mo偶e lata膰 w nocy, bowiem w nawigowaniu polega na obserwacji gruntu przez kamery.

Misja drona jest utrudniona tak偶e ze wzgl臋du na konieczno艣膰 koordynacji tego eksperymentu z badaniami prowadzonymi przez 艂azik Perseverance. Na przyk艂ad Perseverance uwa偶nie obserwuje drona swoimi kamerami, a wi臋c zesp贸艂 odpowiedzialny za lot drona musi zgra膰 sw贸j harmonogram z zespo艂ami odpowiedzialnymi za inne elementy misji Perseverance.

W trakcie swoich lot贸w dron zu偶ywa du偶o energii - setki wat贸w. Bateria, kt贸ra zasila dwa g艂贸wne silniki oraz nap臋d dla sze艣ciu 艣migie艂 Ingenuity, musi radzi膰 sobie ze skokami mocy, gdy dron b臋dzie zmaga艂 z wiatrem i jego podmuchami. Musi by膰 utrzymywane sta艂e napi臋cie, aby unikn膮膰 problem贸w. Natomiast po zimnej marsja艅skiej nocy w baterii nie pozostaje wiele energii i gdy si臋 w dzie艅 nagrzeje, jest do艂adowywana przez panele s艂oneczne. A wi臋c Ingenuity nie mo偶e te偶 lecie膰 wcze艣nie rano. Z kolei zbyt p贸藕ny lot mo偶e wyczerpa膰 baterie bez szans na do艂adowanie ich przed noc膮. Jako najlepszy czas NASA wskazuje wi臋c 艣rodek dnia lub popo艂udnie.

Kolejnym wyzwaniem jest wiej膮cy na Marsie wiatr. Lot Ingenuity testowano w wiatrach symulowanych na podstawie modeli komputerowych, w tym na przyk艂ad na "艣cianie wiatru" skonstruowanej w laboratorium. Jednak nie uda艂o si臋 przetestowa膰 wszystkich mo偶liwych warunk贸w, kt贸re mog膮 wyst膮pi膰 na Marsie.

"To jest historyczne wydarzenie"
"To jest historyczne wydarzenie"TVN24/NASA

Cel misji

Kluczowym celem ca艂ej misji Perseverance jest astrobiologia. 艁azik ma szuka膰 dowod贸w na wyst臋powanie 偶ycia mikrobiologicznego miliony lat temu. Jako pierwsze urz膮dzenie wys艂ane na Marsa, zbierze i przechowa pr贸bki ska艂 i py艂u planety. Informacje, kt贸re dostarczy, maj膮 pos艂u偶y膰 w przysz艂o艣ci ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.

Perseverance otrzyma艂 pierwszy zestaw danych dotycz膮cych lotu Ingenuity ju偶 chwil臋 po jego locie. Na podstawie tych informacji zesp贸艂 okre艣la艂, czy pierwszy pozaziemski lot zako艅czy艂 si臋 sukcesem. Wyniki maj膮 by膰 om贸wione na specjalnej konferencji - planowanej na godzin臋 20 w poniedzia艂ek.

Marsja艅ski 艂azik Perseverance (Adam Ziemienowicz/Maciej Zieli艅ski/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/Maciej Zieli艅ski/PAP/AFP

Autor: kw/dd / 殴r贸d艂o: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA

Pozosta艂e wiadomo艣ci

Europa nie by艂a przygotowana na takie lato. Skwar zacz膮艂 si臋 w czerwcu, w po艂udniowej i zachodniej cz臋艣ci kontynentu, by do sierpnia rozla膰 si臋 w艂a艣ciwie we wszystkich regionach. Dni by艂y o sze艣膰-siedem stopni cieplejsze ni偶 zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gor膮ca, mdleli na ulicach. Cz臋sto by艂o ju偶 za p贸藕no, by ich uratowa膰 - wed艂ug wst臋pnych szacunk贸w na skutek upa艂u zmar艂o ponad 30 tysi臋cy ludzi, ale p贸藕niejsze analizy podnios艂y ten tragiczny bilans do nawet 70 tysi臋cy. W Pary偶u zak艂ady pogrzebowe nie nad膮偶a艂y z przyjmowaniem cia艂, a w艂adze podj臋艂y decyzj臋 o przekszta艂ceniu magazynu przemys艂owego w miejscowo艣ci Rungis w tymczasow膮 kostnic臋.

Upa艂 mo偶e nas zabi膰 na 27 sposob贸w. Wci膮偶 poznajemy nowe

Upa艂 mo偶e nas zabi膰 na聽27 sposob贸w. Wci膮偶 poznajemy nowe

殴r贸d艂o:
TVN24+

W niedziel臋 b臋dzie upalnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed wysok膮 temperatur膮. Pomara艅czowe i 偶贸艂te alarmy wydano w 13 wojew贸dztwach.

Ostrze偶enia IMGW w 13 wojew贸dztwach

Ostrze偶enia IMGW w聽13 wojew贸dztwach

殴r贸d艂o:
IMGW

Fala upa艂贸w dobiega ko艅ca. Nowy tydzie艅 przyniesie spadek temperatury, a tak偶e opady deszczu, kt贸re miejscami mog膮 by膰 obfite. W prognozach wida膰 te偶 burze.

W prognozach wida膰 rozleg艂y ni偶. Co to dla nas oznacza

W聽prognozach wida膰 rozleg艂y ni偶. Co to聽dla nas oznacza

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dzi艣. W niedziel臋 6.07 termometry poka偶膮 maksymalnie 32 stopnie. Miejscami mo偶liwe s膮 s艂abe opady deszczu, a tak偶e i burze. Warunki biometeo przewa偶nie oka偶膮 si臋 niekorzystne.

Pogoda na dzi艣 - niedziela 6.07. Do 32 stopni, lokalnie mo偶liwe burze

Pogoda na聽dzi艣 - niedziela 6.07. Do聽32 stopni, lokalnie mo偶liwe burze

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

Pow贸d藕 w Teksasie zabi艂a co najmniej 50 os贸b. Bilans niestety ro艣nie z godziny na godzin臋. W艣r贸d zabitych s膮 dzieci. Wci膮偶 trwaj膮 poszukiwania ponad 20 uczestnik贸w religijnego obozu w hrabstwie Kerr, w tym wielu dziewczynek.

"Ludzie byli w 艂贸偶kach". Szukaj膮 dziewczynek, znajduj膮 kolejne cia艂a

"Ludzie byli w聽艂贸偶kach". Szukaj膮 dziewczynek, znajduj膮 kolejne cia艂a

殴r贸d艂o:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez S艂awosza Uzna艅skiego-Wi艣niewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobot臋 po艂膮czy艂 si臋 z m艂odzie偶膮 w Rzeszowie, kontynuowa艂 prace nad polskimi eksperymentami oraz nagra艂 materia艂y edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzie艅 polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzie艅 polskiego astronauty

殴r贸d艂o:
PAP

Pot臋偶na fala powodziowa przesz艂a przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywa艂 si臋 chrze艣cija艅ski ob贸z Camp Mystic. W艣r贸d uczestnik贸w wymiany byli Polacy. Wszyscy s膮 cali i zdrowi - poinformowa艂 w sobot臋 przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "S膮 cali i zdrowi"

Na聽obozie Camp Mystic w聽Teksasie byli Polacy. "S膮 cali i聽zdrowi"

殴r贸d艂o:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakowa艂 i zrani艂 kobiet臋 oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia dosz艂o w pakista艅skim mie艣cie Lahaur. Atak dzikiego zwierz臋cia zosta艂 uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca si臋 na kobiet臋. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca si臋 na聽kobiet臋. Dramatyczne nagranie

殴r贸d艂o:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobot臋 polski astronauta doktor S艂awosz Uzna艅ski-Wi艣niewski po raz kolejny po艂膮czy艂 si臋 z Ziemi膮. Tym razem odpowiada艂 na pytania m艂odzie偶y zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzesz贸w? Tu ISS". Kolejne 艂膮czenie z polskim astronaut膮

"Halo Rzesz贸w? Tu ISS". Kolejne 艂膮czenie z聽polskim astronaut膮

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z po偶arami las贸w w tureckiej prowincji Izmir, w艂adze poinformowa艂y o opanowaniu 偶ywio艂u. Ogie艅 strawi艂 tysi膮ce hektar贸w las贸w, zniszczy艂 te偶 trzy miejscowo艣ci i zabi艂 tysi膮ce zwierz膮t. W innych cz臋艣ciach kraju nadal trwa walka z 偶ywio艂em.

W po偶arach zgin臋艂y trzy osoby. Walka z ogniem wci膮偶 trwa

W聽po偶arach zgin臋艂y trzy osoby. Walka z聽ogniem wci膮偶 trwa

殴r贸d艂o:
PAP

Turcj臋 czeka dziewi臋ciodniowa fala upa艂贸w. Z prognoz wynika, 偶e temperatura mo偶e si臋gn膮膰 nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegaj膮 przed ryzykiem udaru cieplnego i po偶ar贸w las贸w, a w艂adze apeluj膮 o zachowanie szczeg贸lnej ostro偶no艣ci.

"Kopu艂a ciep艂a" nad Turcj膮. Temperatura mo偶e si臋gn膮膰 50 stopni

"Kopu艂a ciep艂a" nad聽Turcj膮. Temperatura mo偶e si臋gn膮膰 50 stopni

殴r贸d艂o:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wyda艂聽kolejne ostrze偶enia przed upa艂em. W niemal ca艂ej Polsce obowi膮zuj膮 pomara艅czowe i 偶贸艂te alarmy. Sprawd藕, gdzie temperatura b臋dzie wysoka.

呕ar rozleje si臋 na kolejne regiony. S膮 alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

呕ar rozleje si臋 na聽kolejne regiony. S膮 alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
IMGW

Po偶ar Madre, kt贸ry od kilku dni pustoszy po艂udniow膮 Kaliforni臋, rozprzestrzeni艂 si臋 ju偶 na obszarze o powierzchni przekraczaj膮cej 28 tysi臋cy hektar贸w, zmuszaj膮c setki os贸b do ewakuacji. To najwi臋kszy tegoroczny po偶ar w stanie - jego dym dotar艂 do s膮siednich hrabstw, a ogie艅 wymkn膮艂 si臋 spod kontroli na trudnym, g贸rzystym terenie.

Najwi臋kszy po偶ar w tym roku. Ewakuacje, ogie艅 w pobli偶u autostrady

Najwi臋kszy po偶ar w聽tym roku. Ewakuacje, ogie艅 w聽pobli偶u autostrady

殴r贸d艂o:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat pary偶anie i tury艣ci mog膮 ponownie p艂ywa膰 w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie k膮pieliska na rzece, ko艅cz膮c symbolicznie proces oczyszczania w贸d zapocz膮tkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Pary偶 wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Pary偶 wraca do聽tradycji sprzed rewolucji francuskiej

殴r贸d艂o:
PAP, Reuters

W cz臋艣ci Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z po偶arami, kt贸re zmusi艂y mieszka艅c贸w i turyst贸w do ewakuacji. Setki stra偶ak贸w z pomoc膮 艣mig艂owc贸w walcz膮 z 偶ywio艂em. Sytuacj臋 pogarsza silny wiatr. Ogie艅 poch艂ania lasy, gaje oliwne i zagra偶a domom.

Kolejny dzie艅 walki z 偶ywio艂em. "To by艂o bardzo przera偶aj膮ce"

Kolejny dzie艅 walki z聽偶ywio艂em. "To by艂o bardzo przera偶aj膮ce"

殴r贸d艂o:
Reuters, Ekathimerini.com

W艂ochy zmagaj膮 si臋 z fal膮 upa艂贸w. Ro艣nie liczba nag艂ych zatrzyma艅 pracy serca, zw艂aszcza na pla偶ach, gdzie temperatury przekraczaj膮 40 stopni Celsjusza. S艂u偶by ratunkowe apeluj膮 o ostro偶no艣膰 i przestrzeganie zasad bezpiecze艅stwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gor膮ca.

"Nikt nie mo偶e czu膰 si臋 bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie聽mo偶e czu膰 si臋 bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

殴r贸d艂o:
PAP

Fala mroz贸w, kt贸ra nawiedzi艂a Urugwaj, przyczyni艂a si臋 do 艣mierci co najmniej o艣miu os贸b. W odpowiedzi na kryzys otworzono ca艂odobowe schroniska, zapewniaj膮c bezdomnym i najbardziej nara偶onym ciep艂o, posi艂ki oraz opiek臋 medyczn膮.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem os贸b nie 偶yje

Ludzie zamarzali na聽ulicach. Osiem os贸b nie聽偶yje

殴r贸d艂o:
Reuters

M艂ody 艂o艣 zaskoczy艂 pla偶owicz贸w w litewskiej K艂ajpedzie, wskakuj膮c do w贸d Morza Ba艂tyckiego niczym do le艣nego jeziora. Cho膰 dla ludzi by艂 to niecodzienny widok, eksperci uspokajaj膮 - 艂osie od czasu do czasu odwiedzaj膮 nadmorskie tereny, by si臋 sch艂odzi膰, napi膰 wody i kontynuowa膰 w臋dr贸wk臋.

艁o艣 w Ba艂tyku? To wcale nie taka rzadko艣膰

艁o艣 w聽Ba艂tyku? To聽wcale nie聽taka rzadko艣膰

殴r贸d艂o:
LNK

Trzeci jak do tej pory mi臋dzygwiezdny obiekt zosta艂 zaobserwowany w Uk艂adzie S艂onecznym. Kometa otrzyma艂a nazw臋 3I/ATLAS. Jak poda艂a ameryka艅ska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowa艂a si臋 oko艂o 520 milion贸w kilometr贸w od Ziemi, ale w pa藕dzierniku znacznie zbli偶y si臋 do naszej planety.

Przyby艂a spoza Uk艂adu S艂onecznego. NASA ju偶 wie, czym jest

Przyby艂a spoza Uk艂adu S艂onecznego. NASA ju偶 wie, czym jest

殴r贸d艂o:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Le艣nictwa wyda艂 komunikat o wysokim zagro偶eniu po偶arowym w lasach. Z uwagi na brak opad贸w 艣ci贸艂ka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczeg贸lnie trudne warunki maj膮 wyst膮pi膰 w weekend.

Wybierasz si臋 w weekend do lasu? Uwa偶aj, by nie zapr贸szy膰 ognia

Wybierasz si臋 w聽weekend do聽lasu? Uwa偶aj, by聽nie zapr贸szy膰 ognia

殴r贸d艂o:
Instytut Badawczy Le艣nictwa

艢roda by艂a w Polsce do tej pory najgor臋tszym dniem w tym roku. W wi臋kszo艣ci naszego kraju termometry pokaza艂y ponad 30 stopni Celsjusza, a w niekt贸rych miejscach by艂o nawet ponad 36 stopni.

Najgor臋tszy dzie艅 od pocz膮tku roku. Kt贸re miasto by艂o "stolic膮 upa艂u"?

Najgor臋tszy dzie艅 od聽pocz膮tku roku. Kt贸re miasto by艂o "stolic膮 upa艂u"?

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii dosz艂o do tragedii - dwie turystki zosta艂y zaatakowane przez s艂onic臋 ze s艂oni膮tkiem. Przewodnicy pr贸bowali powstrzyma膰 zwierz臋, ale zd膮偶y艂o ono stratowa膰 kobiety.

S艂o艅 stratowa艂 turystki. Nie uda艂o si臋 ich uratowa膰

S艂o艅 stratowa艂 turystki. Nie聽uda艂o si臋 ich uratowa膰

殴r贸d艂o:
PAP

Na s艂ynnej g贸rskiej drodze Transfogaraskiej w rumu艅skich Karpatach nied藕wied藕 zaatakowa艂 motocyklist臋, doprowadzaj膮c do jego 艣mierci. Cia艂o m臋偶czyzny znaleziono w 60-metrowej przepa艣ci po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak nied藕wiedzia w Rumunii. Nie 偶yje motocyklista

Atak nied藕wiedzia w聽Rumunii. Nie聽偶yje motocyklista

殴r贸d艂o:
Reuters, 葮tirile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolin臋 Las Vegas w Nevadzie nawiedzi艂y silne podmuchy wiatru, kt贸re wywo艂a艂y burz臋 piaskow膮. Py艂 pokry艂 mi臋dzy innymi lotnisko, znacznie ograniczaj膮c widoczno艣膰. Wiatr przewr贸ci艂 na jezdni臋 s艂upy energetyczne, co zarejestrowa艂a kamera zamontowana w aucie.

S艂upy energetyczne run臋艂y na jezdni臋 i auta. Nagranie

S艂upy energetyczne run臋艂y na聽jezdni臋 i聽auta. Nagranie

殴r贸d艂o:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej cz臋艣ci kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlaj膮 j膮 wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjaj膮 wybuchom po偶ar贸w. Rz膮dowe Centrum Bezpiecze艅stwa przypomina, aby nie rozpala膰 ognisk i grilla w pobli偶u las贸w.

"Takich przyk艂ad贸w jest bardzo du偶o". Czarne tr贸jk膮ty na mapie Polski

"Takich przyk艂ad贸w jest bardzo du偶o". Czarne tr贸jk膮ty na聽mapie Polski

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podw贸rku jednego z naszych czytelnik贸w pojawi艂 si臋 diabe艂ek py艂owy. Zjawisko zosta艂o zarejestrowane na nagraniu, kt贸re otrzymali艣my na Kontakt24.

"Widzia艂em to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widzia艂em to聽pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

殴r贸d艂o:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wok贸艂 Wysp Tokara, s艂abo zaludnionej cz臋艣ci po艂udniowej Japonii, w ostatnim czasie znacz膮co wzros艂a aktywno艣膰 sejsmiczna. Trz臋sienia ziemi o niewielkiej sile budz膮 niepok贸j w艣r贸d mieszka艅c贸w. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznaj膮, 偶e "czuj膮, jakby ci膮gle si臋 trz臋s艂o". W艂adze radz膮 przygotowa膰 si臋 do ewakuacji, kt贸ra mo偶e zosta膰 zarz膮dzona w ka偶dej chwili.

Ponad 900 trz臋sie艅 ziemi w dwa tygodnie. Mieszka艅cy maj膮 by膰 gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trz臋sie艅 ziemi w聽dwa tygodnie. Mieszka艅cy maj膮 by膰 gotowi do聽ewakuacji

殴r贸d艂o:
BBC, The Guardian

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli si臋 temu, jaka przysz艂o艣膰 czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chocia偶 艂aci艅ska nazwa mo偶e nam niewiele m贸wi膰, ka偶dy z nas si臋 z nimi zetkn膮艂. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie m贸g艂 by膰 efektem dzia艂alno艣ci w艂a艣nie tych organizm贸w. Gatunk贸w ple艣ni jest na 艣wiecie mn贸stwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to cz臋sty go艣膰 w naszych domach, a nawet wewn膮trz naszych organizm贸w - czy tego chcemy, czy nie.

S膮 wsz臋dzie. Zmiana klimatu mo偶e sprawi膰, 偶e b臋d膮 zagra偶a膰 milionom

S膮 wsz臋dzie. Zmiana klimatu mo偶e sprawi膰, 偶e聽b臋d膮 zagra偶a膰 milionom

殴r贸d艂o:
TVN24+

Du偶a cz臋艣膰 Europy zmaga si臋 z upa艂ami. Miejscami na Ba艂kanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegaj膮 s艂u偶by meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnog贸rze obowi膮zuj膮 alarmy przed spiekot膮.

Upa艂 na Ba艂kanach. Jest gorzej ni偶 w Bangladeszu

Upa艂 na聽Ba艂kanach. Jest gorzej ni偶 w聽Bangladeszu

殴r贸d艂o:
Reuters, BBC News, PAP