Informacje
 • Części Sojuza-2 mogą spaść im na głowy. Dostali SMS-y z ostrzeżeniem

  18-03-2021 18:48 Start zaplanowany na 25 marca
  Rakieta Sojuz-2 na zdjęciach Foto: Shutterstock | Video: Shutterstock/NASA

  Na przyszły tydzień planowany jest start rakiety Sojuz-2, która ma wynieść na orbitę satelity. Eksperci z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos ostrzegli, że w południowej części Jakucji mogą spadać części rakiety nośnej. Alarm jest kierowany przede wszystkim do osób prowadzących koczowniczy tryb życia.

  Mieszkańców południa Jakucji - republiki na Syberii Wschodniej w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej - ostrzeżono przed upadkiem części rakiety nośnej Sojuz-2. Może do tego dojść po starcie z kosmodromu Bajkonur 25 marca.

  Ostrzeżono mieszkańców

  Agencja kosmiczna Roskosmos ostrzegła, że część rakiety upadnie w rejonie ałdańskim na południu Jakucji. Obszar ten uznany został za tymczasowo niebezpieczny.

  - Prosimy mieszkańców rejonu, a także obywateli prowadzących koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia, by przestrzegali środków ostrożności i powstrzymali się od odwiedzania tego terytorium we wskazanym czasie - zaapelował Roskosmos.

  Mieszkańcy rejonu otrzymują już ostrzeżenia przez SMS-y.

  Start w przyszłym tygodniu

  Start Sojuza-2 przewidziany jest na 25 marca w godzinach rannych czasu moskiewskiego, kolejne dni - 26-29 marca - to daty rezerwowe. Rakieta ma wynieść w kosmos kolejne satelity orbitalnej sieci OneWeb.

  Jakucja jest największym terytorialnie regionem Federacji Rosyjskiej - zajmuje jedną piątą jej powierzchni. Słynie z rekordowych w skali świata mrozów, a także z bogactw naturalnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....