Informacje
 • "Brudne ptaki" sprzed stu lat. Dowód na to, że było znacznie gorzej

  13-10-2017 12:16 Naukowcy wiedzą, jak zanieczyszczone było powietrze w Chicago

  Okazy sprzed stu lat są odbarwione

  Foto i film: Field Museum/Kate Golembiewski

  Pracownicy muzeum odkryli, że dzięki badaniu śladów sadzy u ptaków sprzed stu lat jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, jak bardzo zanieczyszczone były niegdyś amerykańskie miasta.

  Górniczki zwyczajne to pełne wdzięku ptaki o białych brzuchach i żółtych podgardlach - choć nie zawsze tak było. Jeszcze sto lat temu powietrze w Stanach Zjednoczone było tak zanieczyszczone, że ich białe z natury pióra "zdobiła" sadza.

  Najnowszy raport amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk świadczy o tym, że analiza stopnia odbarwienia ptasich piór pozwoli nam uzgodnić historyczne zmiany zanieczyszczenia powietrza.

  Zły to ptak

  - Sadza na piórach górniczków zwyczajnych pozwoliła nam prześledzić zawartość węgla w powietrzu przez całe ubiegłe stulecie - stwierdził autor raportu Shane DuBay, student Uniwersytetu w Chicago oraz pracownik The Field Museum. - Odkryliśmy dzięki temu, że powietrze w naszym mieście było niegdyś znacznie bardziej zanieczyszczone niż nam się mogło wydawać - dodał.

  DuBay oraz jego współpracownik Carl Fuldner przebadali ponad tysiąc zakonserwowanych ptaków i to aż ze 135 ostatnich lat. Rezultaty przechodzą najśmielsze wyobrażenia.

  - Gdy spojrzysz w niebo nad Chicago, twoim oczom ukaże się nieskazitelny błękit. Lecz wystarczy porównać to ze smogiem w Pekinie czy Delhi, by uświadomoć sobie, jak niegdyś wyglądało Chicago czy Pittsburgh - informuje DuBay. - Wystarczyła nam kolekcja muzealna, by zdać sobie z tego sprawę - dodał.

  Jak sadza po kaczce

  Ornitolodzy zatrudnieni w The Field Museum od lat głowią się nad tym, dlaczego liczne okazy ptaków sprzed stulecia są zauważalnie "brudniejsze". Czarno na białym widać, że winowajcą jest sadza.

  - Wystarczy przejechać palcami po piórach, by na rękach został wyraźny ślad sadzy. Nakładamy białe rękawiczki, które szybko się brudzą. Zostają na nich ślady jak po atramencie na opuszkach palców - dodał DuBay. - Te ptaki właściwie pełniły funkcję fruwających filtrów do powietrza - dodał.

  Wyniki tych badań wydają się naprawdę zastanawiające, gdy już zdamy sobie sprawę z tego, że ptaki wymieniają cały swój "garnitur" w ciągu roku. To oznacza, że zgromadzona na piórach sadza to efekt jedynie roku życia w pobliżu metropolii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sadza
  a te ptaki sprzed 100 lat moze w sadzy lezaly pare dekad?
  ~kifoza /2017-10-16 08:28
 • bez logiki
  A może po prostu lubiły przesiadywać na okopconych ciepłych kominach, a nie zbierały sadzę z powietrza.
  ~kik /2017-10-14 10:40
 • Opalenizna?
  Moze wtedy sie opalaly na szaro a teraz na bialo? hihi
  Darth2vids /2017-10-14 09:17
 • Z Chicago
  Jak po kilku latach odwiedziłem Europe w zimie to prze pierwsze 3 dni przyzwyczajałem sie do smogu z diesli i było to w Amsterdamie oczy łzawiły i duszący zapach spalin od którego sie odzwyczaiłem po kilku latach zawitałem podobna pora do Polski i szok. Wszystko brudne szare a znajomy mówi że myje samochód co miesiąc a on szary. W Chicago możesz nie umyć samochodu przez całe życie a będzie on wyglądał jak w Polsce po kilku dniach od mycia.
  ~Emigrant /2017-10-14 01:38
 • Serop?
  Mój piętnastoletni, niegdyś biały polar też jest odbarwiony na szaro. Waszym zdaniem byłem wtedy górnikiem czy kominiarzem?
  ~Lelum /2017-10-13 18:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...