Informacje
 • Malaria zabija prawie 2 tys. ludzi każdego dnia. Jest obiecująca szczepionka

  08-10-2013 19:49 Znacznie mniejsza śmiertelność podczas testów

  Jeden z brytyjskich producentów leków zamierza zarejestrować pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko malarii. Naukowcy wierzą, że to krok milowy w powstrzymaniu choroby, która każdego dnia zabija blisko 2 tys. ludzi.

  Malaria jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez owady. Każdego roku zabija setki tysięcy ludzi na całym świecie. Dotychczas nie wymyślono skutecznej metody walki z tą chorobą, jednak twórcy nowej szczepionki RTS,S twierdzą, że wreszcie dokonali przełomu.

  Zadziałała w prawie 50 proc. przypadków

  Badania nad RTS,S dowodzą, że ta szczepionka zmniejszyła o prawie połowę liczbę przypadków malarii u małych dzieci i o 25 proc. u niemowląt. Naukowcy podali ją podczas największej dotąd próbie klinicznej przeprowadzonej na ponad 15,5 tys. dzieci w siedmiu afrykańskich krajach.

  - Nasze szpitale wypełnia wiele milionów pacjentów z przypadkami malarii - powiedział Halidou Tinto, główny autor badań nad szczepionką. Dodał przy tym, że jak na razie jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie pasożyta były moskitiery, jednak potrzebujemy więcej narzędzi do wali z nim. Według naukowców, jedynym skutecznym sposobem wyeliminowania malarii jest szczepionka.

  Jeszcze tylko dwa lata?

  Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji medycznej w Durbanie (RPA) i na ich podstawie producent szczepionki zamierza w 2014 roku złożyć wniosek regulacyjny do Europejskiej Agencji Leków. W oświadczeniu, firma dodała, że jeśli uda się uzyskać pozwolenie na wprowadzenie szczepionki, to być może już od 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaleci jej stosowanie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...