Informacje
 • Cztery pasożyty, które chcą zjeść twój mózg

  20-08-2013 19:50 Na szczęście w Polsce są rzadko spotykane

  Spirale Trichinelli. Animacja pokazuje, jak ameba dostaje się do mózgu

  Wikipedia/CC-BY/Izvora

  Szukają domu w ciele człowieka, a gdy już go znajdą, po prostu wyniszczają cały organizm. Zrobią to powoli i bardzo dokładnie lub gwałtownie i pobieżnie. Efekt zawsze będzie taki sam - śmierć. Poznajcie cztery mikroorganizmy pożerające mózg.

  W ostatnich kilku tygodniach świat obiegły informacje o 12-latkach, które zainfekowały się pewnym bardzo niebezpiecznym dla człowieka rodzajem ameby. Zamieszkująca ciepłe zbiorniki wodne Naegleria fowleri dotarła przez nos do mózgów obojga dzieci, a następnie bardzo szybko zaczęła je pożerać. Naegleria fowleri to jednak nie jedyny groźny pasożyt.

  Uzbrojony tasiemiec

  Powszechne w Afryce, w Azji i w Ameryce Łacińskiej dorosłe tasiemce Taenia solium żyją wewnątrz ludzkiego układu pokarmowego. To w nim składają jaja, które później człowiek wydala wraz z kałem. Czasami tasiemiec może żerować jednak w mięśniach, a także w narządach wewnętrznych człowieka jako larwa, tzw. wągier. Szczególnie niebezpieczne są przypadki, kiedy larwy osadzają się w mózgu lub w gałce ocznej. Człowiek, który jest zarażony wągrzycą, najpierw ma drgawki i bóle głowy, czasami traci wzrok, a czasami po prostu umiera.

  ZOBACZ >> Tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy – objawy i leczenie

  Zwierzęca choroba

  Z kolei inny rodzaj, nazywający się Toxoplasma gondii, to pasożyt który rozmnażać się może tylko w kocich jelitach. Jest on mistrzem manipulacji: kiedy zainfekuje szczura, gryzoń czuje nieodpartą chęć, żeby przebywać w miejscach, w których można wyczuć koci mocz. Wtedy to pasożyt zdobywa szansę, żeby wrócić do swojego idealnego środowiska i dalej się rozpowszechniać. Toxoplasma gondii jest odnajdywany także u ludzi. W Stanach Zjednoczonych zainfekowanych tym niebezpiecznym stworzeniem jest aż 25 proc. dorosłych. Na szczęście tylko niewielka część z nich później zapada na chorobę odzwierzęcą. Zarażenie toksoplazmozą u ludzi odbywa się np. przez zjedzenie brudnych warzyw lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa.

  Niebezpieczne Loa loa

  Natomiast Loa loa to nitkowaty robak. Przypadki, które odnotowano w zachodniej i środkowej Afryce, dowodzą, że ten pasożyt może migrować w ludzkich tkankach przez 10 do 15 lat. Zainfekować nim możemy się, gdy ukąsi nas pewien rodzaj muchy, która żyje w tropikalnych warunkach. Posiadanie tego "robaka" prowadzi do świądu i obrzęków.

  Na szczęście żaden z tych pasożytów nie jest bardzo popularny w Polsce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ROBACZKI
  Moi drodzy czytelnicy. Około 70 - 80 procent Polaków posiada pasożyty. W krajach Europejskich (nie zacofanych jak Polska) odrobaczanie jest naturalnym leczeniem człowieka - choćby dzieci po wakacjach prze pójściem do szkoły.
  Są też opinie , ze obecność niektórych pasożytów ma pozytywny wpływ a ich ilość naturalnie reguluje system odpornościowy.
  Niestety w Polsce Lekarze czekają na objawy - wtedy leczą. Najczęściej metoda leczenia objawowego jest tu chybiona i wtedy jest już za późno.
  ~Doktor /2015-11-09 10:09
 • lakoniczny artykuł
  na potrzeby zapchania strony:/ co tam ameby, bójka w gdyni temat numer jeden i nic nowego. w koło macieju
  ~wiochmen /2013-08-21 09:58
 • Paskustwo
  Czyli to mózgojad. Mam nadzieję, ze u nas za długo nie zagości i epidemii nie będzie ponieważ do tego trzeba mieć mózg, czego nie można stwierdzić u wszystkich Polaków.
  ~Gosiaczek /2013-08-21 09:13
 • No nie
  Po co robicie ludziom wodę z mózgu , a zdjęciu są włośnie Trichinella sp. a pisze cie o amebie , dla obywatela to wszystko wsio ryba . VET
  ~VET /2013-08-21 08:43
 • jest jakiś zakaz
  informowania o szczegółach dotyczących toxoplazmozy? jest o tym wszędzie dużo łącznie z wikipedią ale nawet słowa nie ma o tym co uszkadza w organiźmie i jaka jest faktyczna szkodliwość. nic tylko koty,koty, znamy cały obieg pasożyta i co dalej? po co pisać jak pasożyt krąży w środowisku skoro nic nie ma o stwierdzonych przypadkach czy opisów zniszczeń w organiźmie człowieka
  ~polo /2013-08-21 08:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...