Brazylijscy naukowcy chcą uwolnić do środowiska naturalnego genetycznie zmodyfikowane komary. Owady mają zmniejszyć gwałtownie rosnącą w tym kraju liczbę zachorowań na dengę.
W styczniu i lutym bieżącego roku w obu Amerykach odnotowano prawie 1,5 miliona przypadków zachorowań na dengę. Jest to o 226 procent więcej infekcji niż w tym samym okresie w roku 2023 - wynika z raportu opublikowanego przez Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO). W samej Brazylii odnotowano ponad 186 tysięcy przypadków tej choroby.
W lutym władze Rio de Janeiro ogłosiły stan zagrożenia zdrowia publicznego po tym, jak w mieście odnotowano ponad 42 tysiące przypadków zachorowań na dengę od początku 2024 roku.
Genetycznie zmodyfikowane komary
W obliczu rosnącej liczby przypadków zachorowań, brazylijskie władze testują alternatywne podejścia do kontroli rozprzestrzeniania się choroby. Poza wprowadzeniem na rynek szczepionki, wypuszczą do środowiska naturalnego genetycznie zmodyfikowane komary.
Owady opracowała firma biotechnologiczna Oxitec. Firma ta wyhodowała samce komarów Aedes aegypti, które przenoszą gen prowadzący do unicestwiania żeńskiego potomstwa. Denga rozprzestrzenia się wyłącznie poprzez ukąszenia samic komarów A. aegypti, więc występowanie genetycznie zmodyfikowanych owadów w danym regionie może pomóc zmniejszyć liczbę szkodników, które przenoszą wirusa na ludzi. Zdaniem Natalii Ferreiry, dyrektorki Oxitec w Brazylii, takie działanie może zmniejszyć populację A. aegypti nawet o 90 procent.
Oxitec wuwolni genetycznie zmodyfikowane komary w wielu miastach w Brazylii, w tym w Suzano w stanie São Paulo, gdzie w lutym tego roku ogłoszono stan wyjątkowy z powodu dengi.
Brazylia nie jest pierwszym krajem, który otrzymał zaprojektowane przez Oxitec komary. W 2021 roku genetycznie zmodyfikowane komary A. aegypti zostały po raz pierwszy wypuszczone w USA, aby zmniejszyć liczbę dzikich komarów wywołujących choroby w rejonie Florida Keys na Florydzie.
Denga - objawy i leczenie
Denga to choroba wywołana przez wirus dengi. Do jej objawów zalicza się: gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów, a także charakterystyczną wysypkę podobną do tej, która występuje w przypadku odry. Choroba ta może doprowadzić do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Wirus jest przenoszony przez kilka gatunków komarów należących do rodzaju Aedes, zwłaszcza przez Aedes aegypti. Nie ma konkretnego leku na dengę. Chorobę tę leczy się objawowo, podając leki przeciwgorączkowe, kroplówki, a w ciężkich przypadkach przetaczając krew.
Prawie połowa światowej populacji żyje na obszarach zagrożonych zakażeniem dengą. W Brazylii choroba ta jest endemiczna, co oznacza, że stale krąży w środowisku. W latach 2003-2019 w kraju tym odnotowano ponad 11 milionów przypadków zachorowań.
Szczyt zachorowań na dengę przypada w Brazylii zwykle podczas corocznej pory deszczowej, czyli od października do maja. Niezwykle duże ogniska choroby występują jednak mniej więcej co trzy do czterech lat - podaje livescience.com.
Źródło: livescience.com, paho.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock