Szympansy i goryle nawiązują wieloletnie przyjaźnie

Autor:
anw
Źródło:
livescience.com
U goryli w zoo w San Diego wykryto koronawirusa
U goryli w zoo w San Diego wykryto koronawirusaSan Diego Zoo
wideo 2/4
San Diego ZooU goryli w zoo w San Diego wykryto koronawirusa

W naturalnym środowisku szympansy i goryle tworzą więzi społeczne, niektóre trwające co najmniej 20 lat. Zdaniem amerykańskich naukowców źródłem ich przyjaźni może być wspólne dzielenie się pożywieniem i obrona przed drapieżnikami.

Z badań przeprowadzonych pod kierownictwem Crickette Sanz z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w USA wynika, że szympansy i goryle tworzą przyjaźnie, niektóre trwające co najmniej 20 lat. Zwierzęta te razem się bawią, jedzą i udzielają towarzysko. Eksperci wykorzystali dane z Parku Narodowego Nouabalé-Ndoki w Republice Konga, które zbierane były przez ponad 20 lat.

Wiele zwierząt jest terytorialnych, w tym także szympansy i goryle. Mogą zabić członków innych grup, jeśli ci pojawią się na ich terytorium. W latach 2014-2018 niemieccy naukowcy odkryli, że grupa szympansów żyjąca w Gabonie, państwie położonym w środkowej Afryce, zabiła młodego goryla. Wnioski na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".

Amerykańscy naukowcy udowodnili jednak, że te dwa gatunki mogą żyć pokojowo w niektórych częściach świata. Badania na ten temat opublikowali w październiku tego roku na łamach "iScience".

SzympansShutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Badania wykazały, że młode, dorosłe samce naczelnych mają tendencję do bycia bardziej otwartymi i ciekawskimi niż inni członkowie grupy. Naukowcy stwierdzili też, że młode osobniki często szukają konkretnych członków innych gatunków do zabawy, czasami pokonując spore odległości, aby to zrobić.

Okazało się, że samice szympansów i goryli, które miały młode, również tworzyły więzi społeczne. Pracownicy Parku Narodowego Nouabalé-Ndoki widzieli nawet szympansy naśladujące klasyczne bicie klatki piersiowej u goryli.

GorylShutterstock

Wspólne ucztowanie

Dieta szympansów i goryli jest bardzo podobna. Większość przyjacielskich interakcji, które naukowcy zaobserwowali pomiędzy tymi gatunkami, dotyczyła małp wspólnie żerujących na figowcach i innych drzewach owocowych. Dlaczego nie rywalizują ze sobą o pokarm? Figi są wysokoenergetyczne i stanowią cenny surowiec. Drzewa owocują tylko przez cztery do pięciu dni, a owocowanie jest asynchroniczne (co oznacza, że owocują w sposób przypadkowy). Jeśli goryle lub szympansy znajdą dojrzałe figi, to lepiej, żeby tolerowały się nawzajem, niż marnowały energię na przepędzanie się.

Szympansy mają tendencję do jedzenia znacznie większej ilości owoców niż goryle. Jednak goryle, które żyją w Republice Konga, również preferują dietę owocową. Zdaniem ekspertów to może pomóc wyjaśnić ich niezwykle przyjazne zachowanie wokół lokalnych szympansów.

Crickette Sanz uważa, że to odkrycie może dostarczyć wiecej wskazówek na temat ewolucji człowieka.

Wokaliza szympansa (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Autor:anw

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości