Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.
Botanicy szacują, że sagowiec E. woodii istnieje od 300 milionów lat. Jedyny egzemplarz tej rośliny w naturze zostały odkryty w lesie Ngoye w Republice Południowej Afryki w 1895 roku. To gatunek rozdzielnopłciowy, co oznacza że konkretne okazy są wyłącznie męskie lub żeńskie, dlatego nie może się on rozmnażać w sposób naturalny.
Zanim sagowiec wymarł na wolności, jego próbki trafiły do ogrodów botanicznych, gdzie roślinę sklonowano. Gatunek jest uprawiany i rozmnażany nadal w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew w Londynie, gdzie określa się go jako "najbardziej samotną roślinę świata".
"Kiedyś musiał tam być"
- Bardzo zainspirowała mnie historia E. woodii, która odzwierciedla klasyczną opowieść o nieodwzajemnionej miłości - powiedziała dr Laura Cinti z Uniwersytetu w Southampton. - Mam nadzieję, że gdzieś tam rośnie żeński osobnik, przecież kiedyś musiał tam być. Byłoby niesamowite, gdyby roślina bliska wyginięciu została przywrócona poprzez naturalną reprodukcję - dodała.
Drony w akcji
W ramach projektu badawczego drony przeszukują tysiące akrów lasów w RPA. Do tej pory zbadano zaledwie dwa procent obszaru o powierzchni 10 tysięcy akrów (ponad cztery tysiące hektarów).
- Dzięki sztucznej inteligencji używamy algorytmu rozpoznawania obrazu. To ułatwia identyfikację rośliny po kształcie - wyjaśniła dr Cinti. - Wygenerowaliśmy zdjęcia roślin i umieściliśmy je w różnych środowiskach ekologicznych, aby wypracować model do ich rozpoznawania - dodała.
Źródło: PAP, BBC, University of Southampton
Źródło zdjęcia głównego: Tharuka Photographer/Shutterstock