Suwalszczyzna - atrakcje, jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, pogoda

Źródło:
sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl
Mapa nowych parków narodowych
Mapa nowych parków narodowychtvn24
wideo 2/7
Mapa nowych parków narodowychtvn24

Suwalszczyzna to region w północno-wschodniej Polsce, znajdujący się w powiatach suwalskim, sejneńskim i augustowskim. Słynie z licznych jezior i pięknej przyrody. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć na Suwalszczyźnie i na jaką pogodę się przygotować.

● Suwalszczyzna jest historycznym regionem geograficznym leżącym w Polsce i na Litwie. ● Największe miasta Suwalszczyzny to Suwałki, Sejny i Augustów. ● Suwalszczyzna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje atrakcje: jeziora, parki krajobrazowe i narodowe, rezerwaty przyrody oraz liczne zabytki. ● Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna, ze względu na najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to sześć stopni Celsjusza.

Suwalszczyzna - co to za obszar?

Suwalszczyzna jest historycznym obszarem geograficznym leżącym w północno-wschodniej Polsce (województwo podlaskie na północ od Biebrzy) oraz na Litwie (na zachód i południe od Niemna). Litewska nazwa Suwalszczyzny to Suvalkija. Suwalszczyzna ma ponad 12 tys. km2, a polska część Suwalszczyzny to 32 proc. całego jej obszaru. Obejmuje powiaty suwalski, sejneński i augustowski. 

Suwalszczyzna - atrakcje 

Najbardziej znaną atrakcją Suwalszczyzny są jeziora na Pojezierzu Suwalskim, Pojezierzu Augustowskim oraz Pojezierzu Sejneńskim oraz Puszcza Augustowska ze swoimi rozległymi lasami. Jednak atrakcji na Suwalszczyźnie jest więcej:

Wigry - miejscowość nad jeziorem Wigry, idealna do uprawiania sportów wodnych, wędkarstwa czy spływów kajakowych. W Wigrach warto zwiedzić też zespół poklasztorny Kamedułów Wigierskich.

Góra Cisowa -  punkt widokowy (256 m n.p.m.) w Suwalskim Parku Krajobrazowym to idealne miejsce do podziwiania panoramy zagłębienia Szeszupy.

Mosty w Stańczykach - dwa prawie 40-metrowe mosty kolejowe położone wśród lasów Puszczy Rominckiej. Wybudowano je w latach 1917–1918, są wpisane w rejestr zabytków nieruchomych. Są jednymi z najwyższych mostów w Polsce.

Głazowisko Bahanowo - największe skupisko głazów narzutowych na Suwalszczyźnie, znajduje się w rezerwacie nad Czarną Hańczą. 

Kanał Augustowski - pochodząca z XIX w. wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach.

Stara Hańcza nad jeziorem Hańczą - warto tu zwiedzić ruiny dworu, stary park i udać się nad Hańczę, czyli najgłębsze jezioro Polski.

Góra Zamkowa w Szurpiłach - w przeszłości mieszali tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy, stoczono tam wiele walk. Góra Zamkowa to jeden z piękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny. Z wysokości 228.1 m n.p.m. można podziwiać widok na jeziora Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek.

Jezioro Jaczno - warto się tu wybrać, żeby podziwiać piękny widok na Suwalski Park Krajobrazowy, zobaczyć strome północne brzegu jeziora i wiszące torfowiska od strony zachodniej.

Smolniki - wieś położona na krawędzi zagłębienia Szeszupy i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Latem przyciąga letników punktami widokowymi, zimą przyjeżdżają tu narciarze. 

Dowspuda - niewielka miejscowość położona nad rzeką Rospudy. Przyciąga turystów zespołem ruin pałacu Paca oraz zabytkowym parkiem.

Uroczysko Święte Miejsce - tajemnicze, owiane legendą miejsce nad rzeką Rospudą, było miejscem kultu już za czasów Jaćwingów.

Suwalszczyzna - parki narodowe oraz krajobrazowe

Niewątpliwą atrakcją Suwalszczyzny, oprócz Puszczy Augustowskiej i Doliny Rospudy, są tutejsze rezerwaty oraz cztery parki:

Wigierski Park Narodowy - to ok. 15 tys. hektarów lasów, pól i jezior. Oprócz największego jeziora - Wigry - jest tu jeszcze 45 innych akwenów, liczne ścieżki krajobrazowe, szlaki rowerowe i piesze. Są tu też duże ostoje bobrów oraz piękne lasy Puszczy Augustowskiej.

Suwalski Park Krajobrazowy - ponad 6 tys. hektarów jezior, wzgórz, dolin. To tutaj znajduje się najgłębsze Polskie jezioro - Hańcza.

Biebrzański Park Narodowy na południu Suwalszczyzny w dolinie rzeki Biebrzy, z bagnami i torfowiskami, bogactwem różnych gatunków ptaków i zwierząt.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominickiej w północno-zachodniej części Suwalszczyzny, w Puszczy Romnickiej i jej otulinie.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Jeziora na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna to oczywiście jeziora, dlatego też często mylnie utożsamia się ją z Mazurami, mimo że terminy te nie są tożsame.

Największe jeziora Na Suwalszczyźnie to:

- Wigry - 2117 ha, - Szelment Wielki - 356,1 ha, - Rospuda Filipowska - 334 ha, - Hańcza - 304,4 ha.

Najgłębsze jeziora na Suwalszczyźnie to:

- Hańcza - 108,5 m, - Wigry - 73 m, - Ożewo - 55,5 m, - Białe (Filipowskie) - 52 m, - Garbaś - 48 m.

ZOBACZ >> Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Suwalszczyzna - spływy kajakowe Czarną Hańczą

Spływy Czarną Hańczą są jedną z największych atrakcji dla miłośników wody. Ten szlak wodny prowadzi od jeziora Wigry przez rzekę Czarna Hańcza oraz Kanał Augustowski do samego Augustowa. Ciekawym pomysłem jest też zdecydowanie się na spływ Rospudą, prowadzący przez 10 jezior i kończący się w Augustowie.

Suwałki - atrakcje 

Co warto zobaczyć w Suwałkach? W tym największym mieście Suwalszczyzny nie brakuje atrakcji turystycznych. Przebywając na miejscu, warto zwiedzić: - kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy z 1841 roku, - katedrę pw. św. Aleksandra, zbudowaną w latach 1820-1828, - ulicę Tadeusza Kościuszki - najważniejszą i najdłuższą ulicę w Suwałkach, z zabytkowy układem urbanistycznym,  - muzeum im. Marii Konopnickiej w kamienicy z 1827 roku, w której urodziła się pisarka, - zespół cmentarzy rzymskokatolickich, ewangelickich, prawosławnych, żydowskich i mahometańskich na ul. Bakałarzewskiej, - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wybudowany w latach 1838–1840 jako cerkiew prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, po I wojnie światowej, przekazany kościołowi katolickiemu.

Suwalszczyzna - pogoda

O Suwalszczyźnie nie bez powodu mówi się, że jest polskim biegunem zimna (dokładnie znajduje się on w Wiżajnach). Panuje tu najsurowszy klimat w Polsce. Średnia roczna temperatura w okolicach Suwałk to mniej niż sześć stopni Celsjusza, a zimy są tu szczególnie dotkliwe. Trwają od dwóch do trzech razy dłużej niż na zachodzie Polski, a temperatury poniżej 0 stopni utrzymują się tu od 100 do 120 dni w roku, z czego przez 76-96 dni jest tu śnieg. Latem średnia temperatura to ok. 17-18 stopni.  Sprawdź prognozę pogody dla Suwałk.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

źródła: sot.suwalszczyzna.eu, atrakcjepodlasia.pl, suwalszczyzna.com.pl

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: sot.suwalszczyzna.eu, suwalszczyzna.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 17.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami i ulewnym deszczem mogącym spowodować podtopienia. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w nocy.

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie jest także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW ostrzega przed upałem. We wschodniej Polsce kolejny dzień z rzędu prognozowane jest męczące gorąco. O poranku i po południu lokalnie może również zagrzmieć.

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl