Sosna zwyczajna - jak wygląda i jak zrobić z niej syrop?

Źródło:
Lasy Państwowe
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajną
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl
wideo 2/3
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl

Spacerując po polskich lasach najczęściej natknąć można się na sosnę zwyczajną. Nie ma ona dużych wymagań i może rosnąć na niemal każdym terenie. Drewno sosnowe jest natomiast ważnym materiałem w budownictwie czy meblarstwie.

Sosny zwyczajne osiągają wysokość nawet ponad 40 metrów.Syrop z pędów sosny jest polecany podczas przeziębienia.Sosny warto również posadzić w ogrodzie. Trzeba pamiętać, że nie lubią one zanieczyszczonego powietrza.

Sosna pospolita - co to za gatunek?

W polskich lasach najczęściej spotykanym drzewem jest sosna zwyczajna, nazywana również sosną pospolitą. Jej łacińska nazwa to Pinus sylvestris L. Jest bardzo popularna, ponieważ ma niewielkie wymagania - rośnie zarówno na piaskowych wydmach, jak i na bagnach. Naturalnie występuje w Europie i w Azji.

Jak wygląda sosna? 

Sosny dorastają do 25-40 metrów. Sosna pospolita ma ciemnozielone igły o długości około od pięciu do siedmiu centymetrów. Są sztywne i ostro zakończone, a od strony wewnętrznej - szarozielone. Szyszki sosny są natomiast jajowate i szarobrązowe. Warto podkreślić, że szyszka nie jest owocem sosny, jest jej kwiatostanem (żeńskim).

Sosna ma też charakterystyczną budowę. Korona różni się w zależności od wieku drzewa. Kora ma kolory od żółtego, przez pomarańczowy, do ceglastego. System korzeniowy sosny jest bardzo głęboki, co też pozwala temu gatunkowi rosnąć na suchym terenie. Przyrost roczny sosny to około 50 centymetrów.

Cykl rozwojowy sosny zwyczajnej

U sosny zobaczyć można dwa rodzaje kwiatów - męskie (zbudowany z pręcików, ma woreczki pyłkowe) i żeńskie (szyszki). Wczesnym latem następuje pylenie, a pyłek unosi się na wietrze i trafia do zalążka w kwiecie żeńskim. Dochodzi do zapłodnienia, a z zygot rozwijają się nasiona. Nasiona następnie przenoszone są przez wiatr, aby mogły rozwinąć się młode sporofity.

Sok z pędów sosny

Do przygotowania syropu potrzebne są przede wszystkim pędy sosny. Trzeba pamiętać, aby zbierać je z drzew, które znajdują się jak najdalej od miasta. Nie powinno się jednak bezmyślnie niszczyć leśnych drzew. Nie należy obrywać szczytowych pędów. Jeżeli chcesz mieć pewność, poproś leśniczego z nadleśnictwa o wskazanie miejsca.

Jak zrobić syrop z sosny? Przepis bez gotowania jest bardzo prosty. Pędy sosny dobrze oczyść z brązowej łuski i włóż je do połowy dużego, wyparzonego słoika. Następnie całość zasypać cukrem. Możesz też wykorzystać miód wielokwiatowy. Cukier lub miód powinny zakrywać pędy całkowicie. Następnie słoik lekko zakręć i postaw w nasłonecznionym miejscu. Raz na jakiś czas nim potrząśnij. Po około dwóch lub pięciu tygodniach pędy zaczną zmieniać kolor na bladozielony lub wręcz żółty. Wtedy płyn trzeba przecedzić przez gazę i przelać do wyparzonej szklanej butelki. Z pozostałych pędów można zrobić nalewkę.

SosnaBiodiversity Heritage Library

Syrop z pędów sosny - na co? Jest to specyfik stosowany od lat. Najczęściej podawany jest przy przeziębieniu - działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Poleca się go też przy zapaleniu gardła. 

Sosna zwyczajna w ogrodzie

Ten gatunek drzewa ma wiele odmian, które są szczególnie polecane do ogrodów.

Sosna sylvestris Watereri Odmiana ta jest mrozoodporna i odporna na suszę, ale wymaga dużej ilości słońca. Źle znosi też zanieczyszczenia powietrza. 

Sosna fastigiata Wyglądem przypomina cyprysa. Ma wąską i zwartą koronę. Rocznie przyrasta około 25 centymetrów. Jest to bardzo odporna odmiana. Dobrze znosi mróz, suszę i upały. Nie lubi natomiast wiatru i zanieczyszczonego powietrza.

Sosna aurea Jest to odmiana o ciekawym kolorze igieł - na zimę zmieniają one barwę z niebieskawozielonej na żółtą. Właśnie tej ciekawej kolorystyce zimowych igieł odmiana ta zawdzięcza swoją popularność. Jest ona też mrozoodporna.

Jak sadzić sosnę?

Jeżeli chcesz posadzić sosnę, do wyboru masz dwa rodzaje sadzonki - w donicy lub w jutowym worku (balocie). W obu przypadkach szczególną uwagę należy zwrócić na stan korzeni. Kiedy sadzić sosny? W przypadku sosny w donicy pora może być dowolna w czasie od rozmarznięcia gleby do mniej więcej połowy października. W przypadku balotów zaleca się, aby sadzenie nastąpiło wiosną lub jesienią.

Można również zaopatrzyć się w nasiona sosny. Skąd je wziąć? Można je kupić w sklepie lub wydobyć z szyszek. Wysiew z nasion jest dobrym rozwiązaniem w przypadku obsiewu większej powierzchni. 

Przycinanie sosny jest bardzo ważne, aby iglak mógł się zagęścić. Służy to też uformowaniu rośliny. Najlepszy moment na przycinanie to początek maja. Jak przyciąć sosnę? Aby spowolnić szybki przyrost sosny i zagęścić ją, można skracać tak zwane świeczki, czyli przyrosty. Przycina się je mniej więcej o jedną trzecią lub połowę za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych.

Jak zrobić bonsai z sosny? Jednym z drzew, które można wykorzystać do stworzenia bonsai, jest właśnie sosna. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze sztuką bonsai i poćwiczyć na okazie, który nie jest jedynym, reprezentatywnym drzewem w ogrodzie. 

Choroby sosny

Tam, gdzie są rośliny, tam często mogą wystąpić również szkodniki i choroby. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą okazać się zagrożeniem dla sosny zwyczajnej.

Osutka sosny Przyczyną osutki (wiosennej, jesiennej i północnej) są różne gatunki grzybów. Są one szczególnie niebezpieczne dla młodych sosen. Szczególnie uważać powinni więc właściciele szkółek. Objawami osutki są małe, żółte plamki na igłach. Z czasem przebarwienia się nasilają i pojawiają się czarne punkty. Później większość igieł opada z drzewa.

Zamieranie pędów sosny Choroba ta spowodowana jest różnymi rodzajami grzyba. Może rozwijać się niezależnie od wieku drzewa. Jej objawem jest nekroza (martwica) wierzchołków młodych pędów. Igły natomiast zmieniają kolor na słomkowożółty lub brązowy.

Huba sosny Choroba ta atakuje korzenie drzewa i część pnia. Sprawcą problemów jest grzyb nazywany korzeniowcem wieloletnim. Choroba zwykle jest szybka i kończy się obumarciem drzewa.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Sobota 20.04 zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze całej Polski będzie padać, w niektórych regionach spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Termometry wskażą od 5 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W piątek po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5000 osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5000 osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i przymrozkami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pogoda w weekend będzie bliższa zimowej niż wiosennej. W części kraju spadnie śnieg. W poniedziałek alerty przed przymrozkami mogą objąć już cały kraj.

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl