Pustynia Błędowska - największa, ale nie jedyna w Polsce

Źródło:
TVNmeteo
Pustynia Siedlecka Shutterstock

Pustynie w Polsce są w większości efektem działalności człowieka i w niczym nie przypominają takich pustyń jak Sahara czy Gobi. Mimo to w Polsce mamy więcej pustyni niż inne europejskie kraje, a dwie z nich: Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka są pokaźnych rozmiarów. Pustynie w Polsce zarastają roślinnością, warto je więc szybko zobaczyć. Podpowiadamy, gdzie jechać, żeby zobaczyć ruchome wydmy i pustynny piasek w Polsce.

● Pustynie w Polsce są najczęściej efektem działalności człowieka. Stopniowo zarastają sosnami i inną roślinnością. ● Największą pustynią w Polsce jest Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. ● Inne pustynie w Polsce to: Pustynia Siedlecka, Pustynia Borów Dolnośląskich, Pustynia Kozłowska i Pustynia Starczynowska.

Pustynie w Polsce

Pustynie w Polsce nie są tak ogromne i spektakularne jak Sahara, wciąż jednak są miejscami, które przyciągają turystów. A ci, spodziewając się piaszczystych połaci jasnego piasku, bywają zawiedzeni. Polskie pustynie zarastają, warto więc je odwiedzić, dopóki wciąż można na nich dostrzec piasek. Najbardziej znane i największe pustynie w Polsce to Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka. Na tym jednak nie koniec. Do polskich pustyni możemy także zaliczyć Pustynię Borów Dolnośląskich, Pustynię Kozłowską i Pustynię Starczynowską.

Pustynia Błędowska: największa pustynia w Polsce

Pustynia Błędowska ma prawie 10 km długości i około 4 metrów szerokości, w sumie zajmuje około 32 km2 powierzchni. Znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego (na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej) między Dąbrową Górniczą a gminą Klucze. Przepływa przez nią rzeka Biała Przemsza. W latach 30. ubiegłego wieku Pustynia Błędowska tworzyła z Pustynią Ryczowską (już zarośniętą), Dziadowskim Morzem (koło Boru Biskupiego, w okolicach Bukowna) i Pustynią Starczynowską, Wielką Pustynię Błędowską o powierzchni 150 km2. 

W okresie międzywojennym na terenie Pustyni Błędowskiej znajdował się poligon wojskowy. Nadal można natknąć się tam na niewypały, dlatego pustynia nie jest dostępna dla zwiedzających w całości. Turyści mogą korzystać z wyznaczonych ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych czy wybrać się na spacer żółtym Szlakiem Pustynnym PTK. Pustynia Błędowska niestety coraz mocniej zarasta, jej południowa część jest już niemal całkiem zarośnięta. W przeszłości jednak na tej pustyni można było nawet zaobserwować burzę piaskową czy fatamorganę. 

Pustynia Siedlecka

Pustynia Siedlecka znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w okolicy wsi Siedlec. Kiedyś znajdowały się tu wyrobiska kopalni piasków formierskich. Pustynia Siedlecka ma około 30 ha powierzchni, z czego około 25 ha to piaski, na pozostałych 5 ha rosną sosny. Są tu wysokie na 30 metrów wydmy, porośnięte szuwarami oczko wodne. W upalne letnie dni na Pustyni Siedleckiej można nawet zaobserwować fatamorganę. 

Pustynia Borów Dolnośląskich 

Pustynia w lesie? Tak, taka właśnie jest Pustynia Borów Dolnośląskich. Powstała przede wszystkim wskutek prowadzonych od początku XX wieku działań na poligonie wojskowym. Po wycofaniu się z tych terenów wojsk radzieckich, w 1992 roku Pustynia Borów Dolnośląskich miała około 160 km ha. Wybierając się na tę pustynię, możemy skorzystać z dostępnych punktów widokowych, z których dobrze widać ruchome piaszczyste wydmy. W skład Pustyni Borów Dolnośląskich wchodzą też mniejsze pustynie, m.in. Pustynia Strachowska (zamknięta dla zwiedzających, na jej terenie działa poligon wojskowy) oraz Pustynia Kozłowska.

Pustynia Kozłowska

Pustynia Kozłowska znajduje się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym (woj. dolnośląskie) i ma około 20 ha. Zarasta sosnami, wrzosami, brzozą i mchem w szybkim tempie, dlatego warto pospieszyć się z wycieczką. Północna Pustynia Kozłowska rozciąga się wzdłuż wydmy Długa Góra, a południowa wzdłuż wydmy Gołębia Góra. Te najwyższe wydmy na Pustyni Kozłowskiej mają wysokość około 160 m n.p.m., rozdziela je ogromne wrzosowisko. Najlepiej wybrać się więc tu w sierpniu lub we wrześniu, żeby zobaczyć je w rozkwicie. 

Pustynia Starczynowska 

Pustynia Starczynowska leży w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim (na południe od Bukowna). Powstała już w średniowieczu, wskutek intensywnej wycinki drzew, teraz jednak Pustynia Starczynowska jest już prawie całkowicie porośnięta sosnami i brzozami, nie jest więc idealnym wyborem dla amatorów piaszczystych krajobrazów. Dlaczego więc nosi nazwę pustyni? Nie zawsze tak było, jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku piaski zajmowały tu około 5 km2 powierzchni, a i teraz jest tu dużo piasku, nawet jeśli nie jest bardzo widoczny - szacuje się, że sięga nawet 20 m w głąb ziemi. Zarastanie terenu tylko częściowo nastąpiło naturalnie. Część obszaru celowo obsadzono sosną i wierzbą kaspijską, by chronić Olkusz przed lotnymi piaskami.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem gwałtownej aury. W wielu miejscach pojawiły się burze, którym towarzyszą opady deszczu. Sypnęło też gradem. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Sypnęło gradem. Wasze relacje z burzowej niedzieli

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Szczyt Eta Akwarydów spodziewany jest w noc z niedzieli na poniedziałek. Obserwacja tego roju meteorów w Polsce może być niełatwa, ale warto spojrzeć w niebo. Te spadające gwiazdy charakteryzują się bowiem pewną niezwykłą cechą, która czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi.

Przed nami "czas najpiękniejszych meteorów"

Przed nami "czas najpiękniejszych meteorów"

Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda w ostatni dzień długiego majowego weekendu podzieli Polskę na burzowy zachód oraz słoneczny i gorący wschód. W rejonie Podkarpacia termometry wskażą aż 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl