Pustynia Błędowska - największa, ale nie jedyna w Polsce

Źródło:
TVNmeteo
Pustynia Siedlecka Shutterstock

Pustynie w Polsce są w większości efektem działalności człowieka i w niczym nie przypominają takich pustyń jak Sahara czy Gobi. Mimo to w Polsce mamy więcej pustyni niż inne europejskie kraje, a dwie z nich: Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka są pokaźnych rozmiarów. Pustynie w Polsce zarastają roślinnością, warto je więc szybko zobaczyć. Podpowiadamy, gdzie jechać, żeby zobaczyć ruchome wydmy i pustynny piasek w Polsce.

● Pustynie w Polsce są najczęściej efektem działalności człowieka. Stopniowo zarastają sosnami i inną roślinnością. ● Największą pustynią w Polsce jest Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. ● Inne pustynie w Polsce to: Pustynia Siedlecka, Pustynia Borów Dolnośląskich, Pustynia Kozłowska i Pustynia Starczynowska.

Pustynie w Polsce

Pustynie w Polsce nie są tak ogromne i spektakularne jak Sahara, wciąż jednak są miejscami, które przyciągają turystów. A ci, spodziewając się piaszczystych połaci jasnego piasku, bywają zawiedzeni. Polskie pustynie zarastają, warto więc je odwiedzić, dopóki wciąż można na nich dostrzec piasek. Najbardziej znane i największe pustynie w Polsce to Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka. Na tym jednak nie koniec. Do polskich pustyni możemy także zaliczyć Pustynię Borów Dolnośląskich, Pustynię Kozłowską i Pustynię Starczynowską.

Pustynia Błędowska: największa pustynia w Polsce

Pustynia Błędowska ma prawie 10 km długości i około 4 metrów szerokości, w sumie zajmuje około 32 km2 powierzchni. Znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego (na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej) między Dąbrową Górniczą a gminą Klucze. Przepływa przez nią rzeka Biała Przemsza. W latach 30. ubiegłego wieku Pustynia Błędowska tworzyła z Pustynią Ryczowską (już zarośniętą), Dziadowskim Morzem (koło Boru Biskupiego, w okolicach Bukowna) i Pustynią Starczynowską, Wielką Pustynię Błędowską o powierzchni 150 km2. 

W okresie międzywojennym na terenie Pustyni Błędowskiej znajdował się poligon wojskowy. Nadal można natknąć się tam na niewypały, dlatego pustynia nie jest dostępna dla zwiedzających w całości. Turyści mogą korzystać z wyznaczonych ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych czy wybrać się na spacer żółtym Szlakiem Pustynnym PTK. Pustynia Błędowska niestety coraz mocniej zarasta, jej południowa część jest już niemal całkiem zarośnięta. W przeszłości jednak na tej pustyni można było nawet zaobserwować burzę piaskową czy fatamorganę. 

Pustynia Siedlecka

Pustynia Siedlecka znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w okolicy wsi Siedlec. Kiedyś znajdowały się tu wyrobiska kopalni piasków formierskich. Pustynia Siedlecka ma około 30 ha powierzchni, z czego około 25 ha to piaski, na pozostałych 5 ha rosną sosny. Są tu wysokie na 30 metrów wydmy, porośnięte szuwarami oczko wodne. W upalne letnie dni na Pustyni Siedleckiej można nawet zaobserwować fatamorganę. 

Pustynia Borów Dolnośląskich 

Pustynia w lesie? Tak, taka właśnie jest Pustynia Borów Dolnośląskich. Powstała przede wszystkim wskutek prowadzonych od początku XX wieku działań na poligonie wojskowym. Po wycofaniu się z tych terenów wojsk radzieckich, w 1992 roku Pustynia Borów Dolnośląskich miała około 160 km ha. Wybierając się na tę pustynię, możemy skorzystać z dostępnych punktów widokowych, z których dobrze widać ruchome piaszczyste wydmy. W skład Pustyni Borów Dolnośląskich wchodzą też mniejsze pustynie, m.in. Pustynia Strachowska (zamknięta dla zwiedzających, na jej terenie działa poligon wojskowy) oraz Pustynia Kozłowska.

Pustynia Kozłowska

Pustynia Kozłowska znajduje się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym (woj. dolnośląskie) i ma około 20 ha. Zarasta sosnami, wrzosami, brzozą i mchem w szybkim tempie, dlatego warto pospieszyć się z wycieczką. Północna Pustynia Kozłowska rozciąga się wzdłuż wydmy Długa Góra, a południowa wzdłuż wydmy Gołębia Góra. Te najwyższe wydmy na Pustyni Kozłowskiej mają wysokość około 160 m n.p.m., rozdziela je ogromne wrzosowisko. Najlepiej wybrać się więc tu w sierpniu lub we wrześniu, żeby zobaczyć je w rozkwicie. 

Pustynia Starczynowska 

Pustynia Starczynowska leży w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim (na południe od Bukowna). Powstała już w średniowieczu, wskutek intensywnej wycinki drzew, teraz jednak Pustynia Starczynowska jest już prawie całkowicie porośnięta sosnami i brzozami, nie jest więc idealnym wyborem dla amatorów piaszczystych krajobrazów. Dlaczego więc nosi nazwę pustyni? Nie zawsze tak było, jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku piaski zajmowały tu około 5 km2 powierzchni, a i teraz jest tu dużo piasku, nawet jeśli nie jest bardzo widoczny - szacuje się, że sięga nawet 20 m w głąb ziemi. Zarastanie terenu tylko częściowo nastąpiło naturalnie. Część obszaru celowo obsadzono sosną i wierzbą kaspijską, by chronić Olkusz przed lotnymi piaskami.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. Z prognoz wynika, że na południu Polski miejscami spadnie nawet do 10 centymetrów. Niemal w całym kraju obowiązują też alarmy przed przymrozkami.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska