Pustynia – co warto wiedzieć? Rekordowe temperatury, niezwykła roślinność, zjawisko fatamorgany

Źródło:
TVN Meteo
Widoki z pustyni Atakama (Chile)
Widoki z pustyni Atakama (Chile)tvnmeteo.pl
wideo 2/4
Widoki z pustyni Atakama (Chile)tvnmeteo.pl

Czy pustynia to zawsze obszar piaszczysty? Niekoniecznie. Oprócz pustyń piaszczystych mogą być pustynie żwirowe czy skaliste. Wspólną cechą tych obszarów jest uboga roślinność i ekstremalne warunki klimatyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ustalili, że przy gruncie najbardziej nagrzewają się dwie pustynie: irańska Daszt-e Lut i Sonora w Arizonie, nawet do 80,8° C. Najwyższą temperaturę powietrza odnotowano natomiast w Dolinie Śmierci.

Pustynia jest obszarem lądu w strefie klimatu suchego, pozbawionym roślinności lub z niską roślinnością rozproszoną, pokrywającą mniej niż 10% powierzchni.Charakterystyczną cechą pustyń są bardzo niskie i nieregularne opady (na niektórych obszarach deszcze nie występują przez wiele lat) oraz znaczne dobowe i roczne amplitudy temperatury.  Temperatura powietrza w ciągu dnia może dochodzić do 50°C, minimalna spada poniżej 0°C. Na pustyniach środkowej Azji absolutne minima osiągają –30°C.

Skojarzenia na temat pustyni: „gorąco”, „sucho”, „piach”, „pustka”. Podręcznikowa definicja opisuje pustynię jako obszar o podłożu kamienistym, żwirowym lub piaszczystym, porośnięty ubogą roślinnością.

Pustynię cechują też ekstremalne warunki klimatyczne. Temperatura powietrza w ciągu dnia może dochodzić do 50°C. Najwyższą temperaturę powietrza 56,7°C odnotowano jak dotąd w Dolinie Śmierci w 1913 roku. Jeszcze wyższe są temperatury przy gruncie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ustalili, że najbardziej nagrzewają się dwie pustynie: irańska Daszt-e Lut i Sonora w Arizonie, nawet do 80,8° C. 

Nocą ciepło szybko jest oddawane do atmosfery, dlatego tuż przed wschodem Słońca temperatura powietrza może spaść nawet poniżej zera. Na pustyniach środkowej Azji absolutne minima osiągają –30°C.

Kolejną cechą jest znikoma ilość opadów. Według różnych źródeł może to być od 100 do 250 mm rocznie. Brak opadów i wysoka temperatura powietrza powodują szybkie parowanie i przesuszenie gruntu. Silny wiatr przenosi piasek, tworząc piaszczyste wydmy

Pustynie występują głównie w strefach zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Obejmują one tereny Afryki, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej czy Azji Środkowej.

Jakie rośliny rosną na pustyni?

Czy pustynia to zawsze obszar piaszczysty? Nie, mogą też być pustynie żwirowe czy kamieniste (skaliste). Istnieją również pustynie pokryte głównie solą, powstają w miejscach, gdzie dawniej istniały słone jeziora. Wspólną cechą tych obszarów jest uboga roślinność. Na pustyniach rosną przede wszystkim: – rośliny sucholubne (kserofity), które prowadzą oszczędną gospodarkę wodną poprzez ograniczenie transpiracji, mają też dobrze rozwinięty system korzeniowy; to m.in. sukulenty gromadzące wodę w liściach (agawy) oraz łodygach (kaktusy); – rośliny efemeryczne; ich okres wegetacyjny skrócony jest do pory deszczowej; okres suszy spędzają jako nasiona lub w organach podziemnych (bulwach, kłączach, cebulach).

Jakie zwierzęta żyją na pustyni?

Ekstremalne warunki klimatyczne są powodem tego, że na pustyniach najliczniej występują bezkręgowce, m.in. skorpiony, szarańczaki, termity i mrówki. Typowe są też gady: węże (m.in. grzechotnik) i jaszczurki (m.in. legwany, warany, gekony) oraz żółwie. 

Większość ssaków spotykanych na pustyni to zwierzęta udomowione. Zalicza się do nich wielbłądy, osły, kozy. Dziko występujące na pustyni ssaki to np.:

adaks pustynny; antylopa nieaktywna w godzinach największego upału, przemieszcza się między zmierzchem a świtem; – lis pustynny (fenek); prowadzi nocny tryb  życia, za dnia sypia w norach wykopanych w piachu; najwięcej fenków mieszka na Saharze; – kojot; ssak drapieżny żywiący się wszystkim, co napotka na drodze.

Rzadko można też trafić na takie dzikie gatunki, jak gazele, koziorożce i oryksy.

Fatamorgana – co to?

Jest to zjawisko optyczne, które powoduje, że powstaje pozorny obraz przedstawiający obiekt będący daleko. Może ona mocno zmylić – oaza widoczna na pustyni wcale nie będzie tak blisko, jak wydaje się to ludzkim oczom.

Jak powstają miraże? Zwykle fale świetlne ze słońca wędrują przez atmosferę prosto do oka. Ale światło porusza się z różnymi prędkościami w gorącym i zimnym powietrzu. Gdy ziemia jest nagrzana, a powietrze chłodne, powstają miraże. Gorąca ziemia ogrzewa warstwę powietrza tuż nad sobą. Gdy światło przechodzi przez zimne powietrze do warstwy gorącego, ulega ono załamaniu. Warstwa bardzo ciepłego powietrza przy ziemi załamuje światło z nieba prawie do zagięcia w kształcie litery U. Nasz mózg myśli, że światło porusza się po linii prostej – nie widzi obrazu jako zakrzywionego. Prowadzi to do powstania fatamorgany.

Co to jest burza piaskowa?

Burze piaskowe powstają przy silnych wiatrach, które tworzą się na skutek wtargnięcia chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne. Zjawisko to może również powstawać w wyniku działania fenów - schodzących z gór ciepłych i suchych wiatrów. W skrócie proces powstawania można opisać tak - rozgrzany słońcem piasek ogrzewa również powietrze znajdujące się nad nim, to wznosi się, wraz z podnoszonymi drobinkami, powodując silny wiatr.

ZOBACZ TEŻ: Jak powstają burze piaskowe i gdzie występują. Czy zdarzają się w Polsce?

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

W nocy i rano w piątek na drogach w prawie całej Polski będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl