Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo, bo rozświetli je Truskawkowy Księżyc. Czerwcowa pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie bardziej pomarańczowy niż podczas typowych nocy. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.
W nocy z piątku na sobotę będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca. Maksimum tego zjawiska przypadnie na godzinę 03.08 w sobotę. Czerwcowa pełnia zwana jest Truskawkową.
Efektowne zjawisko
Jak wyjaśnił w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna z uwagi na to, że przypadnie bardzo krótko po letnim przesileniu.
- Dziś pełnia Księżyca. I to nie byle jaka! To będzie najniższa pełnia Księżyca od 2006 rok. Tej nocy w najdalej wysuniętym na północ miejscu Polski, Księżyc będzie górował zaledwie 6 stopni nad horyzontem - wyjaśnił Wójcicki. Dodał, że podczas dzisiejszej pełni Księżyc może się wydawać większy niż zwykle i wyraźnie bardziej pomarańczowy niż podczas typowych nocy. - Nie ma co się zastanawiać - to po prostu trzeba zobaczyć! - podkreślił.
Wynika to z położenia Księżyca w pełni względem Słońca. Z perspektywy ziemskiego obserwatora pełnie znajdują się "naprzeciwko" naszej gwiazdy, więc gdy w dniu przesilenia letniego Słońce znajdzie się najwyżej na niebie, Księżyc będzie stosunkowo nisko. W wyższych szerokościach geograficznych tak niski Księżyc prześwieca przez większą ilość atmosfery, przez co może mieć pomarańczowy lub czerwonawy kolor - właśnie dlatego wschody i zachody słońca są czerwone.
Czy pogoda dopisze?
Niestety aura może utrudnić obserwacje pełni, bowiem w nocy będzie pochmurno z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Pojawią się też gwałtowne burze. Tylko na Podlasiu do rana dopisze pogodna aura.
Truskawkowa pełnia Księżyca. Skąd taka nazwa?
Zwyczajowe nazwy pełni Księżyca zostały nadane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem, co nawiązuje do okresu zbierania truskawek. Inne określenia wywodzące się z tego kręgu kulturowego to Księżyc Zielonej Kukurydzy albo Gorący Księżyc. Plemiona celtyckie nazywały czerwcową pełnię Końskim Księżycem, Miodowym Księżycem i Różanym Księżycem.
Pełnia Księżyca
Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia.
Źródło: Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: 346861030