Pandy wielkie żyjące w zoo mogą cierpieć na "jet lag" - donoszą brytyjscy naukowcy. Dzieje się tak, kiedy wewnętrzny zegar dobowy zwierząt jest zaburzony.
Pandy wielkie, podobnie jak wszystkie zwierzęta, posiadają swój cykl dobowy - wewnętrzny zegar ciała, który mówi im, co mają robić o określonej porze dnia. Jest on regulowany przez dochodzące z otoczenia bodźce.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Frontiers in Psychology", wykazało, że żyjące w zoo zwierzęta mogą cierpieć na "jet lag". Dzieje się tak, gdy bodźce, na które są narażone w niewoli, nie odpowiadają tym pochodzącym z ich naturalnego środowiska. Może to doskwierać na przykład pandom wielkim (Ailuropoda melanoleuca).
- Zwierzęta, w tym ludzie, wykształciły swój wewnętrzny rytm dobowy. Synchronizują go ze środowiskiem, w którym żyją - powiedziała Kristine Gandia, główna autorka badania, doktorantka na University of Stirling w Szkocji. - Kiedy wewnętrzny zegar nie jest zsynchronizowany ze środowiskiem zewnętrznymi, takimi jak światło i temperatura, zwierzęta doświadczają niekorzystnych skutków. U ludzi może to przejawiać się jet lagiem (zespół nagłej zmiany strefy czasowej), a także problemami metabolicznymi - dodała.
Zwierzęcy "jet lag"
Gandia i zespół badaczy postanowili zrozumieć, w jaki sposób "jet lag" wpływa na jakość życia zwierząt w zoo. Pandy wielkie zostały wybrane do tego eksperymentu częściowo dlatego, że prowadzą bardzo sezonowe życie. Migracje odbywają się wiosną, ponieważ zwierzęta te jedzą określony gatunek bambusa i wyruszają w poszukiwaniu nowych pędów. Wiosna to także okres godowy.
- Pandy są bardzo dobrymi zwierzętami, na których można się skupić - powiedziała Gandia. - Są bardzo popularne w ogrodach zoologicznych, a wiele z nich ma zainstalowane kamery na wybiegach, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak zmienia się ich zachowanie na różnych szerokościach geograficznych - dodała. Kamery umożliwiły naukowcom monitorowanie zachowania pand przez 24 godziny na dobę.
Z obserwacji badaczy wynika, że pandy żyjące w niewoli poza swoją szerokością geograficzną (żyją one zwykle między 26 a 42 stopniem szerokości geograficznej północnej) okazały się mniej aktywne, co mogło być spowodowane tym, że światło dzienne i temperatura różniły się od tych w ich naturalnym środowisku.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: leungchopan/AdobeStock