TVN Meteo | Ciekawostki

Odpady wielkogabarytowe - lista, miejsce zbierania, odbiór i wywóz śmieci wielkogabarytowych

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
gov.pl, warszawa19115.p
Strażnicy dostali 30 nowych fotopułapek
Strażnicy dostali 30 nowych fotopułapekTVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 ŁódźStrażnicy dostali 30 nowych fotopułapek

Odpady wielkogabarytowe, potocznie nazywane „gabarytami”, to nic innego jak odpady dużych rozmiarów. Ale uwaga - nie każdy duży śmieć można uznać za odpad wielkogabarytowy. Zanim wystawisz gabaryty przed dom, sprawdź, co zalicza się do śmieci wielkogabarytowych i gdzie można je składować.

● Odpady wielkogabarytowe to zużyte i niepotrzebne przedmioty dużych rozmiarów, takie jak meble czy rowery. ● Do odpadów wielkogabarytów nie zaliczają się m.in. pralki, lodówki inne elektrośmieci, a także odpady poremontowe. ● Dokładną informację dotyczącą śmieci wielkogabarytowych, które są dozwolone w twoim miejscu zamieszkania, otrzymasz od służb komunalnych obsługujących tę lokalizację.  ● Odpady wielkogabarytowe można wystawiać w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.  ● Wywóz śmieci wielkogabarytowych odbywa się w wyznaczonym wcześniej terminie.

Śmieci wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe to dużych rozmiarów odpady. Za gabaryty uznaje się np. meble, materace, duże zabawki. Jednak to nie rozmiar decyduje o tym, co można uznać za śmieci wielkogabarytowe. Gabarytami nie są np. opony samochodowe, odpady budowlane, nawet duże płyty z karton-gipsu, sanitariaty, stolarka okienna itp. Odbiór odpadów wielkogabarytowych i miejsce ich składowania różni się ze względu na miejsce zamieszkania, rodzaj zabudowy itd.

Lista odpadów wielkogabarytowych

Co można oddać na gabaryty? Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy m.in.: ● meble - stoły, krzesła, łóżka, szafy itp., ● meble tapicerowane - fotele, pufy, sofy, ● dywany, ● wózki dziecięce, ● rowery, ● duże zabawki.

Czego nie zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych? Na gabaryty nie wolno wystawiać śmieci takich jak: ● sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. telewizory, odkurzacze, pralki czy lodówki, ● sanitariaty, np. muszle toaletowe, wanny, umywalki, ● materiały budowlane i odpady poremontowe, ● stolarka okienna i drzwiowa: okna, drzwi, framugi, ● opony samochodowe, ● duże kartony.

Tego rodzaju odpady wymagają innej metody utylizacji, dlatego zbierane i wywożone są osobno.

ZOBACZ >> Stary telewizor, zepsuta suszarka, lodówka po babci. Sześć pomysłów na to, co z nimi zrobić

Śmieci wielkogabarytowe - gdzie wystawiać?

Odpady wielkogabarytowe można wystawiać w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Punkt składowania gabarytów wyznacza najczęściej administracja budynku, informując również o dacie odbioru odpadów wielkogabarytowych. Chociaż często zdarza się, że przy altankach śmietnikowych mieszkańcy domów wielorodzinnych składują stare meble i inne gabaryty, nie zawsze jest to dozwolone. 

Odpady wielkogabarytowe zbierane są luzem w określonym miejscu lub (rzadziej) w specjalnych pojemnikach (kontenerach) ustawionych przez firmę odbierającą odpady komunalne. Najczęściej zbiórka śmieci wielkogabarytowych jest zapowiadana na konkretny dzień, a gabaryty wystawia się w wyznaczonym miejscu nie wcześniej niż dzień wcześniej. 

Wywóz śmieci wielkogabarytowych

Wywóz śmieci wielkogabarytowych odbywa się cyklicznie w wyznaczonym wcześniej terminie. Poza tymi terminami, możesz w każdym momencie oddać odpady wielkogabarytowe do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-u). Inną opcją jest zamówienie kontenera w firmie, która odbierze go w wyznaczonym przez ciebie terminie lub skorzystanie z usług firm oferujących opróżnianie mieszkań czy piwnic. 

Autor:ks//mro

Źródło: gov.pl, warszawa19115.p

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości