Stary telewizor, zepsuta suszarka, lodówka po babci. Sześć pomysłów na to, co z nimi zrobić

Konsumenci mają prawo do bezpłatnego pozbycia elektrośmieci śmiecicommons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex Proimos

Co zrobić, kiedy w szufladach zalegają zepsute komórki i sprzęt do komputera, a stara pralka od miesięcy zalega w piwnicy? Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016 roku weszła w życia nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która daje konsumentom nowe możliwości bezpłatnego pozbycia się elektrośmieci.

Oto co można, a czego nie wolno robić ze starym sprzętem.

1. Nie wyrzucaj elektroniki do śmietnika

Łatwo zauważyć, że wśród pojemników, do których wyrzucamy nasze codzienne odpadki brakuje odrębnego przeznaczonego na sprzęty elektryczne i elektroniczne, które odmówiły posłuszeństwa. Odczytajmy to jako jasny sygnał, że tych sprzętów nie można wyrzucać na śmietnik. Tym bardziej nie można zostawiać ich pod śmietnikiem, ani wywozić np. do lasu.

Dlaczego? Do produkcji tych urządzeń wykorzystano wiele cennych, a często też rzadkich surowców – metali, tworzyw sztucznych, złota i srebra. Wyrzucanie ich na śmietnik jest marnowaniem tych surowców. Po drugie, wszystkie urządzenia, które mamy w domu po zużyciu wymagają specjalistycznego demontażu, bo należą do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych - zwracają uwagę autorzy przewodnika.

W szczególności chodzi o lodówki, telewizory, monitory oraz świetlówki.

2. Pralka za pralkę

Jeśli zamierzasz kupić w sklepie nowe urządzenie, oddaj stare, którego już nie potrzebujesz. Sklep ma obowiązek przyjąć bezpłatnie każdy zużyty sprzęt, jeśli w tym samym czasie kupujesz w nim nowe urządzenie tego samego typu (czyli np. kuchenkę za kuchenkę, pralkę za pralkę).

Zamawiasz dowóz nowego urządzenia do domu? W takim przypadku sklep ma również obowiązek odebrać za darmo z Twojego domu stary sprzęt tego samego rodzaju. Nie ma znaczenia, czy usługa dowozu jest darmowa czy za nią dopłacasz.

3. Zakupy przez internet

Kupując sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie internetowym po prostu zgłoś, że chciałbyś także oddać zużyty. Także sklepy internetowe mają bowiem obowiązek odebrać od Twoje stare urządzenie, jeśli jest ono tego samego typu, co właśnie kupowane.

Nie należy martwić się o koszty. Odbiór zużytego urządzenia musi być zawsze bezpłatny.

4. Drobna elektronika

Jak zwracają uwagę autorzy przewodnika, wyrzucanie drobnych sprzętów do zwykłych pojemników na śmieci, to niestety wciąż powszechne zjawisko.

Aby mu przeciwdziałać od 1 stycznia tego roku wszystkie urządzenia o wymiarach nie przekraczających 25 cm, można nieodpłatnie oddać w większym sklepie RTV-AGD (o powierzchni powyżej 400 m2). Idąc na zakupy, np. do centrum handlowego po prostu zabierz ze sobą stary telefon, mikser czy zepsuty czajnik.

5. Niepotrzebny sprzęt wielkogabarytowy

Dostałeś pralkę od kogoś z rodziny i chcesz się pozbyć starej? Znajdź w internecie najbliższy punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK) i zawieź tam zużyty sprzęt. Zgodnie z prawem, taki punkt musi działać w każdej gminie, tak aby korzystanie z niego było wygodne dla mieszkańców.

Inną możliwością jest kontakt z pobliskim zakładem przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zakłady takie często bezpłatnie odbierają sprzęt bezpośrednio z domu.

6. Zbiórki elektroodpadów

To jednak nie wszystko. Jak wskazują bowiem autorzy przewodnika, od czasu do czasu gminy organizują specjalne zbiórki elektroodpadów.

Sprawdż na stronie internetowej albo zapytaj w urzędzie gminy, czy taka zbiórka jest planowana. Często jest ona połączona z festynem na świeżym powietrzu, czasem odpady zbiera specjalnie oznakowany samochód, który podjedzie bezpośrednio pod dom.

Przewodnik Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o ziemi tonącej w śmieciach (13.05.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex Proimos

Pozostałe wiadomości

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

Nie milkną komentarze na temat pierwszego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki. Internauci krytykują zbyt małą ich zdaniem liczbę pasażerów, którzy pojechali do Chorwacji w ostatni piątek. PKP Intercity tłumaczy, że liczba ta jest zgodna z zakładaną. Dziś nad Adriatyk jadą kolejni pasażerowie.

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Od debiutu narzędzi AI (sztucznej inteligencji) takich jak ChatGPT o jedną trzecią spadła liczba ogłoszeń o pracę dla początkujących pracowników w Wielkiej Brytanii - podał "The Telegraph".

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Źródło:
PAP

Opłata mocowa od 1 lipca ponownie pojawi się na naszych rachunkach za prąd. To dlatego, że wygasły przepisy, które zawiesiły jej funkcjonowanie. Opłata wynosi od 2,86 do 16,01 złotego netto miesięcznie w zależności od zużycia prądu.

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Źródło:
PAP

Od wtorku 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 złotych przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął pierwsze wypłaty renty wdowiej. We wtorek dodatkowe pieniądze otrzyma 86 tysięcy wdów i wdowców – poinformował dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS Bartosz Gaca. Dodał, że średnia kwota renty wdowiej wyniesie około 350 złotych. Wynikająca z przepisów kwota maksymalna to nieco ponad 5,6 tysiąca złotych.

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

W wakacje za granicą łatwo natknąć się na produkty z Polski. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi polskie jabłka, piwo czy lody - informuje "Rzeczpospolita".

Hity eksportowe z Polski

Hity eksportowe z Polski

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP