Rynki

Stary telewizor, zepsuta suszarka, lodówka po babci. Sześć pomysłów na to, co z nimi zrobić

Rynki

commons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex ProimosKonsumenci mają prawo do bezpłatnego pozbycia elektrośmieci śmieci

Co zrobić, kiedy w szufladach zalegają zepsute komórki i sprzęt do komputera, a stara pralka od miesięcy zalega w piwnicy? Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016 roku weszła w życia nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która daje konsumentom nowe możliwości bezpłatnego pozbycia się elektrośmieci.

Oto co można, a czego nie wolno robić ze starym sprzętem.

1. Nie wyrzucaj elektroniki do śmietnika

Łatwo zauważyć, że wśród pojemników, do których wyrzucamy nasze codzienne odpadki brakuje odrębnego przeznaczonego na sprzęty elektryczne i elektroniczne, które odmówiły posłuszeństwa. Odczytajmy to jako jasny sygnał, że tych sprzętów nie można wyrzucać na śmietnik. Tym bardziej nie można zostawiać ich pod śmietnikiem, ani wywozić np. do lasu.

Dlaczego? Do produkcji tych urządzeń wykorzystano wiele cennych, a często też rzadkich surowców – metali, tworzyw sztucznych, złota i srebra. Wyrzucanie ich na śmietnik jest marnowaniem tych surowców. Po drugie, wszystkie urządzenia, które mamy w domu po zużyciu wymagają specjalistycznego demontażu, bo należą do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych - zwracają uwagę autorzy przewodnika.

W szczególności chodzi o lodówki, telewizory, monitory oraz świetlówki.

2. Pralka za pralkę

Jeśli zamierzasz kupić w sklepie nowe urządzenie, oddaj stare, którego już nie potrzebujesz. Sklep ma obowiązek przyjąć bezpłatnie każdy zużyty sprzęt, jeśli w tym samym czasie kupujesz w nim nowe urządzenie tego samego typu (czyli np. kuchenkę za kuchenkę, pralkę za pralkę).

Zamawiasz dowóz nowego urządzenia do domu? W takim przypadku sklep ma również obowiązek odebrać za darmo z Twojego domu stary sprzęt tego samego rodzaju. Nie ma znaczenia, czy usługa dowozu jest darmowa czy za nią dopłacasz.

3. Zakupy przez internet

Kupując sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie internetowym po prostu zgłoś, że chciałbyś także oddać zużyty. Także sklepy internetowe mają bowiem obowiązek odebrać od Twoje stare urządzenie, jeśli jest ono tego samego typu, co właśnie kupowane.

Nie należy martwić się o koszty. Odbiór zużytego urządzenia musi być zawsze bezpłatny.

4. Drobna elektronika

Jak zwracają uwagę autorzy przewodnika, wyrzucanie drobnych sprzętów do zwykłych pojemników na śmieci, to niestety wciąż powszechne zjawisko.

Aby mu przeciwdziałać od 1 stycznia tego roku wszystkie urządzenia o wymiarach nie przekraczających 25 cm, można nieodpłatnie oddać w większym sklepie RTV-AGD (o powierzchni powyżej 400 m2). Idąc na zakupy, np. do centrum handlowego po prostu zabierz ze sobą stary telefon, mikser czy zepsuty czajnik.

5. Niepotrzebny sprzęt wielkogabarytowy

Dostałeś pralkę od kogoś z rodziny i chcesz się pozbyć starej? Znajdź w internecie najbliższy punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK) i zawieź tam zużyty sprzęt. Zgodnie z prawem, taki punkt musi działać w każdej gminie, tak aby korzystanie z niego było wygodne dla mieszkańców.

Inną możliwością jest kontakt z pobliskim zakładem przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zakłady takie często bezpłatnie odbierają sprzęt bezpośrednio z domu.

6. Zbiórki elektroodpadów

To jednak nie wszystko. Jak wskazują bowiem autorzy przewodnika, od czasu do czasu gminy organizują specjalne zbiórki elektroodpadów.

Sprawdż na stronie internetowej albo zapytaj w urzędzie gminy, czy taka zbiórka jest planowana. Często jest ona połączona z festynem na świeżym powietrzu, czasem odpady zbiera specjalnie oznakowany samochód, który podjedzie bezpośrednio pod dom.

Przewodnik Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o ziemi tonącej w śmieciach (13.05.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY 2.0) | Alex Proimos