Nie widzieliście jeszcze komety? Znów macie szansę

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na waszych zdjęciach
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na waszych zdjęciach
Kontakt24
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na waszych zdjęciachKontakt24

Kometa C/2023 A3 oddala się od nas, a więc nie jest tak jasna jak w ostatnich dniach, ale nic straconego. W tym tygodniu w obserwacjach obiektu nie będzie przeszkadzać już silny blask Księżyca. Wieczorem znów warto spojrzeć na niebo.

W ubiegłym tygodniu wieczorami mogliśmy obserwować krążącą wysoko nad naszymi głowami kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Odkryta w 2023 roku, pochodzi najprawdopodobniej z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. Ponieważ w drugiej połowie tygodnia Księżyc wszedł w fazę pełni, jego blask mógł utrudniać oglądanie przelatującego obiektu.

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć komety, mamy dobrą informację. Choć jest ona coraz dalej od Ziemi i Słońca, a dlatego jej jasność się zmniejsza, to w ciągu najbliższych dni w jej obserwacjach nie będzie przeszkadzał już Srebrny Glob.

Kiedy i gdzie szukać komety C/2023 A3

Kometa jest dobrze widoczna około 1,5 godziny po zachodzie Słońca (w środkowej Polsce to okolice godz. 19). W poniedziałek pojawiła się na ciemniejącym niebie jeszcze przed wschodem Księżyca, który nastąpił pół godziny później.

Ponieważ nasz naturalny satelita wschodzi coraz później, okres widoczności komety bez blasku Księżyca każdego dnia wydłuży się o godzinę. Obiekt będzie znikał na niebie około godz. 21.40.

Jak dodaje autor bloga "Z głową w gwiazdach", komety należy szukać na tle konstelacji Wężownika. "Spoglądajcie w kierunku południowo-zachodniego horyzontu. Ok. 19.00 kometa znajdować się będzie na wysokości ok. 25° nad linią widnokręgu" - pisze. Wójcicki radzi również, że w przypadku trudności ze zlokalizowaniem komety warto wykonać smartfonem kilkusekundowe zdjęcie w trybie nocnym.

Jeżeli uda się wam dostrzec kometę na niebie, wyślijcie zdjęcia na Kontakt24!

Autorka/Autor:ps

Źródło: "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz/Kontakt24

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację spokojnej, wyżowej aury. Nie zburzy jej nawet nadchodzący chłodny front atmosferyczny, który przyniesie ze sobą jedynie słabe opady deszczu oraz krótkie ochłodzenie. Miejscami termometry wskażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Napłynie do nas zwrotnikowe ciepło

Napłynie do nas zwrotnikowe ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Wtorek 22.10 przyniesie pogodną i słoneczną aurę w większości kraju. Termometry wskażą od 14 do nawet 20 stopni Celsjusza. W nocy lokalnie mogą pojawiać się słabe opady deszczu oraz silne zamglenia.

Pogoda na jutro - wtorek 22.10. Noc mglista i lokalnie deszczowa, a co czeka nas za dnia?

Pogoda na jutro - wtorek 22.10. Noc mglista i lokalnie deszczowa, a co czeka nas za dnia?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z wiatrem dochodzącym w porywach do 130 kilometrów na godzinę przeszły pod koniec minionego tygodnia przez południowo-wschodnią Australię. Do niektórych miejsc wciąż nie dociera prąd. Mieszkańcy południowych stanów zmagają się w ostatnich dniach również z ogromnymi upałami.

Pozalewało drogi, powybijało szyby w oknach, a słupki rtęci pokazały piekielne wartości

Pozalewało drogi, powybijało szyby w oknach, a słupki rtęci pokazały piekielne wartości

Źródło:
9news.com.au, abc.net.au, weatherzone.com.au

Choć Oscar, który w niedzielę jako huragan dotarł do dotkniętej brakiem prądu Kuby, osłabł i stał się burzą tropikalną, wciąż niesie ze sobą ryzyko powodzi. Żywioł do środy może sprowadzić na wyspę duże ilości deszczu.

W kraju ogarniętym blackoutem może dojść do powodzi

W kraju ogarniętym blackoutem może dojść do powodzi

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Prawie milion osób w Sudanie Południowym ucierpiało przez najgorszą od dekad powódź - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne opady w czasie pory deszczowej w Afryce Środkowej i Zachodniej są wyjątkowo obfite.

Ucierpiało prawie milion osób. "Poziom wody nadal rośnie"

Ucierpiało prawie milion osób. "Poziom wody nadal rośnie"

Źródło:
BBC, ONZ, tvnmeteo.pl

Burza Ashley uderzyła w Wielką Brytanię i Irlandię, niosąc obfite opady deszczu i wiatr o huraganowej sile. W niedzielę na Wyspach zapanował chaos komunikacyjny - odwołano dziesiątki lotów i kursów promowych, a powyrywane drzewa uszkodziły trakcje kolejowe. Na nagraniu widać problemy, z jakimi mierzyli się piloci podchodzący do lądowania w Dublinie.

Samolot kontra huraganowy wiatr. Burza Ashley nad Wyspami Brytyjskimi

Samolot kontra huraganowy wiatr. Burza Ashley nad Wyspami Brytyjskimi

Źródło:
The Independent, Irish Examiner

Ekstremalne opady deszczu sparaliżowały północne i południowe regiony Włoch. W poniedziałek po powodzi w Kalabrii na jednej z krajowych dróg zapadła się ziemia. Na miejscu interweniowały lokalne jednostki straży pożarnej.

Ziemia zapadła się na środku jezdni. W dziurę wpadł samochód

Ziemia zapadła się na środku jezdni. W dziurę wpadł samochód

Źródło:
Reuters, ANSA, fanpage.it, RaiNews.it

Uznawany za gatunek wymarły na terenie województwa łódzkiego żółw błotny ma powrócić między innymi do Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczął się program reintrodukcji tych gadów.

Wymarły gatunek wraca do województwa łódzkiego

Wymarły gatunek wraca do województwa łódzkiego

Źródło:
PAP

Wkrótce możemy spodziewać się nawet prawie 20 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami wyjątkowo ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Duże stado żubrów pasące się na łące, a wśród nich młode osobniki - taka scena została uchwycona w Puszczy Knyszyńskiej. W tym kompleksie leśnym występuje liczebna populacja majestatycznych ssaków, jedna z największych na świecie. Nagranie zwierząt otrzymaliśmy na Kontakt24.

Klan żubrów wyszedł z lasu. Należy do wyjątkowej populacji

Klan żubrów wyszedł z lasu. Należy do wyjątkowej populacji

Źródło:
Kontakt24, Białowieski Park Narodowy, Nadleśnictwo Krynki

Na skutek ulew włoska Emilia-Romania znalazła się pod wodą. Bez dachu nad głową pozostaje ponad trzy tysiące mieszkańców regionu, a zalania wyrządziły szczególnie poważne szkody w Bolonii. To druga poważna powódź, jaka nawiedziła region w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Do miasta wlała się "lawina wody". Oszalały systemy pomiarowe

Do miasta wlała się "lawina wody". Oszalały systemy pomiarowe

Źródło:
ANSA, Giornale Trentino

Słońce znalazło się w maksimum swojego cyklu. Jak wyjaśnili badacze z NASA i Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, okres największej aktywności naszej gwiazdy jeszcze się nie kończy. Nadchodzące miesiące mogą przynieść kolejne burze geomagnetyczne i zorze polarne rozświetlające niebo.

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Źródło:
NASA

Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała w sobotę 67-latka, który zbierał grzyby w środkowo-zachodniej Słowacji. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. - Zszedłem ze wzgórza, a samica niedźwiedzia wybiegła z dwoma młodymi i natychmiast mnie zaatakowała - opowiadał o zdarzeniu ranny.

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, noviny.sk

Słowacka Horska Zachranna Sluzba poinformowała w sobotę wieczorem o śmierci 67-letniego Polaka w Tatrach Wysokich. Mężczyzna zasłabł na szlaku pod Rakuską Czubą (słowacka nazwa Velka Svisztovka), uderzył się w głowę i stracił przytomność. Nie udało się go uratować.

Wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje turysta z Polski

Wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje turysta z Polski

Źródło:
PAP, HZS

Ulewy nawiedziły stan Nowy Meksyk. Żywioł szczególnie dotknął miasto Roswell, gdzie wody powodziowe uszkodziły wszystkie prowadzące do niego drogi, a wezbrane rzeki porywały auta. Dwie osoby zginęły, 40 zostało hospitalizowanych.

Rekordowe opady zmyły wszystkie drogi do miasta

Rekordowe opady zmyły wszystkie drogi do miasta

Źródło:
PAP, NWS Albuquerque, The Daily Herald

Intensywne opady deszczu nawiedziły West Vancouver, gminę położoną w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Ulice zmieniły się tam w rwące potoki. Ulewy były wywołane przez tak zwaną rzekę atmosferyczną.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Koty łączą konkretne słowa z obrazami. Jak wynika z badań japońskich naukowców, mruczki uczą się powiązań między dźwiękiem a bodźcem wizualnym bez specjalnego treningu z nagrodami. Co ciekawe, proces ten jest zbliżony do sposobu, w jaki ludzkie niemowlęta uczą się nowych słów.

Koty potrafią uczyć się nowych słów nie gorzej niż niemowlęta

Koty potrafią uczyć się nowych słów nie gorzej niż niemowlęta

Źródło:
Science

Dwa dzikie słonie zginęły w zderzeniu z jadącym pociągiem w północno-wschodniej Sri Lance. Załoga pociągu wyszła ze zderzenia bez szwanku, ale wykoleiły się dwie cysterny przewożące benzynę.

Słonie zderzyły się z nadjeżdżającym pociągiem

Słonie zderzyły się z nadjeżdżającym pociągiem

Źródło:
PAP

W Kalifornii obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, lokalnie nazywanym "diabelskim". Charakteryzuje się on ciepłymi, suchymi podmuchami, które przyspieszają rozprzestrzenianie się ognia. Tysiące mieszkańców zostało odciętych od dostaw prądu, a miasta pokryły się warstwą naniesionego przez wiatr pyłu.

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Źródło:
ABC 7, CBS News, PBS News

Na Florydzie rośnie liczba przypadków zakażenia mięsożerną bakterią Vibrio vulnificus. Nagły skok zachorowań związany jest z przejściem dwóch huraganów, Helene i Milton, oraz przyniesionymi przez nie opadami. Patogen ten może powodować martwicę tkanek, a w niektórych przypadkach zakażenie prowadzi do śmierci.

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Źródło:
CNN, Florida Department of Health, tvnmeteo.pl

Trwa największe w historii zjawisko blaknięcia koralowców. Jak wynika z badań amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, do tej pory dotknęło ono około 77 procent raf na świecie. Eksperci ostrzegają, że chociaż blaknięcie jest odwracalne, może poważnie uszkodzić te wrażliwe ekosystemy.

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Źródło:
Reuters, AFP, NOAA, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Długie przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii i Holandii. Zdaniem ekspertów, stanie może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Źródło:
PAP, academic.oup.com

Wodny lód na Marsie może tworzyć środowisko przyjazne życiu. Naukowcy przeanalizowali warunki panujące pod pokrywami lodowymi i odkryli, że w niektórych regionach Czerwonej Planety byłyby one wystarczające do podtrzymania życia. Proces, który umożliwiałby mikrobom przetrwanie, możemy obserwować także na Ziemi.

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Źródło:
PAP, NASA

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

Tysiące czarnych kulek zostały wyrzucone na plaże w okolicach Sydney. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają one ropę naftową. Źródło zanieczyszczenia pozostaje nieznane - do momentu jego ustalenia plaże pozostaną zamknięte.

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Źródło:
ABC News, Reuters

Skąd wzięły się meteoryty, które znajdujemy na Ziemi? Dotychczas źródła większości z nich były nieznane. Nieco światła na tę tajemnicę rzuca seria badań, w której naukowcy starali się określić pochodzenie najpowszechniejszych kosmicznych skał. Jak się okazuje, tysiące meteorytów wzięły swój początek w zaledwie kilku punktach Układu Słonecznego.

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Źródło:
PAP, astronomy.com, ScienceAlert

Przed nami pogodny weekend, który część z nas spędzi, zbierając grzyby. Pamiętajmy o tym, by zbierać tylko te, które dobrze znamy. Jeżeli popełnimy błąd, może nas to kosztować nawet życie. - Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują od 4 do 8 godzin od spożycia. Najczęściej w trzeciej, czwartej dobie dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby i nerek - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Źródło:
PAP

Duża, ciemna plama pojawiła się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej na początku października. Naukowcy wyjaśniają, że jest ona powiązana ze zmianami klimatu, ale w dość nieoczekiwany sposób.

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Źródło:
Copernicus, tvnmeteo.pl

Nietypową interwencję przeprowadziła policja w Bay Village w amerykańskim stanie Ohio. Funkcjonariusze musieli usunąć z drogi wielką dmuchaną dynię. Nie było łatwo.

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Źródło:
Reuters