Spektakularna migracja. Naukowcy próbują wyjaśnić zachowanie wieloryba

Źródło:
BBC, Royal Society Open Science
Humbaki u wybrzeży Brazylii (nagranie archiwalne)
Humbaki u wybrzeży Brazylii (nagranie archiwalne)Archiwum Reutera
wideo 2/5
Humbaki u wybrzeży Brazylii (nagranie archiwalne)Archiwum Reutera

W pobliżu Zanzibaru w Oceanie Indyjskim sfotografowano humbaka, którego pięć lat wcześniej widziano u wybrzeży Kolumbii. Oznacza to, że zwierzę pokonało dystans co najmniej 13 tysięcy kilometrów - to prawdopodobnie najdłuższa trasa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Zjawisko to jednak niekoniecznie jest pozytywne, a według naukowców odpowiedzialne za niego mogą być zmiany klimatu.

Z artykułu opublikowanego przez międzynarodową grupę badaczy na łamach "Royal Society Open Science" w środę wynika, że dorosły samiec humbaka - jednego z gatunków potocznie nazywanych wielorybami - widziany w pobliżu Bahía Solano w Kolumbii w 2017 roku, pięć lat później został sfotografowany u wybrzeży Zanzibaru na Oceanie Indyjskim. Oznacza to, że zwierzę pokonało dystans co najmniej 13 tysięcy kilometrów, opływając niemal połowę kuli ziemskiej.

Długopłetwiec oceaniczny, humbak (zdjęcie poglądowe)Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Antylopa z Afryki w mazurskich lasach

Spektakularna migracja humbaka

Autorzy artykułu ustalili, że samiec widziany w wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego to ten sam humbak dzięki stronie happywhale.com, na której znajdują się tysiące zdjęć. Baza danych wykorzystuje sztuczną inteligencję do dopasowywania kształtów i wzorów ogonów humbaków i mapuje ich szlaki migracji na całym świecie.

Współautorka artykułu, dr Jekaterina Kałasznikowa z Tanzania Cetaceans Program oceniła dla BBC, że wyczyn humbaka jest "naprawdę imponujący i wyjątkowy", nawet biorąc pod uwagę, że jest przedstawicielem gatunku migrującego. Jej zdaniem trasa z Kolumbii do Zanzibaru to najprawdopodobniej najdłuższy dystans pokonany przez humbaka, jaki kiedykolwiek udało się zarejestrować.

Humbak (zdjęcie poglądowe)Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Prehistoryczni Amerykanie zajadali się mięsem mamutów

Coraz dłuższe trasy wielorybów

Humbaki pokonują duże odległości, płynąc z tropikalnych obszarów lęgowych do żerowisk w chłodniejszych akwenach. Jednak samiec zaobserwowany u wybrzeży Zanzibaru pokonał trasę między dwoma odległymi lęgowiskami. Dlaczego?

BBC wskazuje, że za przyczynę podejrzewa się zmiany klimatu. Wedle tej teorii to spadająca liczba skorupiaków, którymi żywią się humbaki, wpływa na wydłużenie ich tras. Wersja ta wymaga jednak potwierdzenia i istnieją alternatywne próby wyjaśnienia zjawiska. Inna teoria głosi, że humbaki odkrywają nowe tereny lęgowe, ponieważ ich populacje w różnych zakątkach globu odradzają się dzięki wysiłkom na rzecz ochrony gatunku. Kałasznikowa dodała, że za zmianami mogą stać również naturalne mechanizmy ewolucyjne.

Ale szlak humbaka widzianego u wybrzeży Zanzibaru jest wyjątkowy nie tylko z powodu pokonanego dystansu. Jak zauważają autorzy artykułu w "Royal Society Open Science", humbaki zwykle migrują równoleżnikowo. Ruch "podłużny" określa się jako "nietypowy" dla tego gatunku.

ZOBACZ TEŻ: Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: BBC, Royal Society Open Science

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Na południu Polski temperatura w ciągu najbliższej nocy może spaść do -17 stopni Celsjusza. Z kolei nad Bałtykiem wydano alarmy w związku z porywistym wiatrem.

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Nawet -17 stopni i silny wiatr. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

Pogoda w poniedziałek się poprawi. Śnieg będzie padać słabo już tylko w południowo-wschodniej Polsce. Termometry wskażą od -3 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.01. Opady w części kraju, od -3 do 2 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.01. Opady w części kraju, od -3 do 2 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Do 24 wzrosła liczba ofiar katastrofalnych pożarów, jakie od kilku dni trawią okolice Los Angeles. Walka z ogniem trwa od ubiegłego wtorku, a do tej pory spłonęło już co najmniej 15 300 hektarów terenu. Z powodu zagrożenia życia ponad 100 tysięcy osób zostało zmuszonych do ewakuacji. Według gubernatora Kalifornii obecna fala pożarów może być najbardziej niszczycielską katastrofą naturalną w historii USA.

"Hrabstwo Los Angeles przeżyło kolejną noc niewyobrażalnego horroru"

"Hrabstwo Los Angeles przeżyło kolejną noc niewyobrażalnego horroru"

Źródło:
PAP, Reuters

Po raz pierwszy w tym sezonie w czeskiej części Karkonoszy ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Trudne warunki występują także po słowackiej i polskiej stronie Tatr, gdzie również obowiązują alarmy. Ratownicy apelują o ostrożność.

Zagrożenie lawinowe w górach. "Zdradliwa sytuacja"

Zagrożenie lawinowe w górach. "Zdradliwa sytuacja"

Źródło:
PAP, TOPR, Horska Sluzba

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pod naporem mokrego śniegu w miejscowości Łobez (województwo zachodniopomorskie) zawaliły się dach i ściana w hurtowni materiałów budowlanych. Straż pożarna poinformowała, że nie ma osób rannych.

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Źródło:
TVN24

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW