Krzewy i drzewa owocowe. Ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami

Źródło:
bydgoszcz.pzd.pl
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/3
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24

Drzewa owocowe, zarówno w sadach, jak i w przydomowych ogródkach, często padają ofiarami szkodników. Jeśli zależy ci na ekologicznej uprawie owoców, postaw na środki ochrony przed szkodnikami, które nie zawierają chemii. Podpowiadamy, jakie ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami są skuteczne i kiedy należy je stosować.

● Drzewa owocowe, m.in. jabłonie, śliwy, czereśnie i wiśnie, są łakomym kąskiem dla szkodników, które powodują choroby, gorszą jakość owoców i mniejsze plony.

● Nie musisz używać chemii, żeby zwalczać szkodniki krzewów i drzew owocowych.

● Wśród ekologicznych metod ochrony drzew owocowych przed szkodnikami znajdują się np. preparaty na bazie oleju parafinowego oraz opryski z wyciągów roślin, takich jak skrzyp polny czy czosnek.

Drzewa owocowe w ekologicznej uprawie

Drzewa owocowe dają mniej plonów, a owoce są gorszej jakości, jeśli zaatakowały je szkodniki. Jeśli nie chcemy używać chemicznych preparatów szkodnikobójczych w naszych sadach lub przydomowych ogrodach, zależy nam na smaczniejszych i zdrowszych owocach, pozostaje nam zastosowanie ekologicznych metod ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami. Warto pamiętać, że chemiczne środki ochrony roślin szkodzą nie tylko niechcianym gościom, ale zabijają też pożyteczne owady, w tym pszczoły. Ekologiczną metodę dobieramy nie tylko do rodzaju atakującego drzewa szkodnika, ale też do pory roku, a nawet gatunku rośliny.

Drzewa owocowe: szkodniki atakujące uprawy

Szkodniki są dużym problemem w ekologicznej uprawie drzew owocowych, ponieważ dostępne środki do ich zwalczania są w większości oparte na chemii i niedozwolone w ogrodnictwie ekologicznym. Najbardziej zagrożone szkodnikami są jabłonie, wiśnie, śliwy i czereśnie.

W zależności od gatunku drzewa owocowego spustoszenie sieją m.in.:

chrząszcz kwieciak jabłkowiec – jego larwy uszkadzają pąki kwiatów jabłoni. Zwalcza się je ręcznie w trakcie kwitnienia - należy zerwać wszystkie uszkodzone pąki kwiatowe. Można też na początku czerwca założyć na pień drzewa tekturową opaskę, którą zdejmuje się po miesiącu i niszczy wraz z larwami; szpeciele/przędziorki - atakują jabłonie. Oprysk wykonuje się preparatami na bazie oleju parafinowego (na przedwiośniu), a w sezonie wegetacyjnym można używać preparatów siarkowych, które przy okazji chronią drzewa przed innymi chorobami. Warto też wprowadzić do sadu Dobroczynka gruszowca, który zwalcza nie tylko szpeciele, ale i przędziorki; mszyca jabłoniowa – uszkadza liście, pędy i zawiązki owocowe jabłoni. Mszyca jabłoniowa pojawia się wiosną i zasiedla wierzchołki pędów, osłabiając ich wzrost. Ekologiczne sposoby na te szkodniki to m.in. mydło ogrodnicze K 2 proc. z denaturatem 2 proc., roztwór z suszonego czosnku, wyciąg z czosnku; mszyca jabłoniowo-babkowa zasiedla wierzchołki pędów i liście jabłoni, uszkadzając pąki, kwiaty i zawiązki. Zwalcza się ją tak samo jak mszycę jabłoniową; bawełnica korówka żeruje na pędach, pniach, konarach oraz korzeniach jabłoni, osłabiając drzewo i narażając je na przemarznięcie zimą. Bawełnice zwalcza się tak samo jak mszyce żerujące na jabłoniach oraz przez usuwanie zainfekowanych pędów i konarów. owocówka jabłkóweczka to motyl, którego larwy uszkadzają owoce jabłoni. Robaczywieniu jabłek można zapobiec, używając środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (np. Madex SC, Ecodian-CP VP) oraz zakładając na przełomie czerwca i lipca tekturowe opaski na drzewa. Po zbiorach opaski wraz z larwami trzeba zniszczyć, to samo dotyczy robaczywych jabłek; nasionnica trześniówka - jej larwy zasiedlają owoce wiśni i czereśni. Dorosłe osobniki wyłapuje się na żółte lepy, przeprowadza się też eksperymentalne na razie opryski z wyciągu z miodli indyjskiej i wywaru z drewna krzewu quassia amara; mszyca czereśniowa uszkadza liście i pędy czereśni oraz wiśni. Zwalcza się ją tak samo jak inne mszyce, koniecznie trzeba to robić wczesną wiosną. Jeśli drzewo zostanie zainfekowane dużą ilością mszycy czereśniowej, pozostaje tylko niszczenie pędów z koloniami szkodnika; mszyca śliwowo-trzcinowa żeruje na pędach i liściach śliwy, przenosi wirus PPV wywołujący szarkę (ospowatość śliwy). Zwalcza ją Mydło Ogrodnicze K z dodatkiem denaturatu tak jak w przypadku mszyc żerujących na jabłoniach.

Ekologiczne opryski drzew owocowych wczesną wiosną

Pierwsze opryski drzew owocowych przeprowadza się na przedwiośniu, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Ekologiczne środki na szkodniki, których możesz użyć wczesną wiosną, żeby ochronić swoje krzewy i drzewa owocowe to m.in. preparaty olejowe. Środki olejowe tworzą na powierzchni zaatakowanej przez szkodniki roślinę powłokę, która odcina im dostęp do tlenu. Szkodniki, w tym mszyce, przędziorki i miseczniki, duszą się i giną. Opryski tymi produktami wykonujemy od końca lutego do połowy marca, żeby zniszczyć zimujące stadia rozwoju szkodników. Wśród preparatów olejowych znajdziesz te na bazie oleju parafinowego, np. Promanal 60 EC, Treol 770 EC, ale też równie skuteczny środek na bazie jadalnego oleju rydzowego (Emulpar 940 EC). Tego ostatniego można też użyć w trakcie sezonu, kiedy drzewa owocują.

Ekologiczne opryski krzewów i drzew owocowych wiosną

Wiosną, kiedy drzewo ma już dobrze rozwinięte pąki liściowe, stosuje się opryski miedzianem. W uprawach ekologicznych można używać preparatu w płynie o nazwie Miedzian Extra 350 SC. Można go używać do ochrony jabłoni i grusz przeciw parchowi (oprysk stosuje się wtedy, gdy pojawiają się pierwsze liście) i zarazie ogniowej (gdy pękają pąki). Opryski miedzianem są też skutecznym sposobem ochrony drzew brzoskwini przed kędzierzawością liści i rakiem bakteryjnym (przed tym ostatnim oprysk miedzianem może uratować także morele).

Jesienne opryski ekologiczne drzew owocowych

Jesienią można wykonywać opryski miedzianem i 5 proc. roztworem mocznika. Oprysk miedzianem wykonuje się albo zanim liście opadną, albo zaraz po ich opadnięciu. Roztworem mocznika spryskuje się obficie drzewa jabłoni tuż przed opadnięciem wszystkich liści - trzeba jednak pamiętać, żeby spryskać też te już leżące na ziemi. Taki oprysk powinien uchronić jabłoń przed parchem.

Roślinne metody ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami

Do ekologicznej ochrony drzew przed szkodnikami można też wykorzystywać właściwości niektórych roślin, np. skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, czosnku, pokrzywy, krwawnika pospolitego, cebuli. Są bezpieczne w stosowaniu przez cały sezon. Sporządza się z nich odwary lub kompost, a działają nie tylko jako środki szkodniko- i bakteriobójcze, ale są też cennym nawozem dla drzew i krzewów.

jabłonie i grusze - oprysk ze skrzypu polnego przeciwdziała parchowi jabłoni, a z krwawnika - mączniakowi jabłoni. Wykonuje się go, gdy pokażą się pierwsze liście i powtarza w okresie rozwoju zawiązków owoców oraz w czasie ich wzrostu. czereśnie i wiśnie - wyciąg z krwawnika i odwar ze skrzypu polnego mogą zapobiec brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Stosuje się go, kiedy pąki kwiatowe są białe i powtarza w czasie kwitnienia. brzoskwinie - oprysk z krwawnika, pokrzywy lub skrzypu polnego należy wykonać w czasie kwitnienia brzoskwiń, żeby zapobiec kędzierzawości liści brzoskwiń.

Pamiętaj: ekologiczne opryski drzew owocowych, także te na bazie wyciągów z roślin, wymagają użycia odzieży ochronnej tak samo jak środki chemiczne.

Źródła: Polski Związek Działkowców z Bydgoszczy bydgoszcz.pzd.pl, zachodniopomorski ośrodek doradztwa rolniczego zodr.pl, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy inhort.pl

Bibliografia: Danelski W.. "Ekologiczne metody zwalczania szkodników w sadach owocowych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Barzkowice 2014, [dostęp online: 28.03.2022] Rozpara E. i in., "Metody ochrony przed szkodnikami i chorobami w uprawach ekologicznych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Skierniewice 2013

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: bydgoszcz.pzd.pl

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 25.04 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowych regionów Polski powinni dziś uważnie obserwować niebo - mówią synoptycy. Najbliższe godziny mogą przynieść tam kolejne porcje obfitych opadów deszczu. O szczegółach opowiada Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W południowej części kraju mogą dziś wystąpić silne opady deszczu oraz burze. Z kolei w nocy i nad ranem w wielu regionach pojawią się przymrozki. Sprawdź szczegóły.

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Pogoda na dziś. Piątek 25.04 zapowiada się znacznie spokojniej niż czwartek, chociaż miejscami wciąż może zagrzmieć i spaść więcej deszczu. Na termometrach zobaczymy od 10 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News