Krzewy i drzewa owocowe. Ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami

Źródło:
bydgoszcz.pzd.pl
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/3
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24

Drzewa owocowe, zarówno w sadach, jak i w przydomowych ogródkach, często padają ofiarami szkodników. Jeśli zależy ci na ekologicznej uprawie owoców, postaw na środki ochrony przed szkodnikami, które nie zawierają chemii. Podpowiadamy, jakie ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami są skuteczne i kiedy należy je stosować.

● Drzewa owocowe, m.in. jabłonie, śliwy, czereśnie i wiśnie, są łakomym kąskiem dla szkodników, które powodują choroby, gorszą jakość owoców i mniejsze plony.

● Nie musisz używać chemii, żeby zwalczać szkodniki krzewów i drzew owocowych.

● Wśród ekologicznych metod ochrony drzew owocowych przed szkodnikami znajdują się np. preparaty na bazie oleju parafinowego oraz opryski z wyciągów roślin, takich jak skrzyp polny czy czosnek.

Drzewa owocowe w ekologicznej uprawie

Drzewa owocowe dają mniej plonów, a owoce są gorszej jakości, jeśli zaatakowały je szkodniki. Jeśli nie chcemy używać chemicznych preparatów szkodnikobójczych w naszych sadach lub przydomowych ogrodach, zależy nam na smaczniejszych i zdrowszych owocach, pozostaje nam zastosowanie ekologicznych metod ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami. Warto pamiętać, że chemiczne środki ochrony roślin szkodzą nie tylko niechcianym gościom, ale zabijają też pożyteczne owady, w tym pszczoły. Ekologiczną metodę dobieramy nie tylko do rodzaju atakującego drzewa szkodnika, ale też do pory roku, a nawet gatunku rośliny.

Drzewa owocowe: szkodniki atakujące uprawy

Szkodniki są dużym problemem w ekologicznej uprawie drzew owocowych, ponieważ dostępne środki do ich zwalczania są w większości oparte na chemii i niedozwolone w ogrodnictwie ekologicznym. Najbardziej zagrożone szkodnikami są jabłonie, wiśnie, śliwy i czereśnie.

W zależności od gatunku drzewa owocowego spustoszenie sieją m.in.:

chrząszcz kwieciak jabłkowiec – jego larwy uszkadzają pąki kwiatów jabłoni. Zwalcza się je ręcznie w trakcie kwitnienia - należy zerwać wszystkie uszkodzone pąki kwiatowe. Można też na początku czerwca założyć na pień drzewa tekturową opaskę, którą zdejmuje się po miesiącu i niszczy wraz z larwami; szpeciele/przędziorki - atakują jabłonie. Oprysk wykonuje się preparatami na bazie oleju parafinowego (na przedwiośniu), a w sezonie wegetacyjnym można używać preparatów siarkowych, które przy okazji chronią drzewa przed innymi chorobami. Warto też wprowadzić do sadu Dobroczynka gruszowca, który zwalcza nie tylko szpeciele, ale i przędziorki; mszyca jabłoniowa – uszkadza liście, pędy i zawiązki owocowe jabłoni. Mszyca jabłoniowa pojawia się wiosną i zasiedla wierzchołki pędów, osłabiając ich wzrost. Ekologiczne sposoby na te szkodniki to m.in. mydło ogrodnicze K 2 proc. z denaturatem 2 proc., roztwór z suszonego czosnku, wyciąg z czosnku; mszyca jabłoniowo-babkowa zasiedla wierzchołki pędów i liście jabłoni, uszkadzając pąki, kwiaty i zawiązki. Zwalcza się ją tak samo jak mszycę jabłoniową; bawełnica korówka żeruje na pędach, pniach, konarach oraz korzeniach jabłoni, osłabiając drzewo i narażając je na przemarznięcie zimą. Bawełnice zwalcza się tak samo jak mszyce żerujące na jabłoniach oraz przez usuwanie zainfekowanych pędów i konarów. owocówka jabłkóweczka to motyl, którego larwy uszkadzają owoce jabłoni. Robaczywieniu jabłek można zapobiec, używając środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (np. Madex SC, Ecodian-CP VP) oraz zakładając na przełomie czerwca i lipca tekturowe opaski na drzewa. Po zbiorach opaski wraz z larwami trzeba zniszczyć, to samo dotyczy robaczywych jabłek; nasionnica trześniówka - jej larwy zasiedlają owoce wiśni i czereśni. Dorosłe osobniki wyłapuje się na żółte lepy, przeprowadza się też eksperymentalne na razie opryski z wyciągu z miodli indyjskiej i wywaru z drewna krzewu quassia amara; mszyca czereśniowa uszkadza liście i pędy czereśni oraz wiśni. Zwalcza się ją tak samo jak inne mszyce, koniecznie trzeba to robić wczesną wiosną. Jeśli drzewo zostanie zainfekowane dużą ilością mszycy czereśniowej, pozostaje tylko niszczenie pędów z koloniami szkodnika; mszyca śliwowo-trzcinowa żeruje na pędach i liściach śliwy, przenosi wirus PPV wywołujący szarkę (ospowatość śliwy). Zwalcza ją Mydło Ogrodnicze K z dodatkiem denaturatu tak jak w przypadku mszyc żerujących na jabłoniach.

Ekologiczne opryski drzew owocowych wczesną wiosną

Pierwsze opryski drzew owocowych przeprowadza się na przedwiośniu, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Ekologiczne środki na szkodniki, których możesz użyć wczesną wiosną, żeby ochronić swoje krzewy i drzewa owocowe to m.in. preparaty olejowe. Środki olejowe tworzą na powierzchni zaatakowanej przez szkodniki roślinę powłokę, która odcina im dostęp do tlenu. Szkodniki, w tym mszyce, przędziorki i miseczniki, duszą się i giną. Opryski tymi produktami wykonujemy od końca lutego do połowy marca, żeby zniszczyć zimujące stadia rozwoju szkodników. Wśród preparatów olejowych znajdziesz te na bazie oleju parafinowego, np. Promanal 60 EC, Treol 770 EC, ale też równie skuteczny środek na bazie jadalnego oleju rydzowego (Emulpar 940 EC). Tego ostatniego można też użyć w trakcie sezonu, kiedy drzewa owocują.

Ekologiczne opryski krzewów i drzew owocowych wiosną

Wiosną, kiedy drzewo ma już dobrze rozwinięte pąki liściowe, stosuje się opryski miedzianem. W uprawach ekologicznych można używać preparatu w płynie o nazwie Miedzian Extra 350 SC. Można go używać do ochrony jabłoni i grusz przeciw parchowi (oprysk stosuje się wtedy, gdy pojawiają się pierwsze liście) i zarazie ogniowej (gdy pękają pąki). Opryski miedzianem są też skutecznym sposobem ochrony drzew brzoskwini przed kędzierzawością liści i rakiem bakteryjnym (przed tym ostatnim oprysk miedzianem może uratować także morele).

Jesienne opryski ekologiczne drzew owocowych

Jesienią można wykonywać opryski miedzianem i 5 proc. roztworem mocznika. Oprysk miedzianem wykonuje się albo zanim liście opadną, albo zaraz po ich opadnięciu. Roztworem mocznika spryskuje się obficie drzewa jabłoni tuż przed opadnięciem wszystkich liści - trzeba jednak pamiętać, żeby spryskać też te już leżące na ziemi. Taki oprysk powinien uchronić jabłoń przed parchem.

Roślinne metody ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami

Do ekologicznej ochrony drzew przed szkodnikami można też wykorzystywać właściwości niektórych roślin, np. skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, czosnku, pokrzywy, krwawnika pospolitego, cebuli. Są bezpieczne w stosowaniu przez cały sezon. Sporządza się z nich odwary lub kompost, a działają nie tylko jako środki szkodniko- i bakteriobójcze, ale są też cennym nawozem dla drzew i krzewów.

jabłonie i grusze - oprysk ze skrzypu polnego przeciwdziała parchowi jabłoni, a z krwawnika - mączniakowi jabłoni. Wykonuje się go, gdy pokażą się pierwsze liście i powtarza w okresie rozwoju zawiązków owoców oraz w czasie ich wzrostu. czereśnie i wiśnie - wyciąg z krwawnika i odwar ze skrzypu polnego mogą zapobiec brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Stosuje się go, kiedy pąki kwiatowe są białe i powtarza w czasie kwitnienia. brzoskwinie - oprysk z krwawnika, pokrzywy lub skrzypu polnego należy wykonać w czasie kwitnienia brzoskwiń, żeby zapobiec kędzierzawości liści brzoskwiń.

Pamiętaj: ekologiczne opryski drzew owocowych, także te na bazie wyciągów z roślin, wymagają użycia odzieży ochronnej tak samo jak środki chemiczne.

Źródła: Polski Związek Działkowców z Bydgoszczy bydgoszcz.pzd.pl, zachodniopomorski ośrodek doradztwa rolniczego zodr.pl, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy inhort.pl

Bibliografia: Danelski W.. "Ekologiczne metody zwalczania szkodników w sadach owocowych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Barzkowice 2014, [dostęp online: 28.03.2022] Rozpara E. i in., "Metody ochrony przed szkodnikami i chorobami w uprawach ekologicznych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Skierniewice 2013

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: bydgoszcz.pzd.pl

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN