Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?
Wielkanoc to czas, w którym na polskich stołach tradycyjnie królują jajka. Profesor Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przekonuje, że w ich spożyciu nie trzeba się ograniczać. - Osoby zdrowe, bez problemów z cholesterolem, według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mogą jeść 12 jaj na tydzień. Dietetycy mówią, że jeszcze więcej: dwa dziennie - powiedział Korczyński.
Jajko jest bogate w aminokwasy
Kurze jajko, które waży średnio 60 gramów, dostarcza nie tylko 90 kilokalorii energii, ale też 25 procent niezbędnych dla każdego organizmu aminokwasów, związków mineralnych i witamin. Jak przypomina prof. Korczyński, w jajku "są wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego organizmu, nowego życia". - W żółtku występują właściwie wszystkie witaminy, jakie zna natura, między innymi B12, ale też A+E, oraz kwas foliowy. Są też fosfolipidy, które mają wbudowane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki nim dobrze funkcjonują nasze mózgi i serca. Natomiast białko, pod względem zawartości poszczególnych aminokwasów, uznawane jest za jeden z dwóch wzorców białka idealnego - tłumaczył profesor.
Konsumenci w poszczególnych krajach mają pod tym względem różne preferencje. Zdaniem prof. Korczyńskiego Polacy preferują jaja w brązowej skorupie, a na przykład konsumenci w USA kupują tylko te w białej. - Podobnie jest z barwą żółtka. Polscy konsumenci wolą te bardziej wybarwione, choć jasna barwa żółtka nie oznacza, że w jaju jest mniej składników odżywczych. Zresztą Francuzi preferują wręcz pomarańczowe żółtka i takie dostają. Żółtko wybarwia się bowiem barwnikami roślinnymi dostarczanymi w paszy, jak na przykład ziarno kukurydzy czy wysuszona i sproszkowana marchew - mówił.
Kolor skorupki jajka
W sklepach dostępne są jajka z chowu ekologicznego, ściółkowego czy klatkowego. Poszczególne typy hodowli różnią się ze względu na dobrostan kur, jednakże wszystkie jajka mają podobną wartość odżywczą. - Wokół jaj narosło sporo mitów, dlatego warto wyjaśnić na przykład, że barwa skorupy uwarunkowana jest genetycznie, żywienie kur nie ma nią nic wspólnego. Nie jest prawdą, że jaja w białej skorupie są mniej zdrowe, albo mniej smaczne od tych w brązowej - powiedział naukowiec.
Profesor Korczyński zdradził również, jak ocenić świeżość jajka. Do sprawdzenia wystarczy szklanka wody. Jeśli jajko leży płasko na dnie, nadaje się do jedzenia. Jeśli jajko wypływa na powierzchnię, lepiej wstrzymać się od spożycia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tawat/Shutterstock