W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.
2024 rok jest rokiem przestępnym. Oznacza to, że do końca najkrótszego miesiąca, czyli lutego, dodajemy jeden dzień. Cały rok ma liczyć 366 zamiast 365 dni. Rok przestępny zdarza się średnio raz na cztery lata. Poprzednim rokiem przestępnym był 2020 rok.
Długość roku wyznacza ruch obiegowy Ziemi, czyli jej obieg wokół Słońca. Trwa on 365 dni i nieco więcej. Ziemia okrąża Słońce dokładnie w trakcie 365,24 dnia, przeliczając dokładnie na czas w kalendarzu, gdzie każdy dzień liczy 24 godziny.
Dlaczego mamy rok przestępny?
Rok przestępny ma na celu zsynchronizowanie roku kalendarzowego ze zwrotnikowym, czyli słonecznym. Rok słoneczny określa czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej i wyznaczany jest naturalnie. Natomiast czas trwania dni, miesięcy i roku w kalendarzu ustala się umownie. W związku z tym z obydwu typów mierzenia czasu wynikają rozbieżności. Dlatego właśnie raz na cztery lata zdecydowano się dodać jeden dzień w roku.
Dodatkowy dzień dodawany jest do lutego, bo jest on najkrótszym miesiącem. Gdyby nie było lat przestępnych, to wraz z biegiem czasu pory roku przesuwały by się stopniowo w kierunku wcześniejszych miesięcy.
Nie zawsze co cztery lata
Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku bullą papieża Grzegorza XIII. Według niej przestępnymi latami są te, których numeracja jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub jest podzielna przez 400. To z niej wynika, że rok przestępny nie zawsze wypada co cztery lata. Taki wyjątek w historii odnotowano w latach 1700, 1800 oraz 1900.
29 lutego
Lata przestępne zapoczątkował Juliusz Cezar w 45. roku przed naszą erą. Rzymianie przyjmowali jednak, że w roku przestępnym dwa razy powtarza się 24 lutego. Nazywali ten dzień bissextilis, ponieważ 24 lutego w kalendarzu rzymskim to sextus Kalendas, a w roku przestępnym występuje dwa razy. Stąd w kalendarzu liturgicznym dodatkowy dzień nie występuje 29 lutego, a przyjmuje się, że to dzień między 23 a 24 lutego. Powoduje to przesunięcie obchodów wspomnień świętych w Kościele katolickim przypadających na okres 24-28 lutego na następny dzień.
29 lutego jest dodatkowym dniem w kalendarzu gregoriańskim obowiązującym między innymi w Polsce. Kolejne lata przestępne to 2028, 2032, 2036 i 2040.
Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock