Gołoledź to niebezpieczne zjawisko na drogach i chodnikach spowodowane m.in. zamarzaniem mżawki lub deszczu. Gołoledź ma postać cienkiej warstwy lodu, która sprawia, że nawierzchnia jest śliska i łatwo o wypadek. Potocznie o gołoledzi mówi się też “szklanka”. Podpowiadamy, jak się poruszać po drogach i chodnikach oraz jak jeździć, kiedy na ulicach jest gołoledź.
● Gołoledź to cienka warstwa lodu na nawierzchni drogi lub chodnika. ● Gołoledź powstaje przy temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza po opadach deszczu lub mżawki. ● Gołoledź pośniegowa występuje, gdy na nawierzchni drogi zamarznie zbity, rozjeżdżany przez pojazdy, śnieg. ● Gołoledź jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ jest słabo widoczna, a powoduje mniejszą przyczepność do podłoża, wydłuża czas hamowania i jest częstym powodem wypadków. ● Prowadząc samochód podczas gołoledzi, należy zachować odstęp od innych pojazdów, zmniejszyć prędkość i hamować silnikiem.
Gołoledź, potocznie zwana m.in. ślizgawicą, czarnym lodem lub szklanką, to cienka warstwa lodu na drodze lub chodniku, która powstaje, kiedy temperatury są minusowe, a pada deszcz lub mżawka, które zamarzają na powierzchni. Najczęściej gołoledź pojawia się cieplejszego dnia z opadami po mroźnym dniu lub nocy. Rodzajem gołoledzi jest też lodowica (ślizgawica), która powstaje kiedy cienka warstwa wody na nawierzchni zamarznie po odwilży. Jeszcze inną postacią gołoledzi jest gołoledź pośniegowa, z którą mamy do czynienia, gdy rozjeżdżony samochodami śnieg zamarza w cienką warstwę lodu. Gołoledź jest zjawiskiem niebezpiecznym zarówno dla zmotoryzowanych użytkowników dróg, jak i dla pieszych poruszających się po chodnikach, sprawia bowiem, że nawierzchnia staje się bardzo śliska i łatwo o wypadek.
Jak wygląda gołoledź?
Gołoledź jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców, ponieważ warstwa lodu jest tak cienka, że często niezauważalna. Asfalt pozostaje czarny, wydaje się suchy, jest tylko bardziej błyszczący - stąd nazwa “czarny lód”. Prowadząc samochód po zmroku, kierowca może nie zauważyć gołoledzi na drodze, ale powinien zachować szczególną ostrożność, kiedy opony mają mniejszą przyczepność i trudniej zapanować nad kierownicą. Łatwo wtedy wpaść w poślizg.
Gołoledzi można spodziewać się, jeśli podczas mrozu padał deszcz, a także w okolicach zbiorników wodnych, lasów i wzniesień. Ostrożność należy zachować również na mostach i wiaduktach.
Gołoledź: jak jeździć
Prowadząc samochód po śliskiej nawierzchni, a więc także w czasie gołoledzi, należy: - zachować bezpieczny odstęp od pojazdu przed nami (nawet ok. 200 m); - hamować silnikiem (redukcja biegów); - wpadając w poślizg, skręcać kierownicę w stronę, w którą ucieka tył samochodu; - zmniejszyć prędkość.
W wyniku gołoledzi opony mają gorsza przyczepność i zmniejsza się ich tarcie, wydłuża się czas hamowania.
Gołoledź na chodnikach
Piesi także narażeni są na wypadki, kiedy poruszają się po oblodzonych wskutek gołoledzi chodnikach. Środki zaradcze stosowane w miastach to. m.in. posypywanie chodników piaskiem lub solą. W przypadku gołoledzi warto zadbać o to, by mieć buty z perforowaną podeszwą o dobrej przyczepności, iść ostrożnie i unikać spacerów chodnikami, które nie są posypane solą, czy inną substancją zmniejszającą śliskość nawierzchni.
Źródło: TVNmeteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock