Drzewko bonsai - rodzaje, pielęgnacja, cena

Źródło:
"Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
wideo 2/6
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni

Drzewka bonsai mogą być piękną ozdobą domu czy ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to rośliny łatwe w uprawie i wymagają systematyczności i zgłębienia tematu. Bonsai to prawdziwa sztuka.

● Ceny uformowanych drzewek bonsai zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. ● Drzewko bonsai może mieć zaledwie kilka centymetrów, ale może dorastać do kilku metrów. Wszystko zależy od wyobraźni jego twórcy. ● Drzewka bonsai, które są przystosowane do uprawy w pomieszczeniach, również powinny latem trafiać na balkon czy do ogrodu.

Bonsai ficus - drzewko bonsai

Nie każdy o tym wie, że drzewka bonsai to najzwyklejsze drzewa. Są one posadzone w naczyniach. Dodatkowo przez wiele lat są odpowiednio pielęgnowane i formowane. Samo słowo „bonsai” jest słowem japońskim i określa się nim niewielkie drzewka w doniczce.

Liczba gatunków spośród których można wybrać ten odpowiedni na bonsai jest duża. Odpowiednich jest bowiem wiele gatunków drzew i krzewów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pień był ciekawy i miał równomiernie (ale już niekoniecznie symetrycznie) rosnące gałęzie. Drzewko wygląda ładnie, kiedy kora ma atrakcyjny kolor, a korona drzewa jest zwięzła i nie ma zbyt dużych liści. 

Żywe drzewko bonsai z założenia ma wyglądem być odwzorowaniem pełnowymiarowego drzewa, tylko w miniaturze. Dlatego też ważne jest zachowanie proporcji i formowanie. Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie z pielęgnowaniem żywego drzewka, może zainteresować sztuczne drzewko bonsai.

Bonsai PAP

Bonsai - jak zacząć?

Zaczynając przygodę z bonsai dobrze jest zagłębić się w historię tej sztuki. Początkowo zajmowali się nią bowiem buddyjscy mnisi. Dopiero później zaczęli ją uprawiać „zwykli ludzie”. Kolejny krok to zastanowienie się, gdzie takie drzewko może stanąć. Inne gatunki dobrze będą się czuły na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Inne będą odpowiednie do uprawy w domowych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że drzewka bonsai nie mogą całego roku spędzać we wnętrzu, latem należy je wystawiać na balkon czy taras.

Początkowo warto jest też zdecydować się na tańsze drzewko i nie porywać się na uprawę od całkowitego zera. Lepiej kupić chociaż wstępnie wypielęgnowane i już ukształtowany okaz. Pamiętaj jednak, że rzadkie i duże drzewka potrafią kosztować krocie. Po kilku latach dochodzenia do wprawy, poleca się zakup odnóżek i próbę samodzielnej uprawy rośliny.

Bonsai do domu

Dla osób, które chcą przez większość czasu trzymać drzewko w domu, polecane są przede wszystkim gatunki:

Ficus benjamini i Ficus retusa (Fikus tępy), popularna jest też odmiana Ficus Ginseng - fikus nie jest mrozoodporny, więc najlepiej będzie się czuł w domowych warunkach. Jak o niego dbać? Latem (nie licząc zimnych sierpniowych nocy) dobrze jest wystawić go na słońce - na balkon, taras lub do ogrodu. Na fikusa trzeba uważać, ponieważ błędy w pielęgnacji mogą skutkować żółknięciem i opadaniem liści.

Grubosz jajowaty, owalny (znany jako drzewko szczęścia) - przykład sukulenta, który może być uprawiany jak bonsai. Jest bowiem podobny do miniaturowych drzewek, a jednocześnie jest dużo łatwiejszy w uprawie. 

Podokarp wielkolistny - lubi jasne miejsca i nie wytrzyma mrozu.

Bonsai do ogrodu

Jeżeli jednak planujesz uprawę bonsai w ogrodzie, warto zainteresować się następującymi gatunkami:

Sosna zwyczajna - to drzewko przy odpowiedniej pielęgnacji ma szansę żyć przez wiele stuleci. Warto ustawić sosnę w pełnym słońcu, ponieważ w cieniu zacznie tracić igły.

Grab koreański - latem dobrze jest chronić go przed ostrym i bezpośrednim słońcem. Przy tej roślinie trzeba wyjątkowo mocno uważać na przesuszenie.

Wiąz drobnolistny - latem warto ustawić go w półcieniu lub w miejscu, gdzie nie będzie bezpośredniego słońca. Na zewnątrz wytrzyma mróz do -5 stopni Celsjusza. 

ZOBACZ >> Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

Drzewko bonsai - pielęgnacja

Jak dbać o drzewka bonsai? Przede wszystkim ważne jest zaangażowanie i dobre poznanie gatunku, który chce się uprawiać. Drzewka bonsai wymagają bowiem systematyczności. Ile rośnie drzewko bonsai? Są to rośliny, które mogą rosnąć dziesiątki, a nawet setki lat. Te najstarsze i wypielęgnowane zyskują sławę w świecie bonsai. Za sławą i uznaniem dla twórcy idą też ogromne kwoty. Najdroższe drzewka potrafią kosztować nawet milion dolarów.

Doniczka do bonsai

Wybór doniczki czy naczynia, w którym stać będzie bonsai zależy w dużej mierze od stylu, w jakim ma być roślina. Na rynku dostępne są doniczki o przeróżnych kształtach i wielkościach. Poza kwestiami estetycznymi trzeba też zwrócić uwagę na to, by naczynie przepuszczało wodę, ale też utrzymywało odpowiednią wilgotność. Jeżeli roślina ma stać na zewnątrz, doniczka powinna być odporna na mróz.

Jaka ziemia do bonsai?

Dobór odpowiedniego podłoża dla drzewka bonsai zależy od wielu czynników. Mieszanek glebowych są dziesiątki i trzeba je dobierać indywidualnie do gatunku, odmiany czy wymagań danego okazu. Specjaliści polecają jednak mieszankę, która jest uniwersalna i składa się z jednej części gliny, jednej części piasku i jednej części torfu.

Jak podlewać bonsai?

Bonsai najlepiej podlewać jest wtedy, gdy potrzebuje wody. Zależy to od różnych czynników: pory roku, pogody czy stanowiska. Nie należy podlewać bonsai, jeżeli ziemia w naczyniu jest wilgotna. Pamiętaj, że w przypadku uprawy bonsai niezwykle ważne jest, aby rośliny nie przelać i nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Jak przycinać bonsai?

Specjaliści zalecają, aby drzewka bonsai przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. Wtedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne potrzeby. Samo przycinanie ma na celu zagęszczenie korony drzewka i nadanie mu upragnionego kształtu. Jest to w zasadzie podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji bonsai. Ważne jest również przycinanie korzeni, ponieważ sprzyja wzrostowi rośliny.

Jak przesadzić bonsai?

Nową doniczkę należy umyć, a otwory drenażowe okryć siatką i zamocować drutem. Następnie należy wsypać drenaż i trochę ziemi. Kolejny krok to ustawienie bonsai w misie i przymocowanie rośliny drutem do dna. Po tych etapach należy wsypać ziemię i podlać.

Jak zrobić bonsai? 

Najczęściej polecana metoda to zakup kilkuletniej rośliny w szkółce. Następnie należy wyobrazić sobie, jaki kształt chce się nadać drzewku bonsai. Później przychodzi czas na formowanie bonsai, aby nadać mu odpowiedni kształt. Będzie to zmierzało do tego, aby roślina została z grubym pniem i odchodzącymi od niego gałęziami. Jeżeli chcesz zmienić kierunek wzrostu pnia lub gałęzi, konieczne będzie drutowanie.

Drzewko bonsai - cena

Decydując się na uprawę bonsai, można zacząć od gotowych drzewek. Ich ceny w sklepach zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą się na tysiącach i setkach tysięcy. Taniej wychodzą nasiona czy sadzonki ze szkółki, z których można samemu stworzyć bonsai.

ZOBACZ >> Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: "Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Zjawiskom tym towarzyszyć mają silne porywy wiatru i obfite opady deszczu. Lokalnie może sypnąć gradem. Obowiązują też alerty przed silnym wiatrem.

Północ z silnym wiatrem, południe z burzami. IMGW ostrzega

Północ z silnym wiatrem, południe z burzami. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 15.04. Noc miejscami będzie chłodna, na termometrach zobaczymy czasami tylko kilka stopni. W dzień sporą część Polski obejmie strefa opadów. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze spowodowały, że na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) doszło do osunięć ziemi. Zginęło co najmniej 19 osób - podały w niedzielę lokalne władze. Ucierpiały szczególnie okolice osady Makale w dystrykcie Tana Toraja. Trwają tam poszukiwania dwóch zaginionych osób.

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Źródło:
PAP, Reuters

Ciepły weekend trwa w wielu częściach Europy. W sobotę słoneczna, upalna pogoda skłoniła mieszkańców francuskiej Nicei do wypoczynku na plażach. Cieplej niż zazwyczaj było także w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii.

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

Aktualizacja:
Źródło:
Meteo France, RTL.be, Ant1 News, Reuters, La Sexta, tempo.pt

Powodzie błyskawiczne nawiedziły Afganistan. W ciągu ostatnich trzech dni w wyniku żywiołu zginęły co najmniej 33 osoby, a 27 zostało rannych - poinformował w niedzielę Abdullah Janan Saik, rzecznik resortu zarządzania kryzysowego. Przez sąsiedni Pakistan przetoczyły się gwałtowne burze. Tam też doszło do powodzi.

Kilkaset zalanych domów, ofiary śmiertelne

Kilkaset zalanych domów, ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP

Burza przetoczyła się w nocy nad Ustką (woj. pomorskie). Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wynika z prognoz, w niedzielę w Polsce spodziewane są dalsze wyładowania atmosferyczne.

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Źródło:
Kontakt 24, IMGW, tvnmeteo.pl

Naukowcy uczą czworonożnego robota-psa poruszania się po górzystym terenie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Teren ten ma symulować ekstremalne warunki panujące na Księżycu i Marsie.

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Źródło:
BBC, Reuters

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

W berlińskim Muzeum Obrzydliwej Żywności można spróbować pieczonych świerszczy, byczego prącia czy smażonej tarantuli. - Chcę prowadzić działania edukacyjne na temat uprzedzeń kulinarnych i kulturowych - mówi dyrektorka Aleksandra Bernsteiner.

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Źródło:
Reuters

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW