Najnowsze

Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Najnowsze

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/24

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych.Wiele ziół i kwiatów odstrasza mszyce. Warto je posadzić w ogrodzie.Czosnek, cebula, ocet, płyn do mycia naczyń to składniki mikstur, które pomogą w walce z mszycami.Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki i pająki.

Mszyca – co to jest? Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków. Opisano około pięciu tysięcy gatunków tych żerujących na roślinach zwierząt. W Polsce odnotowano około 700 gatunków. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin uprawnych. Przyczyna jest prosta – przenoszą choroby wirusowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią zarazem ważne ogniwo ekosystemów. Są pokarmem dla wielu gatunków owadów, pająków i ptaków. Jak rozpoznać mszyce? Są małe (od dwóch do pięciu milimetrów), mają miękkie ciała i błoniaste skrzydła. Odwłok określany jest jako baryłkowaty. Co jedzą mszyce? Rośliny, a dokładniej – ich sok. Wysysają go i trawią częściowo, a resztę wydalają. Mszyce są również cenne z naszego punktu widzenia. Ich wydzielina połączona z sokiem komórkowym, wyciekającym z miejsc w drzewach nakłutych przez owady, tworzy spadź. A jest to ciecz wykorzystywana do wytworzenia miodu spadziowego.

Mszyce na roślinach Szkodniki, które pojawiają się na roślinach, za pomocą kłujki wysysają z nich soki. Osobniki uskrzydlone przenoszą choroby wirusowe. Na spadzi natomiast szybko rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Nic dziwnego, że skutki żerowania mszyc są poważne. To między innymi: - opóźnione dojrzewanie owoców i mniejszy plon,- zatrzymanie wzrostu pędów,- poskręcane, pożółkłe, a nawet uschnięte liście, - opadanie zawiązków kwiatów i owoców,- - zwiększona wrażliwość roślin na niską temperaturę.

W przydomowych ogrodach najczęściej będziesz borykać się z mszycami na róży, lubczyku, koprze, czereśni czy truskawkach. Istnieje wiele chemicznych środków ochrony roślin, które pozwalają walczyć z tymi szkodnikami. Ale warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na mszyce. Są naprawdę skuteczne. Rośliny, których nie lubią mszyce Pierwsza i podstawowa zasada walki z mszycami brzmi: lepiej zapobiegać. Warto posadzić w sąsiedztwie cennych dla nas roślin takie, które odstraszą szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to na przykład: - czosnek,- kolendra,- lawenda,- petunia,

- anyż,- mięta pieprzowa.Domowe sposoby na mszyce: ocet, czosnek, płyn do naczyń Gdy jednak mszyce już się zadomowią w ogrodzie, trzeba podjąć z nimi walkę. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne preparaty. Pamiętaj tylko, że kiedy opryskujesz rośliny wywarami, wyciągami czy innymi mieszankami, trzeba to robić dokładnie. Nie tylko z góry, ale również od spodu. Mszyce usadawiają się w różnych częściach roślin. Wodą w mszyce

Jeżeli pojedyncza roślina została zaatakowana przez mszyce, warto spróbować oblać ją strumieniem zimnej wody. Jeżeli mszyc będzie niewiele, jest szansa, że uda się wypłukać wszystkie osobniki. Są one dość delikatne, więc taki prysznic może je zrzucić. Płyn do naczyń na mszycePolecanym i prostym sposobem jest zastosowanie mieszaniny wody z płynem do naczyń. Wystarczy do wody dodać kilka kropel płynu. Tak powstałą miksturą naciera się lub pryska liście rośliny. Aplikację należy powtarzać co dwa lub trzy dni przez dwa tygodnie. Ocet na mszyceKolejnym domowym sposobem na mszyce jest ocet. Można wykorzystać zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy wlać około pół szklanki octu do litra wody. Do tego można dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub dosypać łyżeczkę startego szarego mydła. Taką mieszanką opryskaj rośliny.

Naturalne preparaty na mszyce Z chwastów i ziół rosnących w ogrodzie lub za płotem łatwo przyrządzić mikstury, które będą pomocne w rozprawieniu się z mszycami. Najczęściej polecane to: Wyciąg z czosnku na mszyce. Wystarczy 200-250 g roztartego czosnku zalać 10 litrami wody, odstawić na cztery dni, rozcieńczyć wodą (1:1) i gotową miksturą opryskać rośliny. Uwaga, kawałki czosnku mogą zapychać spryskiwacz.Cebula na mszyce. 200 g łusek cebuli zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez 35 minut. Po ostudzeniu masz gotowy wywar do spryskania roślin.Wyciąg z mniszka na mszyce. Zbierz 400 g liści mniszka, popularnie nazywanego mleczem, i zalej 10 litrami wody. Po trzech godzinach odstania można wykonać oprysk.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce. Kilogram pokrzyw (przed kwitnieniem) zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz opryskiwać rośliny.Owady kontra mszyce Mszyce mają też w środowisku swoich naturalnych wrogów. Nawet jeżeli nie przepadamy za pająkami, są one drapieżnikami, które gustują w mszycach i mrówkach. Nie pogardzą też komarami, kleszczami i muchami. Sojusznikiem w walce z mszycami są również biedronki i skorki pospolite. Dla biedronek warto posadzić rośliny kwitnące, a dla skorków koniczynę białą. Biedronki, zwłaszcza ich larwy, są wyjątkowo żarłoczne. Potrafią zjeść w ciągu zaledwie jednej doby około 60 mszyc. Apetyt biedronki zależy jednak od gatunku szkodników. Dorosła biedronka siedmiokropka może w ciągu doby zjeść nawet 200 mszyc występujących na ziemniaku, ale już tylko 30 osobników mszycy burakowej. Warto chronić naturalnych wrogów mszyc. To jeszcze jeden z powodów, by unikać stosowania pestycydów lub używać ich delikatnej formy.

Mszyce w domu – jak się uchronić Aby uchronić się przed atakiem mszyc na rośliny domowe, warto robić trzy rzeczy: Zamontuj drobną siatkę w oknach i porządnie je uszczelnij.Oglądaj dokładnie nowe rośliny, które przynosisz do domu, czy nie ma na nich mszyc. Dobrą praktyką jest kwarantanna rośliny, czyli trzymanie jej przez około czterech tygodni z dala od innych.Często badaj rośliny domowe pod kątem obecności szkodników. Im wcześniej zauważysz inwazję mszyc, tym mniejsze straty poniesiesz. Pamiętaj, obserwuj też pąki i spody liści.

Autor: aw / Źródło: Instytut Ochrony Roślin, researchgate.net, PWN, kalendarzrolnikow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości