Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

[object Object]
Sposoby na kretyShutterstock
wideo 2/7

Kret, który zamieszkał w ogrodzie, potrafi zniszczyć najbardziej zadbany trawnik. Kopie podziemne tunele i tworzy kopce. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Możesz zastosować pułapkę, repelenty zapachowe albo ultradźwięki.

Krety kopią tunele płytko pod ziemią.Ssaki te objęte są w Polsce częściową ochroną.Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed kretem jest wkopanie siatki pod ziemią.

Kret w Polsce

W Azji i Europie żyje dziewięć gatunków kretów. Najczęściej spotkać można jednak kreta europejskiego (Talpa europaea). To właśnie on buszuje w polskich ogrodach. W Polsce krety występują na niemal całym obszarze – z wyjątkiem wysokich gór i wybrzeża.

Są to owadożerne ssaki, zaliczane do rzędu ryjówkokształtnych. Krety nie są dużymi zwierzętami. Dorosłe osobniki ważą maksymalnie 120 gramów. Mają walcowate ciało o długości dochodzącej do 17-20 centymetrów. Ich futro jest czarne, w dotyku aksamitne. Włosy wyrastają im prostopadle do skóry, dzięki czemu nie mierzwią się podczas wędrówki ciasnymi korytarzami. Krecie łapy są bardzo silne, a ich pazury są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Najważniejszym zmysłem kretów jest węch. Istotny jest jednak również dotyk.

Te małe ssaki żywią się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami i larwami owadów.

Krety praktycznie całe życie spędzają pod ziemią w swoich korytarzach i norach. Co może stanowić problem dla właścicieli ogrodów, systemy korytarzy znajdują się dość płytko, na głębokości około 30 centymetrów. Zimą krety wkopują się do 70 centymetrów.

Kopiec kreta

Kiedy kret kopie kolejne tunele, czasami musi zrobić korytarz pionowy. Pełni on funkcję wentylatora, a dodatkowo kret może przez niego usunąć nadmiar ziemi. To właśnie te swoiste wywietrzniki obserwujemy na trawnikach.

Kopce najczęściej mają około 30 centymetrów. Zdarzają się jednak takie, które osiągają wysokość nawet pół metra i półtora metra średnicy.

Kret – zwierzę pod ochroną

Kret europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową. Chronione są osobniki znajdujące się poza terenem:

- ogrodów,- upraw ogrodniczych,- szkółek leśnych,- trawiastych lotnisk,- ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych,

- obiektów sportowych.Kretów, które żyją poza tymi obszarami, nie można umyślnie zabijać, okaleczać ani chwytać. Nie można też ich transportować, zabijać młodych, hodować, niszczyć ich siedlisk, nor, sprzedawać. Wszystkie zakazy wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jeżeli kret pojawi się poza wymienionymi wyżej miejscami, walka z nim wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Kret w ogrodzie Kiedy kret pojawia się w ogrodzie, największym problemem są jego kopce. Potrafią one zrujnować trawnik. Problemem będą również wspomniane wcześniej położone nisko pod ziemią systemy korytarzy. Mogą one bowiem prowadzić do zapadania się ziemi.

Dla właścicieli ogrodów to duża niedogodność. Pamiętać trzeba jednak, że krety dzięki spulchnianiu i wietrzeniu gleby poprawiają jej żyzność. A zjadając bezkręgowce, pomagają pozbyć się z ogrodu niechcianych szkodników.

Walka z kretem – siatka pod ogrodem

Jeśli dopiero urządzamy ogród, skutecznym sposobem na krety jest umieszczenie na całym obszarze siatki z wytrzymałego materiału. Siatka powinna mieć oczka o średnicy dwóch centymetrów, tak by kret nie mógł się przez nie przedostać, a rośliny swobodnie wypuszczały korzenie.

Siatkę wkopuje się na głębokość 10 centymetrów i – co bardzo ważne – zabezpiecza się brzegi, aby krety nie mogły dostać się pod nią ani nad nią. Ten sposób jest najbardziej skuteczny i uchroni właścicieli ogrodów przed nieproszonymi gośćmi.

Domowe sposoby na kreta

Gdy ogród jest już urządzony, a na trawniku co i raz pojawiają się kopce, trzeba spróbować innych metod. Rośliny i zapachy odstraszająceBy zniechęcić kreta do rozgoszczenia się w ogrodzie, warto sadzić w nim czosnek, wilczomlecz i bazylię. Bezpośrednio do kreciego kopca wlać można ocet lub wrzucić spleśniałą skórkę cytryny.Pułapka na kreta z butelki lub słoikaKreta można również spróbować złapać w pułapkę – tak zwaną kretołapkę. Może być to pułapka zrobiona na przykład ze słoika lub butelki, albo gotowa kupiona w sklepie. Montuje się ją w korytarzu kreta. Dzięki klapce, która otwiera się tylko z zewnątrz, kret nie będzie mógł wydostać się z uwięzi. Pamiętaj, sprawdzaj pułapki co kilka godzin, ponieważ zwierzę w niej uwięzione nie przeżyje bez pożywienia. Wypuść je na wolność najlepiej z dala od zabudowań ludzi.

Specjalistyczne środki na kretaKolejnym sposobem są kupione w sklepie gotowe repelenty zapachowe. Dostępne są w formie płynów lub granulatów. Te granulatowe rozprowadza się po powierzchni gleby. Płynne natomiast wlewa się do korytarza wychodzącego z kopca kreta. Pozbycie się kreta za pomocą dźwiękówW ogrodzie można też zamontować urządzenia emitujące odstraszające sygnały ultradźwiękowe. Krety jednak dość szybko przyzwyczajają się do nieprzyjemnych dźwięków. Najlepsze są odstraszacze, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości.

Autor: aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl