Najnowsze

Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

Najnowsze

Sposoby na krety
Sposoby na kretyShutterstock
wideo 2/7

Kret, który zamieszkał w ogrodzie, potrafi zniszczyć najbardziej zadbany trawnik. Kopie podziemne tunele i tworzy kopce. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Możesz zastosować pułapkę, repelenty zapachowe albo ultradźwięki.

Krety kopią tunele płytko pod ziemią.Ssaki te objęte są w Polsce częściową ochroną.Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed kretem jest wkopanie siatki pod ziemią.

Kret w Polsce

W Azji i Europie żyje dziewięć gatunków kretów. Najczęściej spotkać można jednak kreta europejskiego (Talpa europaea). To właśnie on buszuje w polskich ogrodach. W Polsce krety występują na niemal całym obszarze – z wyjątkiem wysokich gór i wybrzeża.

Są to owadożerne ssaki, zaliczane do rzędu ryjówkokształtnych. Krety nie są dużymi zwierzętami. Dorosłe osobniki ważą maksymalnie 120 gramów. Mają walcowate ciało o długości dochodzącej do 17-20 centymetrów. Ich futro jest czarne, w dotyku aksamitne. Włosy wyrastają im prostopadle do skóry, dzięki czemu nie mierzwią się podczas wędrówki ciasnymi korytarzami. Krecie łapy są bardzo silne, a ich pazury są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Najważniejszym zmysłem kretów jest węch. Istotny jest jednak również dotyk.

Te małe ssaki żywią się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami i larwami owadów.

Krety praktycznie całe życie spędzają pod ziemią w swoich korytarzach i norach. Co może stanowić problem dla właścicieli ogrodów, systemy korytarzy znajdują się dość płytko, na głębokości około 30 centymetrów. Zimą krety wkopują się do 70 centymetrów.

Kopiec kreta

Kiedy kret kopie kolejne tunele, czasami musi zrobić korytarz pionowy. Pełni on funkcję wentylatora, a dodatkowo kret może przez niego usunąć nadmiar ziemi. To właśnie te swoiste wywietrzniki obserwujemy na trawnikach.

Kopce najczęściej mają około 30 centymetrów. Zdarzają się jednak takie, które osiągają wysokość nawet pół metra i półtora metra średnicy.

Kret – zwierzę pod ochroną

Kret europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową. Chronione są osobniki znajdujące się poza terenem:

- ogrodów,- upraw ogrodniczych,- szkółek leśnych,- trawiastych lotnisk,- ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych,

- obiektów sportowych.Kretów, które żyją poza tymi obszarami, nie można umyślnie zabijać, okaleczać ani chwytać. Nie można też ich transportować, zabijać młodych, hodować, niszczyć ich siedlisk, nor, sprzedawać. Wszystkie zakazy wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jeżeli kret pojawi się poza wymienionymi wyżej miejscami, walka z nim wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Kret w ogrodzie Kiedy kret pojawia się w ogrodzie, największym problemem są jego kopce. Potrafią one zrujnować trawnik. Problemem będą również wspomniane wcześniej położone nisko pod ziemią systemy korytarzy. Mogą one bowiem prowadzić do zapadania się ziemi.

Dla właścicieli ogrodów to duża niedogodność. Pamiętać trzeba jednak, że krety dzięki spulchnianiu i wietrzeniu gleby poprawiają jej żyzność. A zjadając bezkręgowce, pomagają pozbyć się z ogrodu niechcianych szkodników.

Walka z kretem – siatka pod ogrodem

Jeśli dopiero urządzamy ogród, skutecznym sposobem na krety jest umieszczenie na całym obszarze siatki z wytrzymałego materiału. Siatka powinna mieć oczka o średnicy dwóch centymetrów, tak by kret nie mógł się przez nie przedostać, a rośliny swobodnie wypuszczały korzenie.

Siatkę wkopuje się na głębokość 10 centymetrów i – co bardzo ważne – zabezpiecza się brzegi, aby krety nie mogły dostać się pod nią ani nad nią. Ten sposób jest najbardziej skuteczny i uchroni właścicieli ogrodów przed nieproszonymi gośćmi.

Domowe sposoby na kreta

Gdy ogród jest już urządzony, a na trawniku co i raz pojawiają się kopce, trzeba spróbować innych metod. Rośliny i zapachy odstraszająceBy zniechęcić kreta do rozgoszczenia się w ogrodzie, warto sadzić w nim czosnek, wilczomlecz i bazylię. Bezpośrednio do kreciego kopca wlać można ocet lub wrzucić spleśniałą skórkę cytryny.Pułapka na kreta z butelki lub słoikaKreta można również spróbować złapać w pułapkę – tak zwaną kretołapkę. Może być to pułapka zrobiona na przykład ze słoika lub butelki, albo gotowa kupiona w sklepie. Montuje się ją w korytarzu kreta. Dzięki klapce, która otwiera się tylko z zewnątrz, kret nie będzie mógł wydostać się z uwięzi. Pamiętaj, sprawdzaj pułapki co kilka godzin, ponieważ zwierzę w niej uwięzione nie przeżyje bez pożywienia. Wypuść je na wolność najlepiej z dala od zabudowań ludzi.

Specjalistyczne środki na kretaKolejnym sposobem są kupione w sklepie gotowe repelenty zapachowe. Dostępne są w formie płynów lub granulatów. Te granulatowe rozprowadza się po powierzchni gleby. Płynne natomiast wlewa się do korytarza wychodzącego z kopca kreta. Pozbycie się kreta za pomocą dźwiękówW ogrodzie można też zamontować urządzenia emitujące odstraszające sygnały ultradźwiękowe. Krety jednak dość szybko przyzwyczajają się do nieprzyjemnych dźwięków. Najlepsze są odstraszacze, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości.

Autor: aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości