Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych.
Jak wskazują ustalenia grupy 80 naukowców z 16 państw świata, po raz ostatni notowana obecnie wartość średniego stężenia dwutlenku węgla, wynosząca 420 ppm, w atmosferze występowała 14-16 milionów lat temu, a nie 3-5 milionów lat temu, jak dotąd sądzono. Odkrycie to "uświadamia nam, że to co robimy, jest naprawdę unikalne w historii Ziemi" - ocenia, cytowana przez portal Live Science, główna autorka Baerbel Hoenisch. Do ustaleń tych naukowcy doszli, analizując opublikowane w przeszłości prace innych badaczy i porównując je z najnowszymi danymi.
- Gatunek Homo sapiens wyewoluował dopiero trzy miliony lat temu - zauważa Hoenisch, dodając, że z tego powodu "nasza cywilizacja jest dostosowana do poziomu morza, jaki mamy dzisiaj, do ciepłych tropików, chłodnych biegunów i regionów o klimacie umiarkowanym, w których występuje dużo opadów". Dalsze zwiększanie średniego stężenia dwutlenku węgla może sprawić, że klimat kształtować się będzie zupełnie inaczej - 16 milionów lat temu Grenlandia była zielona.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego ten rok jest tak gorący?
Poziom CO2 ostatni raz był tak wysoki 14 milionów lat temu
Jeśli globalna emisja CO2 nadal będzie rosła, do 2100 roku poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze może sięgnąć 600-800 ppm. Tak wysoki poziom po raz ostatni występował w eocenie, około 30-40 milionów lat temu. Antarktyda nie była jeszcze wówczas pokryta lodem, a występująca na Ziemi fauna i flora diametralnie różniła się od tej, jaką znamy dziś - wskazują naukowcy.
Jak zauważają akademicy, w okresie od około 2,5 miliona lat temu do końca XVIII wieku średnie stężenie CO2 w atmosferze kształtowało się na poziomie około 280 ppm. Od początku industrializacji człowiek spowodował więc już około 50-procentowy wzrost emisji gazów cieplarnianych. To zaś przełożyło się na wzrost średniej globalnej temperatury o 1,2 stopnia Celsjusza. Dalsze zwiększanie emisji dwutlenku węgla może to tylko pogłębić.
Źródło: Live Science, Science
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock