Anturium – uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/4
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Anturium (Anthurium Schott) to niezwykle ceniona za swą oryginalną formę roślina, zwana również kitnią, kwiatem flamingów, kwiatem ogoniastym, a przez niektórych językiem teściowej. Anturium jest rośliną zielną z rodziny obrazkowatych pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej. Jej łacińska nazwa – anthurium, pochodzi od greckich słów „anthos” oznaczającego kwiat i „oura” – ogon, co nawiązuje do specyficznej budowy rośliny.

● Anturium występuje w wielu gatunkach i odmianach, z których najpopularniejsze w uprawie są anturium Scherzera, Andrego i powabne. ● Anturium nie jest rośliną bardzo wymagającą, wystarczy zapewnić jej odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także chronić przed przeciągami i bezpośrednim nasłonecznieniem. ● Anturium wydziela zapach w godzinach popołudniowych. ● Występuje wiele kolorów anturium – od białych, czerwonych i różowych, poprzez bordowe, fioletowe i prawie czarne, aż po kilkukolorowe odmiany.

Kwiaty anturium – charakterystyka

Anturium to roślina występująca w lasach tropikalnych, gdzie żyje jako drzewny epfit (roślina rosnąca na innej roślinie, zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia). Opisano setki gatunków kitni, powstało również wiele krzyżówek i odmian, wśród których można spotkać te kwitnące na czerwono, biało, żółto, brązowo, liliowo, zielono, dwukolorowo, a nawet czarno. Kwiaty anturium to w rzeczywistości przebarwione liście (pochwy kwiatowe, przykwiatki), a faktycznym kwiatem jest kolba wystająca ponad liść, czyli tzw. ogonek rośliny, na którym znajdują się maleńkie, niepozorne kwiaty. Liście zielone anturium mają sercowaty lub owalny kształt, w zależności od odmiany. Wiele gatunków anturium wydziela intensywny zapach, głównie w godzinach południowych.

Anturium – uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla anturium w doniczce będzie umiarkowanie nasłonecznione pomieszczenie, którym panuje dosyć wysoka temperatura (powyżej 20 st. Celsjusza) i wilgotność powietrza wynosząca około 50 proc. Kwiaty anturium nie przepadają za spryskiwaniem wodą, dlatego w celu uzyskania wysokiej wilgotności powietrza lepiej jest ustawić obok rośliny miskę z wodą, nawilżacz powietrza lub pojemnik z mokrym mchem. Roślinie nie służą także przeciągi i zimne podłoże, zatem nie należy jej stawiać na parapetach i podłogach wyłożonych płytkami.

Kwiat anturium dobrze będzie się rozwijał w przepuszczalnej, kwaśnej glebie torfowej z dodatkiem ziemi liściastej, kompostu lub ziemi kwiatowej oraz piasku. Najlepszym odczynem pH dla rośliny jest 4,5-5,5.

Jak pielęgnować anturium w doniczce?

Pielęgnacja anturium nie jest szczególnie wymagająca. W przypadku tej rośliny najważniejsze odpowiednie stanowisko, podłoże i umiejętne podlewanie. Dobrze jest wiedzieć, że brązowe plamy na liściach anturium mogą oznaczać poparzenie słoneczne lub mrozowe. W takiej sytuacji najlepiej zmienić roślinie stanowisko.

Podlewanie anturium najlepiej wykonywać odstaną wodą lub deszczówką o temperaturze pokojowej. Od marca do września, czyli w okresie wegetacji rośliny, należy ją podlewać co kilka dni, utrzymując glebę w stałej wilgotności. Jesienią i zimą należy podlewać anturium raz w tygodniu.

W czasie nasilonego wzrostu – od kwietnia do sierpnia, co dwa tygodnie należy zasilić anturium nawozem do kwiatów doniczkowych.

Do pielęgnacyjnych wymagań anturium można zaliczyć również usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz uschniętych lub porażonych liści. Ze zdrowych liści należy usuwać kurz za pomocą wilgotnej ściereczki.

Anturium – choroby

Chorobę anturium łatwo jest zauważyć, gdyż najczęściej objawia się żółknięciem, brązowieniem i usychaniem liści, a także plamami na liściach oraz zaprzestaniem kwitnięcia.

Najczęściej występującymi chorobami anturium są: szara pleśń, antraknoza i fytoftoroza, czyli porażenia grzybami, które można zwalczyć środkiem grzybobójczym. Choroby grzybowe można rozpoznać po plamach i przebarwieniach blaszek liściowych, pleśnieniu i rdzy na liściach oraz mozaikach i nekrozach.

Kwiaty anturium mogą być również atakowane przez szkodniki. Do najczęściej spotykanych pasożytów występujących na tych roślinach należą: wełnowce – przypominają białe kłaczki wełny osadzone na liściach, miseczniki – występują głównie na liściach, są to małe, twarde, brązowe lub czerwone, podłużne miseczki, wciornastki – pojawiają się na powierzchni liści tworząc drobne, srebrzystobiałe plamki, mszyce – te drobne owady tworzą szarą, lepką spadź osadzającą się na całej roślinie, mączliki – to małe, białe muszki, które można zobaczyć podczas poruszenia rośliny.

Anturium – odmiany

Jako anturium doniczkowe najczęściej uprawiane są trzy gatunki tej rośliny. Należą do nich:

anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum Schott) – to czerwone anturium z pomarańczowo-czerwoną lub czerwoną kolbą, która jest spiralnie skręcona bądź wygięta,

anturium Andrego (Anthurium andraeanum) – ten gatunek ma żółtą kolbę kwiatową i jasnoczerwoną pochwę kwiatową,

anturium powabne (Anthurium crystallinum) – kwiaty tego anturium nie są jego największą ozdobą, jednak ma bardzo efektowne, ciemnozielone liście sercowate z charakterystycznymi białymi żyłkami.

Bardzo dużą popularnością wśród hodowców anturium cieszą się również odmiany:

anturium białe – Acropolis, Champion, Fantasia, Alaska, Avo-Margaretha, Montana, Elido, Bianco, Namora, Sumi,

anturium czerowneRed Love, Mirabile Spandix, Oklahoma, Fiesta,

anturium pomarańczowe – Prince of Orange, Amaretii, Rainbow Champion, Devote,

anturium różowe – Carre, Alabama Pink, Anquila, Pico Bello,

anturium zielone – Absolute, Lemona, Summer Love, Pistache,

anturium kolorowe – Pandola (różowo-jasnozielone), Nebraska (zielono-jasnoczerwone), Crimson Love (biało-zielono-różowe), Utah (fioletowe), Tropic Night (bordowe).

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda we wtorek 25.06 w całym kraju będzie dopisywać. Synoptycy nie przewidują opadów. Na termometrach będzie od 23 do 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na jutro - wtorek 25.06. Dużo słońca i ciepło

Pogoda na jutro - wtorek 25.06. Dużo słońca i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters