Informacje
 • Noc z gęstą mgłą i silnym wiatrem. IMGW alarmuje

  19-12-2019 21:17 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na Wigilię 23.12 tvnmeteo.pl

  W nocy z czwartku na piątek zagrożeniem będą silne porywy wiatru i gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą w województwach:

  - podlaskim;

  - warmińsko-mazurskim, poza powiatami: braniewskim, elbląskim i Elbląg;

  - mazowieckim, w powiatach: mławskim, ciechanowskim, przasnyskim, makowskim, ostrołęckim, Ostrołęka, ostrowskim, wyszkowskim, pułtuskim, wołomińskim, otwockim, mińskim, węgrowskim, sokołowskim, siedleckim, Siedlce,  garwolińskim, kozienickim, radomskim, Radom, zwoleńskim, lipskim;

  - lubelskim, poza powiatami: janowski, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, hrubieszowskim, tomaszowskim.

  W tych regionach widzialność może być miejscami ograniczona od 100 do 200 metrów. Lokalnie mgły mogą być marznące powodując śliskość na drogach. W woj. mazowieckim i lubelskim ostrzeżenia będą ważne do godziny 8 w piątek, a w warmińsko-mazurskim i podlaskim do godz. 9 w piątek.

  >>> MGŁA - JAK POWSTAJE? CO TO JEST? CZYM SIĘ RÓŻNI OD ZAMGLENIA?

  SILNY WIATR

  Poza mgłami, zagrożeniem może być też silny wiatr. Alarmy ogłoszono w województwach:

  - opolskim (w powiatach: nyskim, prudnickim, głubczyckim);

  - dolnośląskim (w powiatach: ząbkowickim, kłodzkim, jaworskim, dzierżoniowskim, świdnickim, Wałbrzych, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, złotoryjskim, lwóweckim, lubańskim i zgorzeleckim).

  Miejscami porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

  W woj. dolnośląskim alerty zaczną obowiązywać w czwartek o godzinie 23 i wygasną w piątek o 22. Na terenie woj. opolskiego ostrzeżenia będą ważne od godziny 23 w czwartek i przestaną obowiązywać w sobotę o godzinie 1.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  IMGW wydał również prognozę zagrożeń pogodowych na piątek. Wynika z niej, że w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim może silnie wiać.

  W regionach podgórskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z południa.

  Niebezpiecznie w sobotę

  Obowiązuje również prognoza zagrożeń na sobotę. Silny wiatr może pojawić się w woj. podkarpackim.

  Synoptycy IMGW prognozują w pierwszej połowie dnia w rejonach podgórskich wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...