Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Przez wiele lat pozostawała w sferze marzeń". Są dokładne zdjęcia czarnej pantery

  14-02-2019 07:16 Niezwykłe fotografie
  Melanizm ujawnia się u około 11 procent lampartów na świecie San Diego Zoo Global

  Nareszcie jest dowód na to, że czarna pantera - zwierzę tak nieuchwytne, że od ponad 100 lat nie udało się go dokładnie sfotografować - zamieszkuje Afrykę.

  "Nie ma dla mnie żadnego zwierzęcia, owianego większą tajemnicą, żadnego bardziej nieuchwytnego i żadnego piękniejszego" - napisał na swoim blogu fotograf Will Burrad-Lucas, któremu dzięki fotopułapkom udało się wykonać fotografie czarnej pantery. "Przez wiele lat pozostawała w sferze marzeń i historii opowiadanych przy nocnych ogniskach. Nie znam nikogo, kto kiedykolwiek widziałby ją na wolności i nigdy nie myślałem, że mi się to trafi."

  "Zacząłem myśleć, że będę szczęściarzem"

  Fotograf rozstawił fotopułapki w pobliżu ścieżek, którymi miały wędrować pantery i źródeł wody pitnej. Jednak sukces nie przyszedł szybko. - Nigdy nie żywiłem nadziei, a po pierwszych nocach, kiedy nie miałem żadnego zdjęcia lamparta, zacząłem myśleć, że będę szczęściarzem, jeśli zrobię zdjęcie zwykłego plamistego, nie mówiąc już o tym czarnym - opowiadał Burrad-Lucas.

  Na wyczekiwanych fotografiach, uchwyconych w styczniu 2019 roku, znalazł się samiec, około dwuletni. - Zwykle na zdjęciach z fotopułapek z lampą błyskową możesz zobaczyć zwierzę bardzo wyraźnie. Ale ona tak dobrze wtapiała się w czarną noc, że jedyne, co widziałem, to oczy wpatrujące się w obraz - mówił fotograf.

  Wcześniej pojawiały się liczne doniesienia dotyczące obecności czarnych panter w rejonie Laikipia Wilderness Camp w hrabstwie Laikipia w Kenii, jednak żadna nie została udowodniona. Ostatnia potwierdzona zdjęciem obserwacja miała miejsce w 1909 roku w Etiopii.

  To nie gatunek, to melanizm

  Chociaż mogłoby się tak wydawać, czarna pantera nie jest osobnym gatunkiem. Tym mianem określa się wszystkie wielkie koty, u których zachodzi melanizm - mutacja genetyczna, będąca efektem nadmiernej produkcji melaniny. Tym samym czarną panterą można nazwać na przykład lamparta plamistego, którym jest bohater zdjęcia Willa Burrada-Lucasa.

  W rzeczywistości sierść czarnej pantery nie jest jednolicie czarna - ma rozetki, czyli plamy potocznie nazywane cętkami. Widać je doskonale w podczerwieni.

  Żeby kotowaty narodził się jako czarna pantera nie musi mieć obojga czarnych rodziców. Wystarczy, żeby mieli oni gen odpowiadający za melanizm.

  Przeciwieństwem melanizmu jest albinizm, czyli niedobór melaniny.

  - Melanizm ujawnia się u około 11 procent lampartów na świecie, jednak większość z nich żyje w Azji Południowo-Wschodniej - tłumaczył ekolog doktor Nick Pilfold, związany z organizacją San Diego Zoo Global.

  Jak wskazują naukowcy, melanizm ujawnia się częściej wśród populacji żyjących w gęstych lasach. W takim środowisku jest dużo ciemniej, niż na otwartej przestrzeni. Aby zwierzęta zachowały odpowiedni kamuflaż, natura wyposażyła je w czarną sierść - mniej widoczną w lesie niż jasna z rozetkami.

  "Zostaliśmy nagrodzeni"

  Kilka miesięcy wcześniej nagrania przedstawiające czarne pantery uchwycił zespół naukowców z Pilfordem na czele. Biologom przyszło czekać na filmy bardzo długo. - Ustawiliśmy nasze kamery w miejscach, z których dochodziły doniesienia o obserwacjach - opowiadał Pilford. - W ciągu kilku miesięcy zostaliśmy nagrodzeni wielokrotnymi obserwacjami - dodał. Kamery ustawiono w hrabstwie Lailipia.

  Opublikowane nagrania przedstawiają zbliżenia zwierząt - między innymi idealnie widoczne rozetki w świetle podczerwonym fotopułapki - ale również kadry z oddalenia, gdzie widać jedną panterę podążającą za drugą.

  - Czarne pantery prawdopodobnie cały czas żyły w Kenii. Po prostu potrzebowaliśmy obrazów wysokiej jakości, żeby potwierdzić brakujące ogniwo - stwierdził Pilford.

  Opis obserwacji opublikowano w czasopiśmie "African Journal of Ecology" 21 grudnia 2018 roku.

  Koty owiane złą sławą

  Pilford jest jednym z członków zespołu monitorującego populację lampartów w Kenii w badanym regionie oraz na terenie obszarów chronionych Mpala i Loisaba. W projekcie biorą udział biolodzy z San Diego, służby ochrony przyrody Kenya Wildlife Service oraz inne lokalne organizacje ekologiczne.

  Miejscowy ekolog Ambrose Letouai, który bierze udział w badaniach, przyznał, że wszystko rozpoczęło się po narzekaniach mieszkańców na pantery. Koty miały być znane z zabijania zwierząt hodowlanych. Zyskały między innymi przydomek "morderców cieląt".

  - O czarnej panterze usłyszałem po raz pierwszy od starszych ludzi, gdy byłem młody, jednak nie wierzyłem w nie, dopóki nie zobaczyłem ich na własne oczy - opowiadał CNN Letouai. - Jako miejscowi, ludzie mówili o czarnych panterach od zawsze - dodał. Przyznał, że to ekscytujące, że udało się zaobserwować to tajemnicze zwierzę na kamerach.

  - Kenijska przyroda wciąż wzbudza podziw i inspiruje świat - powiedziała Paula Kahumbu, działaczka na rzecz kenijskiej przyrody. - Mam nadzieję, że ta rzadka obserwacja przekona władze, że musimy równoważyć ochronę przyrody z rozwojem, aby chronić nasze spektakularne i tajemnicze gatunki -stwierdziła.
 • :(
  szkoda.. teraz na pewno znajda sie durnie co beda chcieli ja jako trofeum..
  ~Nick /2019-02-14 15:42
 • Black panther lives...
  ...Wakanda forever!!!
  ~Black /2019-02-14 15:09
 • Fotomontaż
  Trzymajcie mnie przecież 2 zdjecie na filmiku jest fotomontażem... Wypchany okaz wstawiony komputerowo na tle roślinności :P
  ~Lisek /2019-02-14 15:02
 • no
  w nocy wszystkie koty są czarne...
  ~aha /2019-02-14 14:46
 • Wpuścić naszych myśliwych
  Gdyby tam grasowali nasi myśliwy zaznaczam polscy myśliwi to tej pantery na pewno by już nie było.Oni wszystko wykończą,dosłownie wszystko co się rusza.
  ~anna /2019-02-14 09:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....