Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 2°C -2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Poczuj się, jakbyś sam był na Marsie. Zdjęcie 3D od Curiosity

  27-04-2013 15:08 Zdjęcie pomoże też w nawigacji
  Poczuj się, jakbyś sam był na Marsie. Zdjęcie 3D od Curiosity

  Na zdjęciu widać też Curiosity

  NASA

  Curiosity, a także jego otoczenie, można oglądać w trójwymiarze. Poczuć się, jakbyśmy sami byli na Marsie, możemy dzięki pracy czterech kamer łazika.

  Cztery czarno-białe kamery nawigacyjne, w które jest wyposażony łazik Curiosity, zdążyły wykonać dziesiątki zdjęć Czerwonej Planety. Z tych, które powstawały od 23 do 26 stycznia 2013 roku, NASA przygotowała trójwymiarową panoramę Marsa. Żeby móc ją oglądać w pełnej okazałości, trzeba założyć okulary, które lewe oko przysłaniają czerwoną soczewką, a prawe - niebieską.

  Mount Sharp, sam łazik

  Pośród obiektów, które można dostrzec na zdjęciu, jest Mount Sharp. To centralne wzniesienie w kraterze Gale, po którym od początku swojej misji porusza się Curiosity. Na fotografii widać także samego Curiosity.

  Co ciekawe - zdjęcia tego typu mogą być bardzo pomocne w nawigowaniu łazikiem naukowcom z Mars Science Laboratory, którzy stoją za misją. Dzięki nim łatwiej będzie omijać przeszkody.

  To już kilka miesięcy

  Curiosity wylądował na Marsie w 6 sierpnia rano czasu polskiego. Łazik jest największym w historii pojazdem poruszającym się po powierzchni Marsa. Żeby dotrzeć na Czerwoną Planetę, musiał pokonać 570 milionów kilometrów. Trwało to prawie 9 miesięcy. Misja Curiosity ma potrwać jeden rok marsjański, czyli 98 ziemskich tygodni. Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

  Łazik ma zbadać klimat planety, jej geologię i zbierać dane dla przyszłych misji na Marsa, w tym potencjalnej wyprawy załogowej, jeśli taka kiedyś nastąpi. Zebrane przez niego dane mają m.in. pozwolić ustalić, czy na Marsie występowały warunki sprzyjające rozwojowi życia.

  Są też inne zdjęcia

  Curiosity to nie jedyny łazik, dzięki któremu wykonano zdjęcia 3D Marsa. Wcześniej udawało się to dzięki łazikom Spirit (jego misja trwała od 2004 do 2011 roku) i Opportunity (początek misji, która trwa nadal, miał miejsce w 2004 roku).

 • mars
  niezłe efekty
  ~krystek220101 /2013-04-27 21:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...